ԱԱԾ. Երեք ռեկտորների մեղադրանքներ են առաջադրվել
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում քննվող մի քանի քրեական գործերով լայնածավալ օպերատիվ միջոցառումների և քննչական գործողությունների իրականացման արդյունքում բացահայտվել են հանրապետության տարբեր ոչ պետական ԲՈՒՀ-երում բարձրագույն կամ մասնագիտական կրթության վերաբերյալ կեղծ հիմքերով ձևակերպված պետական նմուշի ավարտական դիպլոմների տրամադրման դեպքեր:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնում են, որ քննությամբ ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից հավատարմագրված ու Երևան քաղաքում և մարզերում գործող որոշ ոչ պետական ԲՈՒՀ-երի ռեկտորներ շահադիտական դրդումներով կեղծ ավարտական դիպլոմներ են հատկացրել դասընթացներին չմասնակցած, իսկ առանձին դեպքերում՝ նաև ընթացիկ ու ավարտական քննություններին չներկայացած անձանց։
Հատկանշական է, որ կեղծ դիպլոմները տրամադրվել են ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության, այլև օտարերկրյա, այդ թվում՝ Իրանի, ԱՄՆ-ի, Վրաստանի, ՌԴ-ի, Ուզբեկստանի և Իսրայելի մի քանի տասնյակ քաղաքացիների, որպիսի պայմաններում իրական են եղել թե նոր իրավախախտումների կատարման, և թե այլ անբարենպաստ հետևանքների առաջացման ռիսկերը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ առերևույթ հանցանքներ կատարելու համար ոչ պետական ԲՈՒՀ-երի երեք ռեկտորների մեղադրանքներ են առաջադրվել առևտրային կաշառք ստանալու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 200 հոդվածի 3-րդ մաս) և առևտրային կամ այլ կազմակերպության ծառայողի կողմից իր լիազորությունները չարաշահելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214 հոդվածի 1-ին մաս) համար:
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն իրազեկում է, որ վերը նկարագրված, ինչպես նաև կեղծիքների հետ կապված այլ հանգամանքներում ստացված ավարտական դիպլոմներ կամ ակնհայտ կեղծ այլ փաստաթղթեր օգտագործելը քրեորեն հետապնդելի է և պատժվում է օրենքով։
Ծանուցում. Հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղքն ապացուցված չէ օրենքով սահմանված կարգով՝ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Law 18:13 13/01/2017 Armenia
Due to the large-scale investigative activities undertaken by Armenia’s National Security Service (NSS) cases of providing diplomas formed on the basis of false grounds by different private universities of Armenia have been uncovered, the NSS informed Panorama.am.
As the Press Service of the NSS reports according to the preliminary evidence the rectors of a number of private universities operating in Yerevan and in regions and accredited by Armenia’s Ministry of Education and Science have issued fraudulent graduation diplomas to individuals who have failed to attend lectures and in certain cases to the students who have not even taken part in mid-term and final exams.
It is to note that false diplomas have been issued not only to the RA citizens but also to foreign citizens, particularly to dozens of citizens from Iran, U.S., Georgia, Russia, Uzbekistan and Israel resulting to the risks of new violations of law and other adverse effects.
As the source reports charges have been filed against the three rectors of the private universities for bribery (Part 3 of Article 200 of the RA Criminal Code) and power abuse by an employee of a trading or other organization (Part 1 of Article 214 of the RA Criminal Code.)
The National Security Service of Armenia notifies that the use of the graduation diplomas obtained in the above mentioned circumstances or by other fraudulent manners or the use of other forged documents are subject to prosecution and punished by law.
Notice: The person suspected in or accused of an alleged crime is presumed innocent unless proven guilty in the manner prescribed by the RA Criminal Procedure Code in accordance with the Court’s verdict made effective.