Մշակույթ 14:59 17/01/2017 Հայաստան
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում այս տարվա ընթացքում, նախնական մայիսին, բացվելու է հանրահայտ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովկսու 200-ամյակին նվիրված ցուցահանդես: Լրագրողների հետ հանդիպմանը պատկերասրահի տնօրեն Արման Ծատուրյանն ասաց, որ այդ ցուցահանդեսին արդեն մեկ տարուց ավելի պատրաստվում են:
«Ներկայացնելու ենք մեր պատկերասրահի հավաքածուն, նաև գրաֆիկական աշխատանքներ, որոնք ժամանակին չեն ցուցադրվել: Մոսկվայի Տրետյակովյան պետական պատկերասրահից, Ռուսական արվեստի և «Պետերգոֆ» թանգարաններից Հայաստան են բերվելու 16  աշխատանք: Այժմ բանակցություններ ենք վարում Մխիթարյան միաբանության հետ, թեև իրենց հետ մի քիչ դժվար է, որպեսզի Այվազովսկու «Քաոս»-ը, որը համարվում է նրա գլուխգործոցներից մեկը, կարողանանք բերել և ցուցադրել մեր պատկերասրահում»,- նշեց Ա.Ծատուրյանը:
Նա հայտնեց, որ Ղրիմից՝ Թեոդոսիայի պատկերասրահից աշխատանքներ չեն բերելու, քանի որ նախ Թեոդոսիայում էլ ցուցահանդեսն են կազմակերպելու, բացի այդ ներքին հրաման կա, որ Թեոդոսիայի պատկերասրահի աշխատանքները  ՌԴ տարածքից դուրս չբերվեն:
Պատկերասրահի տնօրենն ասաց, որ այն սրահները, որտեղ  լինելու է ցուցահանդեսը, նախատեսում են վերանորոգել:
«Կա կոնցեպտ: Եթե  կարողանանք անել այն, ինչ ծրագրել ենք, վստահ եմ, որ այդպիսի ցուցահանդես  Հայաստանում երբեք չեք տեսել»,- հավելեց նա:
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում այսօր կա Այվազովսկու 57 գեղանկար, 31 գրաֆիկական աշխատանք:  Ազգային պատկերասրահը, Ա.Ծատուրյանի խոսքով, աշխարհում երկրորդ թանգարանն է, Թեոդոսիայի պատկերասրահից հետո, Այվազովսկու հավաքածուի քանակով:
Ազգային պատկերասրահի տնօրենը տեղեկացրեց, որ 2017-ի ընթացքում իրենք ցուցահանդեսներ են ունենալու նաև դրսում: Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի հետ ցուցահանդես են կազմակերպելու Նովոսիբիրսկում: Ռուսական նորաբաց Իմպրեսիոնիզմի թանգարանում բացվելու է «Հայկական իմպրեսիոնիզմ» խորագրով ցուցահանդես, ներկայացվելու է հայ  հեղինակների 50 աշխատանք:
«Ցուցահանդեսի հետ կապված բոլոր ծախսերը կատարում է ռուսական կողմը: Նաև գումար տվեցին մեր աշխատանքների ռեստավրացիայի համար, որոնք նաև ներկայացվելու են ցուցահանդեսում: Կարողացանք բանակցությունների ընթացքում  որոշել, թե որ նկարիչների ինչ աշխատանքներ են ներկայացվելու, որպեսզի ռուս հասարակությունն ավելի լավ պատկերացում կազմի հայ արվեստի անցած ճանապարհի մասին»,- ասաց Ա.Ծատուրյանը:
2017-ին երկու ցուցահանդես է նախատեսված նաև Լեհաստանում:
2016 թվականին Ազգային պատկերասրահում և 12 մասնաճյուղերում կազմակերպվել է 61 ցուցադրություն: Նախորդ տարի պատկերասրահ ու նրա 12 մասնաճյուղ այցելել է 80 հազար 861 այցելու, որից մայր թանգարան՝ 55 հազար 795-ը, մասնաճյուղեր՝ 25 հազար 66-ը:

Культура 16:27 17/01/2017 Армения
В Ереване состоится уникальная выставка к 200-летию со дня рождения художника-мариниста Айвазовского
В Национальной картинной галерее Армении в 2017 году, предварительно в мае,  откроется масштабная выставка, посвященная 200-летию со дня рождения выдающегося художника-мариниста Ованнеса (Ивана) Константиновича Айвазовского (1817–1900). Об этом заявил сегодня на пресс-конференции директор галереи Арман Цатурян.
По его словам, к этой выставке в Национальной картинной галерее РА готовятся уже более года.
«Мы представим коллекцию нашей галереи, а также графические работы, которые не были показаны в свое время. Из Государственной Третьяковской галереи, Музея русского искусства и музея „Петергоф” в Армению доставлены 16 работ художника. В настоящее время ведутся переговоры с Конгрегацией Мхитаристов для того, чтобы представить на нашей выставке полотно Айвазовского „Хаос. Сотворение мира”, которое считается одним из его шедевров», – отметил А. Цатурян.
При этом полотна художника из Феодосийской картинной галереи имени И.К. Айвазовского на выставке представлены не будут.
Как указал А. Цатурян, в залах, в которых будет проведена выставка, планируется провести ремонт.
«Существует концепция. Если нам удастся реализовать запланированное, то эта выставка в Армении станет уникальной», – добавил директор Национальной картинной галереи РА.
А. Цатурян отметил, что на сегодняшний день коллекция галереи насчитывает 57 пейзажей и 31 графическую работу Айвазовского. «Национальная картинная галерея Армении является вторым в мире музеем после Феодосийской картинной галереи имени Айвазовского по количеству работ художника-мариниста», – добавил директор галереи.
При этом А. Цатурян подчеркнул, что в течение 2017 года Национальная картинная галерея Армении также проведет выставки за рубежом. По его словам, вместе с Домом-музеем Мартироса Сарьяна будет организована выставка в Новосибирске.
«В открывшемся недавно Музее русского импрессионизма откроется выставка под названием „Армянский импрессионизм”, в ходе которой будут представлены порядка 50 работ армянских авторов.
Все расходы, связанные с проведением данной выставки, берет на себя российская сторона. Они также предоставили нам средства для реставрации работ, которые будут представлены на выставке», – отметил А. Цатурян, добавив: В 2017 году также планируется провести две выставки в Польше.