Քաղաքական 15:49 17/01/2017 Արցախ
ԼՂՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ օրակարգը, կանոնակարգի համաձայն, առաջարկել են նախաձեռնողները և դրանում ընդգրկված էր մեկ հարց. Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի քննարկումը: Նախագծի քննարկումը ընդմիջվել էր 2016թ.-ի դեկտեմբերի 29-ի ԱԺ լիագումար նիստում:
Արտահերթ նստաշրջանի բացման խոսքում ԼՂՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ, Ազգային ժողովի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանն ամփոփել է քննարկումների ընդմիջումից հետո մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից կատարված աշխատանքը և նշել, որ մանրամասնորեն քննության են առնվել խմբակցությունների և պատգամավորների առաջարկությունները, որոնց արդյունքները հունվարի 13-ին առանձին-առանձին ներկայացվել են առաջարկությունների հեղինակներին:
Այնուհետև առաջարկությունների մասին համառոտ վիճակագրություն է ներկայացրել մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, Սահմանադրության նախագիծը Ազգային ժողովում ներկայացնելու համար Նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ, ԼՂՀ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի վերաբերյալ խմբակցություններից և պատգամավորներից Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի ստացած առաջարկությունների պատկերն հետևյալն է .
«Հայրենիք» խմբակցություն՝ 1
«Դաշնակցություն» խմբակցություն՝ 36
«Շարժում-88» խմբակցություն՝ 38
Լյուդմիլա Բարսեղյան՝ 3
Արմո Ծատրյան՝ 11
Վարդգես Բաղրյան՝ 13
Դավիթ Մելքումյան՝ 4
Արթուր Թովմասյան՝ 1
Ռամելա Դադայան՝ 2
Գագիկ Պերրոսյան և Արսեն Առստամյան՝ 75
«Ընդհանուր առմամբ ներկայացվել է 184 առաջարկություն, որից 19-ը, բովանդակային առումով, կրկնվող էր: Ներկայացված առաջարկություններից ընդունվել է 30-ը, որից 17-ն ամբողջությամբ, 13-ը՝ մասնակի: Չի ընդունվել՝ 154 առաջարկություն, որից 13-ը՝ սահմանադրության հայեցակարգային սկզբունքներին չհամապատասխանելու, 25-ը փոխկապակցված և  հիմնական առաջարկությանը չհամապատասխանելու հիմնավորմամբ»,- ներկայացրել է Արարատ Դանիելյանը:
Նախագահի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Սահմանադրության նախագիծը ենթարկվել է մասնագիտական և լեզվաբանական փորձաքննության:
Քննարկումը շարունակվել է մտքերի փոխանակման փուլից, որի ընթացքում նախագծի վերաբերյալ տեսակետներ են հայտնել ԱԺ բոլոր խմբակցությունները և մի խումբ պատգամավորներ:
«Այստեղ քաղաքական ուժերի և առանձին պատգամավորների մրցապայքար չէ: Մենք բոլորս էլ շահագրգռված ենք, որ մեր երկիրն ունենա ավելի լավ Սահմանադրություն, քանի որ մենք արդեն որոշակի ավանդույթներ ունենք այդ բնագավառում և այդ հասունությունը պետք է երևա հենց 2017թ.-ին Սահմանադրություն ընդունելիս»,-ընդգծել է մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Սահմանադրության նախագիծը ներկայացնելու համար եզրափակիչ ելույթով հանդես է եկել նախագահի ներկայացուցիչ Արարատ Դանիելյանը, ով ներկայացրել է այն հիմնական փոփոխությունները, որոնք տեղ են գտել Սահմանադրության նախագծում ԱԺ խմբակցությունների և պատգամավորների առաջարկություններով:
Հիմք ընդունելով ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 73-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «ա» կետը՝ նախագահի ներկայացուցիչն առաջարկել է՝ ԱԺ որոշմամբ համաձայնություն տալ Հանրապետության Նախագահի համար ընդունելի առաջարկների հիման վրա փոփոխված նախագիծը հանրաքվեի դնելու հարցին:
Նիստին ներկա 28 պատգամավորները 20 կողմ, 7 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել են ԼՂՀ ԱԺ-ը որոշումը՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագիծը հանրաքվեի դնելու Հանրապետության Նախագահի նախաձեռնությանը համաձայնություն տալու մասին:
Կենտրոնական բանկը վերահսկելով չի վերահսկում. «Ինգո Արմենիայի» ֆենոմենը
Ապահովագրական ընկերությունները, փաստացի, գործում են վերահսկողությունից դուրս՝ ունենալով վերահսկող մարմին։ Ըստ էության այս մասին է ցուցանում ԿԲ-ի...

