Շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը ինտենսիվորեն խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը. ԼՂՀ ՊՆ
ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից հաղորդում են, որ երեկ՝ հունվարի 15-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության կողմից տարածված հաղորդագրության այն մասին, թե հայկական կողմի արձակված կրակոցից սպանվել է ադրբեջանական բանակի զինծառայող Ֆիկրետ Նուրշիրավանօղլու Բաշիրովը, իրականությանը չի համապատասխանում:
«Ադրբեջանական կողմին խորհուրդ ենք տալիս զինծառայողի մահվան պատճառները փնտրել իրենց բանակում տիրող միջանձնային ոչ կանոնադրական փոխհարաբերություներում»,- հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Հունվարի 15-ին և լույս 16-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ հրաձգային զինատեսակների հետ կիրառելով նաև 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր: Հատկապես ինտենսիվ արկակոծման են ենթարկվել ՊԲ արևելյան և հյուսիսարևելյան հատվածներում տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ հակառակորդը 60 միլիմեռտրանոց ականանետից արձակել է 51 արկ, իսկ 82 միլիմետրանոցից՝ 3 արկ:
«ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար որոշ հատվածներում դիմել են պատասխան գործողությունների: Առաջնագծում իրադրության հետագա լարման հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը ընկնելու է ադրբեջանական կողմի վրա: Հակառակորդ կողմի նման պահվածքի շարունակման դեպքում ՊԲ-ի կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունները կլինեն ավելի խիստ»,- նշված է ԼՂՀ ՊՆ հայտարարության մեջ:

Politics 12:00 16/01/2017 NKR
The Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic (NKR) dismissed the claims by Azerbaijani Defense Ministry about the death of its serviceman, Fikrat Bashirov, allegedly killed in Armenian fire, saying the report “does not correspond reality.”
“We recommend the Azerbaijani side to find the cause of the serviceman’s death in interpersonal relations and lack of military discipline in the Azerbaijani army,” the ministry said in a statement, released on Monday.
The release goes on reading the Azerbaijani forces have continued intensive ceasefire violations along the entire Line of Contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan on the night of January 15-16, firing from 60 and 82 mortars along with firearms.
According to the source, more intensive violations came to the eastern and northeastern combat positions of the Karabakh Army, where 51 shells from 60 mm mortars and 3 shells from 82 mm mortars were fired.
“Defense Army vanguard units retaliated on certain areas to suppress the adversary’s activeness. The whole responsibility for the consequences of the further deterioration of the frontline situation will lie with the Azerbaijani side,” the Defense Ministry said, adding the army will take stricter response measures should the Azerbaijani side continue the provocations.