Հասարակություն 13:17 16/01/2017
Դեկտեմբերի 23-ից մինչև 2017 թվականի հունվարի 8-ը հանրապետության ողջ տարածքում շրջայցեր են իրականացվել 816 տնտեսավարող սուբյեկտների մոտ: ՍԱՊԾ-ն այսօր  ամփոփել է  դրանց արդյունքները:
Երևան քաղաքում և հանրապետության բոլոր մարզերում ձևավորել են աշխատանքային խմբեր, որոնք 2016 թվականի դեկտեմբերի 23-ից մինչև 2017 թվականի հունվարի 8-ը ներառյալ առևտրի կենտրոններում, պարենային ապրանքի խանութներում (ընտրանքային կարգով) և մսի վաճառքի կետերում  իրականացվել են հսկողական շրջայցեր:
Խստացված վերահսկողության շրջանակներում ուսումնասիրվել են տնտեսավարող սուբյեկտների կողմից իրացվող սննդամթերքի (հատկապես արագ փչացող սննդամթերքի) պիտանիության ժամկետին և պահման պայմաններին, իրացվող մսի և մսեղիքի պահման պայմաններին և հիգիենային ներկայացվող պահանջներին համապատասխանության փաստը:
«580 տնտեսվարող սուբյեկտի մոտ արձանագրվել են անհամապատասխանություններ, մասնավորապես՝ առանց սահմանված կարգի մակնշման սննդամթերքի իրացման դեպքեր, պահման պայմանների անհամապատասխանություններ, մսի իրացման որոշ կետերում՝ առանց անասնաբուժասանիտարական փորձաքննության մսեղիքի իրացման դեպքեր: Հայտնաբերված  բոլոր անհամապատասխանութունների դեպքում իրացվող սննդամթերքը, միսը կամ մսեղիքը հանվել է շրջանառությունից և, նման խախտումները բացառելու համար, տրվել են անհրաժեշտ ցուցումներ»,-հայտնում են ծառայությունից:
Ավելի վաղ ծառայությունից հայտնել էին, որ  նախատոնական և հետտոնական օրերին ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը կխստացնի վերահսկողությունը, մասնավորապես՝ 2016 թվականի դեկտեմբերի 23-ից մինչև 2017 թվականի հունվարի 8-ը առևտրի կենտրոններում և ընտրանքային կարգով` պարենային ապրանքների խանութներում կիրանացվեն հսկողական շրջայցեր:
«Անհամապատասխանութան դեպքում՝ տվյալ տնտեսավարող սուբյեկտի ղեկավարի կամ պատասխանատու անձի միջոցով՝ պիտանիության ժամկետն անցած կամ չհամապատասխանող պայմաններում իրացվող սննդամթերքն անմիջապես կհանվի շրջանառությունից և կոչնչացվի»,-նշել էին ծառայությունից:

Society 16:01 16/01/2017 Armenia
Armenia’s State Service for Food Safety discovers violations in 580 business operators during holidays
From the period of 23 December to 8 January 2017 the State Service for Food Safety (SSFS) carried out tours in 816 business operators. Today SSFS has summed up the results of the control visits.
In the period of 23 December to 8 January 2017 working groups set in Yerevan City and in all the regions of the republic paid control visits to trade centres, grocery stores and to meat markets.
Within the tightened supervision the fact of the compliance of the expiry date and required storage conditions for the foodstuff have been studied.
“Violations have been discovered in 580 business operators. Particularly sale of products without the appropriate labelling, inappropriate storing conditions, and sale of the meat products without corresponding veterinary expertise have been revealed. In all the discovered cases the food products and meat have been withdrawn from the market and necessary instructions were given to prevent such violations,” the statement released by the service reads.
Earlier the service reported about tightening supervision in trade centres, namely about carrying out control tours to the trade centres and certain grocery stores during the period of 23 December to 8 January 2017.
“In case of revealing violations the food with an expired date or the foodstuff kept in inappropriate conditions will immediately be withdrawn from the market and will be eliminated through the heads of business operators or other competent individuals,” the service reported.