Политика 16:46 17/01/2017 НКР
Депутаты Национального собрания Нагорно-Карабахской республики (НКР) соотношением голосов 20 «за», 7 «против» и 1 «воздержавшийся» приняли постановление НС НКР о даче согласия на инициативу президента Республики вынести проект Конституции Республики Арцах на референдум. Об этом сообщает пресс-служба парламента НКР.
Сегодня, 17 января, по инициативе депутатов Национального собрания НКР была созвана внеочередная сессия парламента. В повестку дня был включен один вопрос – рассмотрение проекта Конституции Республики Арцах. Обсуждение проекта было прервано на пленарном заседании НС НКР 29 декабря 2016 года.
В своем приветственном слове председатель специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте НКР, руководитель Национального собрания Ашот Гулян подвел итоги работы, проделанной специализированной комиссией после того, как обсуждения были прерваны, отметив, что детально были рассмотрены предложения фракций и депутатов.
Затем состоялся обмен мнениями, в ходе которого свою точку зрения касательно проекта представили представители всех фракций НС НКР.
«Здесь борьба политических сил и отдельных депутатов неуместна. Мы все заинтересованы в том, чтобы Конституция в нашей стране стала лучше, поскольку у нас уже есть определенные традиции в этой сфере и эта зрелость должна быть видна именно при принятии Конституции 2017 года», – подчеркнул Ашот Гулян.
Рианна впервые за долгое время вышла в свет
Рианна впервые за долгое время вышла в свет. Папарацци засняли певицу, когда она выходила из ресторана в Санта-Монике. Об этом сообщает Daily...
Оверчук – о сложностях в армяно-российских отношениях: Медийный фон часто не соответствует действительности
Нужно уметь различать реальность и то, что транслируется в медиа, заявил журналистам вице-премьер России Алексей Оверчук в Ахтале, отвечая на...
Наводнение в Мьянме: жертвами бедствия стали не менее 19 человек
Не менее 19 человек стали жертвами сильного наводнения в Мьянме. В столице и ее окрестностях – сильные дожди, передает «МИР...
Жительница Британии родила одного младенца дважды
Жительница Великобритании перенесла рождение одного и того же младенца дважды: на шестом месяце беременности и на девятом (38-я неделя),...
Встреча Оверчука и Григоряна длилась 5 часов
Встреча вице-премьера России Алексея Оверчука с армянским коллегой Мгером Григоряном продлилась пять часов, в ходе нее детально обсуждалась...
Оверчук назвал подвигом восстановление специалистами РФ армянских железнодорожных путей после стихийного бедствия
Восстановление российскими специалистами армянских железнодорожных путей после наводнения является трудовым подвигом. Как передает ТАСС, об этом...
Тигран Абрамян: У властей Армении было 9 месяцев, чтобы предотвратить азербайджанскую агрессию против Арцаха
Просматриваю свои записи за июль-август-сентябрь 2023 года, даже невооруженным глазом было заметно, что Азербайджан после истощения Арцаха...
Госдеп США – о телефонном разговоре Блинкен-Пашинян
12 сентября состоялся телефонный разговор Никола Пашиняна с государственным секретарем США Энтони Блинкеном. Согласно релизу правительства...