Հասարակություն 11:03 14/01/2017
«Հայաստանի տարածքի վրա ձևավորված հզոր անտիցիկլոնը, որը մթնոլորտային բարձր ճնշման գոտի է, նրանում պարունակված օդային հոսանքները ունեն մեծ խտություն և կշիռ ու հիմնականում կատարում են վարընթաց շարժում (այսինքն մթնոլորտի վերին շերտերից իջնում են դեպի ներքին շերտեր), դարձել է իսկական չարիք Արարատյան դաշտի և նրան հարող նախալեռնային գոտիների համար»,- այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ ԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը:
Մասնագետի խոսքով, նախ այդ ցիկլոնը ստեղծել է օդային պատնեշ, որը արգելափակում է արևմուտքից տեղումնաբեր ցիկլոնների մուտքը դեպի Հայաստն և արդեն 20-րդ օրն է, ինչ Արարատյան դաշտը և նրան հարող նախալեռնային գոտիները գտնվում են խիտ մառախուղի և լճացած սառը օդային զանգվածների մեջ:
Նա նաև նշել է. «Քանի որ առաջիկա 5 օրերին այդ արգելափակող անտիցիկլնի ուժը չի թուլանալու, հետևաբար եղանակային պայմանների լուրջ փոփոխություններ չեն սպասվում, Արարատյան դաշտում, Արագածոտնի, Կոտայքի և Վայոց ձորի նախալեռնային գոտիներում ինչպես նաև Երևանում մառախուղը կպահապանվի, մառախուղից կտեղա նաև թույլ ձյուն, իսկ մյուս շրջաններում սպասվում է փոփոխական ամպամածություն և առանց տեղումների եղանակ»:

Society 13:09 14/01/2017 Armenia
“The powerful anticyclone formed over the territory of Armenia, which is an area of intense high pressure and the air masses within it have a high density and mainly move downwards, has become a real disaster for Ararat Valley and the adjacent foothills,” Head of Meteorological Centre of Hydromet Service of the RA Ministry of Emergency Situations Gagik Surenyan has noted the aforesaid in a post on facebook, Panorama.am reports.
The specialist notes that this cyclone has formed a dam blocking the penetration of western cyclones into Armenia and it is already for 20 days that Ararat Valley and the foothills adjacent to it have been absorbed by thick fog and stagnant cold air masses.
“As that blocking anticyclone will not lose its force in the coming five days the weather conditions will not change significantly. The fog across Ararat Valley, Aragatsotn, Kotayk, and Vayots Dzor foothills will maintain accompanied by light snowfalls. Clear weather and temporary cloudiness is expected in the other regions of Armenia,” Surenyan added.