Դիտարկման ժամանակ կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել
Հունվարի 12-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել ԼՂՀ Մարտունու շրջանի ուղղությամբ՝ Աշաղը Վեյսալի բնակավայրի հյուսիս-արևելքում։
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը (Շվեդիա) և ԵԱՀԿ Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ղեկավար գնդապետ Հանս Լամպալցերը (Ավստրիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա), ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլլերը (Մեծ Բրիտանիա) և ԵԱՀԿ ԲՄՊԽ ներկայացուցիչ, մայոր Ջավիթ Էլյասը։

Politics 15:13 12/01/2017 NKR
On January 12, 2017, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan in the direction of the NKR Martuni region, north-east of Ashaghy Veysali settlement.
As the Press Service of NKR Defense Ministry reports from the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by staff member of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Peter Svedberg (Sweden) and head of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG) Colonel Hans Lampalzer (Austria).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Personal Assistant to the CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain), Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Khristo Khristov (Bulgaria), and representative of the OSCE HLPG Major Cavit Elyas (Turkey).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule. No violation of the cease-fire regime was registered.