Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կմեկնի Մոսկվա
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևի հրավերով հունվարի 24-ին երկօրյա պաշտոնական այցով կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն:
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, այցի շրջանակում Կարեն Կարապետյանը Մոսկվայում հանդիպում կունենա ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ: Նախատեսվում է քննարկել հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգը:
ՀՀ և ՌԴ վարչապետերը կանդրադառնան նաև Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում երկու երկրների ինտեգրացիոն համագործակցությանը,ինչը կնպաստի տարբեր ուղղություններով հայ-ռուսական փոխգործակցության ամրապնդմանն ու խորացմանը:

Politics 11:30 17/01/2017 Armenia
Upon the invitation of Russian Prime Minister Dmitry Medvedev PM Karen Karapetyan is due to pay a two-day official visit to Russia on 24 December, Panorama.am reports citing the Information and Public Relations Department of the RA government.
As the source reports within the official visit Karen Karapetyan will hold a meeting with Russia’s PM Dmitry Medvedev in Moscow. Armenia-Russia cooperation agenda is to be discussed during the meeting.
Prime Ministers of Armenia and Russia will also turn to the cooperation between the two countries within the Eurasian Economic Union which will promote the further strengthening and deepening of the Armenian-Russian partnership in different spheres.