ԱԱԾ. Երեք ռեկտորների մեղադրանքներ են առաջադրվել
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում քննվող մի քանի քրեական գործերով լայնածավալ օպերատիվ միջոցառումների և քննչական գործողությունների իրականացման արդյունքում բացահայտվել են հանրապետության տարբեր ոչ պետական ԲՈՒՀ-երում բարձրագույն կամ մասնագիտական կրթության վերաբերյալ կեղծ հիմքերով ձևակերպված պետական նմուշի ավարտական դիպլոմների տրամադրման դեպքեր:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնում են, որ քննությամբ ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից հավատարմագրված ու Երևան քաղաքում և մարզերում գործող որոշ ոչ պետական ԲՈՒՀ-երի ռեկտորներ շահադիտական դրդումներով կեղծ ավարտական դիպլոմներ են հատկացրել դասընթացներին չմասնակցած, իսկ առանձին դեպքերում՝ նաև ընթացիկ ու ավարտական քննություններին չներկայացած անձանց։
Հատկանշական է, որ կեղծ դիպլոմները տրամադրվել են ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության, այլև օտարերկրյա, այդ թվում՝ Իրանի, ԱՄՆ-ի, Վրաստանի, ՌԴ-ի, Ուզբեկստանի և Իսրայելի մի քանի տասնյակ քաղաքացիների, որպիսի պայմաններում իրական են եղել թե նոր իրավախախտումների կատարման, և թե այլ անբարենպաստ հետևանքների առաջացման ռիսկերը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ առերևույթ հանցանքներ կատարելու համար ոչ պետական ԲՈՒՀ-երի երեք ռեկտորների մեղադրանքներ են առաջադրվել առևտրային կաշառք ստանալու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 200 հոդվածի 3-րդ մաս) և առևտրային կամ այլ կազմակերպության ծառայողի կողմից իր լիազորությունները չարաշահելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214 հոդվածի 1-ին մաս) համար:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն իրազեկում է, որ վերը նկարագրված, ինչպես նաև կեղծիքների հետ կապված այլ հանգամանքներում ստացված ավարտական դիպլոմներ կամ ակնհայտ կեղծ այլ փաստաթղթեր օգտագործելը քրեորեն հետապնդելի է և պատժվում է օրենքով։
Ծանուցում. Հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղքն ապացուցված չէ օրենքով սահմանված կարգով՝ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Право 15:35 13/01/2017 Армения
В результате широкомасштабных оперативных мероприятий и следственных действий, проведенных в рамках расследуемых в следственном управлении Службы национальной безопасности (СНБ) Армении нескольких уголовных дел, были выявлены случаи выдачи в различных негосударственных вузах республики дипломов государственного образца о высшем или профессиональном образовании, оформленных на подложных основаниях. Подробности передает пресс-центр СНБ республики.
Согласно добытым следствием предварительным данным, ректоры ряда действующих в Ереване и областях Армении негосударственных вузов, лицензированных министерством образования и науки РА, из корыстных побуждений выдали дипломы лицам, не присутствовавшим на занятиях, а в отдельных случаях – не явившимся на промежуточные и выпускные экзамены.
«Примечательно, что фальшивые дипломы выдавались не только гражданам Армении, но и иностранным гражданам, в том числе Ирана, США, Грузии, РФ, Узбекистана и Израиля, в связи с чем возникли риски как новых правонарушений, так и иных неблагоприятных последствий», – говорится в сообщении.
Отмечается также, что ректорам 3-х негосударственных вузов предъявлены обвинения в получении коммерческой взятки (ч. 3 ст. 200 УК РА) и в злоупотреблении полномочиями служащими коммерческих или иных организаций (ч.1 ст. 214 УК РА).
СНБ Армении напоминает, что вышеизложенное, а также использование дипломов или иных фальшивых документов является уголовно преследуемым деянием и наказывается по закону.