Իրավունք 11:50 17/01/2017
Արփինե Հովհաննիսյանը եվրոպացիներին ներկայացրել է ՀՀ-ում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում իրականացված աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը հունվարի 16-ին մասնակցել է «2015-2018 թթ. ԵԽ-Հայաստան գործողությունների ծրագիր. ձեռքբերումներ և հեռանկարներ» խորագրով հանդիպմանը: Այդ մասին տեղեկացնում են Արդարադատության նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Ըստ աղբյուրի, նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդին հանդիպումը կազմակերպելու համար և ամփոփ ներկայացրել ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում արդեն իսկ իրականացված աշխատանքները:
Արփինե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է Հայաստանի համար նախատեսված 2015-2018թթ. Գործողությունների ծրագրին, Սահմանադրական բարեփոխումներին հաջորդած գործընթացներին, ինչպես նաև ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ հաստատված դատաիրակավական բարեփոխումների 2012-2016 թվականների ռազմավարական ծրագրին:
Այդ համատեքստում նախարարն առանձնացրել է մի շարք կարևոր ձեռքբերումներ, մասնավորապես, դատավորների միջև գործերի բաշխման էլեկտրոնային մեխանիզմի ներդրում, դատավորների գործունեության գնահատման օբյեկտիվ չափորոշիչների սահմանում և այլն:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը ներկայացրել է նաև վերջին 2 տարիների ընթացքում ՀՀ-ում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում իրականացված ծավալուն աշխատանքներն ու արդարադատության ոլորտի զարգացմանն ուղղված հեռանկարները:
Արփինե Հովհաննիսյանը կրկին շնորհակալություն է հայտնել ԵԽ երևանյան գրասենյակին տարբեր ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության համար և ընդգծել, որ ՀՀ կառավարությունը բարձր է գնահատում նոր ծրագրերի մեկնարկի հնարավորությունը՝ Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացումն արդյունավետ շարունակելու նպատակով:

Право 12:45 17/01/2017 Армения
Глава Минюста Армении А.Ованнисян представила в Страсбурге проведенную в сфере борьбы с коррупцией работу
Министр юстиции Армении Арпине Ованнисян 16 января во Франции приняла участие во встрече по теме «Программа действий Армения-Совет Европы на 2015-2018 гг.: достижения и перспективы». Об этом сообщает пресс-служба Минюста РА.
В ходе встречи министр Ованнисян обобщенно представила работы, осуществленные в Армении в сфере демократических реформ.
А. Ованнисян, в частности, коснулась предусмотренной для Армении программы действий на 2015 – 2018 гг., последовавшего за конституционными реформами процесса, а также стратегической программы судебно-правовых реформ на 2012 – 2016 годы, утвержденной распоряжением президента Армении.
В данном контексте министр выделила ряд важных достижений, в частности – внедрения электронного механизма распределения дел между судьями, установления объективных критериев оценки деятельности судей и пр..
Глава Минюста Армении в ходе встречи представила также масштабную работу, проделанную за последние 2 года в республике в сфере борьбы с коррупцией, и перспективы развития сферы юстиции.
А.Ованнисян поблагодарила ереванский офис СЕ за эффективное сотрудничество в различных сферах, подчеркнув, что правительство Армении высоко оценивает возможность начала реализации новых программ – с целью продолжения демократических реформ в Армении.