Հասարակություն 11:03 14/01/2017
«Հայաստանի տարածքի վրա ձևավորված հզոր անտիցիկլոնը, որը մթնոլորտային բարձր ճնշման գոտի է, նրանում պարունակված օդային հոսանքները ունեն մեծ խտություն և կշիռ ու հիմնականում կատարում են վարընթաց շարժում (այսինքն մթնոլորտի վերին շերտերից իջնում են դեպի ներքին շերտեր), դարձել է իսկական չարիք Արարատյան դաշտի և նրան հարող նախալեռնային գոտիների համար»,- այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ ԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը:
Մասնագետի խոսքով, նախ այդ ցիկլոնը ստեղծել է օդային պատնեշ, որը արգելափակում է արևմուտքից տեղումնաբեր ցիկլոնների մուտքը դեպի Հայաստն և արդեն 20-րդ օրն է, ինչ Արարատյան դաշտը և նրան հարող նախալեռնային գոտիները գտնվում են խիտ մառախուղի և լճացած սառը օդային զանգվածների մեջ:
Նա նաև նշել է. «Քանի որ առաջիկա 5 օրերին այդ արգելափակող անտիցիկլնի ուժը չի թուլանալու, հետևաբար եղանակային պայմանների լուրջ փոփոխություններ չեն սպասվում, Արարատյան դաշտում, Արագածոտնի, Կոտայքի և Վայոց ձորի նախալեռնային գոտիներում ինչպես նաև Երևանում մառախուղը կպահապանվի, մառախուղից կտեղա նաև թույլ ձյուն, իսկ մյուս շրջաններում սպասվում է փոփոխական ամպամածություն և առանց տեղումների եղանակ»:

Общество 16:12 14/01/2017 Армения
Сформированный над территорией Армении мощный антициклон стал настоящим бедствием для Араратской долины и прилегающих предгорных зон. Об этом написал начальник Центра метеорологических прогнозов «Армгосгидромета» МЧС Армении Гагик Суренян на своей странице в социальной сети  Facebook.
По словам специалиста, воздушные потоки имеют высокую плотность и массу и совершают нисходящее движение, спускаясь с высоких слоев атмосферы.
Как указал Гагик Суренян, во-первых, данный антициклон создал воздушный заслон, который блокирует вход на территорию Армении различных циклонов с запада, и уже в течение 20 дней Араратская долина и предгорья находятся в плотном тумане и под воздействием холодных воздушных потоков.
Как отметил Суренян, поскольку в ближайшие 5 дней сила блокирующего антициклона не ослабнет, соответственно в Араратской долине, предгорьях Арагацотна, Котайка и Вайоц дзора, а также в Ереване сохранится туман, после чего пойдет слабый снег, а в других районах прогнозируется переменчивая облачность и погода без осадков.