Քաղաքական 13:20 18/01/2017
Չինարի գյուղից դեպի հարավ-արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում դեկտեմբերի 29-ին տեղի ունեցած ադրբեջանական դիվերսիոն փորձն անելիս հակառակորդը մտադրություն է ունեցել վնաս հասցնել խաղաղ քաղաքացիական բնակչությանը: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ ներկայացնելով դեկտեմբերի 29-30-ին, ինչպես նաև տոնական օրերին այդ հատվածում իրականացրած փաստահավաք առաքելության արդյունքները:
«Հատուկ ուզում եմ շեշտել, որ գյուղի մոտակայքում որևէ զորամաս կամ ռազմական օբյեկտ չկա, որը կարող էր վկայաբերվել ադրբեջանական Զինված ուժերի կողմից: Այստեղ բացառապես խաղաղ, քաղաքացիական բնակչություն է: Եվ դա շատ ակնհայտ է դարձնում հակառակորդի մտադրությունը՝ վնաս հասցնելու խաղաղ բնակիչների կյանքին ու առողջությանը», -հայտարարեց Պաշտպանը:
Նրա ներկայացմամբ, փաստահավաք խմբի առաքելություն իրականացրած ՄԻՊ աշխատակազմի ներկայացուցիչը առանձնազրույցներ է ունեցել Չինարի գյուղի բնակիչների, գյուղապետի, գյուղի ավագանու անդամների, ՀՀ ԶՈՒ ներկայացուցիչների հետ, իսկ ավագանու անդամի ուղեկցությամբ եղել է գյուղի այն վայրերում, որտեղ տեղի են ունեցել մարդու իրավունքների խախտումներ:
Արդյունքում կազմվել է Հատուկ զեկույց՝ անգլերեն, տարբեր ճանապարհային ճանապարհային սխեմաներով, որոնցով ներկայացվում է, թե կոնկրետ որտեղ է եղել դիվերսիոն հարձակումը, միջադեպը, երբ սպանվել էին ՀՀ ԶՈւ մեկ սպա և երկու զինծառայող: Այդ զեկույցը անգլերենով ուղարկվելու է միջազգային կառույցներին:
Թաթոյանի խոսքով, առաքելության անդամները արձանագրել են, որ հունվարի 3-ին, ինչպես նաև հունվարի 8-ին գյուղի, մասնավորապես դպրոցի ու քաղաքացիական տների ուղղությամբ եղել են գնդակոծություններ:
«Մեր աշխատանքները ցույց տվեցին, որ հակառակորդի կողմից եղել են կոնկրետ թիրախային հարձակումներ և ուղղված են եղել այդ բնակիչների դեմ, իսկ մտադրությունն էլ եղել է կյանքին ու առողջությանը վնաս հացնելը», -հայտարարեց Արման Թաթոյանը:
Ասուլիսում Պաշտպանը ներկայացրեց կադրեր, որոնք արվել են Չինարիի դպրոցից, մանկապարտեզից, և տեղեկացրեց, որ այդ շինությունները տոնական օրերին եղել են հակառակորդի թիրախում և որպես ապացույց ցուցադրեց դրանց վրա մնացած փամփուշտների հետքերը:
«Հունվարի 8-ին հակառակորդը գնդակոծությունը իրականացրել է գիշերը: Քաղաքացիական բնակչությանը վնաս հասցնելու առումով դա ամենախոցելի ժամանակներից է, քանի որ մարդը գիշերը քնած է ու չի ակնկալում, որ կարող է կրակոց լինի», -նկատեց Թաթոյանը:
Փաստահավաք առաքելության Հատուկ զեկույցը, որն ամփոփվել է հունվարի 13-ին, առաջիկա օրերին կփոխանցվի միջազգային կազմակերպություններին: Թաթոյանն ասաց, որ հաջորդ շաբաթ լինելու է Ստրասբուրգում, ունենալու է հանդիպումներ ԵԽ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, այնուհետև լինելու է Բրյուսելում և այդ բոլոր հանդիպումների ժամանակ ներկայացնելու է կատարված աշխատանքը:
Այդուհանդերձ, նա չհանրայնացրեց, թե ինչ սպասելիքներ ունի միջազգային կառույցներից:
«Ես միայն կարող եմ միանշանակ պնդել, որ ճիշտը մեր կողմն է ու դա պետք է ակտիվ պնդենք ամենուր», -նշեց Թաթոյանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 29-ին ՀՀ Տավուշի մարզի Չինարի գյուղից դեպի հարավ արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում, ադրբեջանական զորքերը ձեռնարկել էին դիվերսիոն ներթափանցման փորձ, որը ձախողվել էր՝ հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումների գործողությունների արդյունքում: Դիվերսիոն փորձի հետևանքով հայկական զինված ուժերի 2 զինծառայող և մեկ սպա էր սպանվել:
Նրանք սպանվել էին իրենց ծառայության վայրում Հայաստանի Պաշտպանության նախարարությունը  հայտարարեց, որ Հայաստանի Զինված ուժերի տրամադրության տակ առկա են անհերքելի ապացույցներ՝ ադրբեջանական կողմի նախահարձակ լինելու վերաբերյալ: Այդ ժամանակ մարտական հենակետում հայտնաբերվել էր ադրբեջանցի զինծառայողի դի:

Politics 14:42 18/01/2017
The Azerbaijani forces intended to deliberately target civilian population in Chinari village of Armenia’s Tavush region on the morning of December 29, 2016, while carrying out a sabotage infiltration attempt, Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan told reporters on Wednesday, presenting the results of the fact-finding mission conducted in the area after the assault.
“I want to specifically underline that no military base or object is deployed in the vicinity of the village that could be recalled by the Azerbaijani Armed Forces. Exclusively peaceful and civilian population reside in the area which unveils the adversary’s intention to deliberately harm the people’s lives and health,” Tatoyan stated.
The Ombudsman informed that the representatives of his office have conversed with Chinari residents, the village mayor, members of the village council, RA Armed Forces representatives as well as visited the sites were cases of human rights violations had been recorded.
Based on the fact-finding mission, an English-language report have been developed with geographic locations, mapped roads and schemes, depicting the details of the sabotage infiltration, particularly, when and how the two servicemen and the officer of the RA Armed Forces were killed. The report will be submitted to international structures. The ombudsman announced his upcoming visit to Strasburg next week where he plans to discuss the findings of the report with CoE high-ranking representatives, then in Brussels to raise the issue.
In the words of the Armenian Human Rights Defender the mission members recorded also shelling on January 3 and 8 toward the school and the houses of the village. “Our observations revealed that deliberate targeted attacks have taken place toward the civilian population by the adversary with an ultimate intention to harm people’s lives and health,” Tatoyan maintained.
At the press conference Tatoyan demonstrated footages taken at Chinari school and kindergarten, saying the facilities were under the target of Azerbaijani forces during the holidays, demonstrating the multiple bullet holes in the walls of those buildings as an evidence.
“On January 8 the adversary shelled the village at night - at a time when civilian population is especially exposed to vulnerability,” Tatoyan explained.
To remind, on the morning of December 29, 2016, Azerbaijani troops carried out a sabotage infiltration attempt from the Chinari village of the Tavush region of Armenia, towards the south-eastern portion of the state border.
Armenian Armed Forces neutralized the activities of the Azerbaijani troops and repelled the opponent. Unfortunately, the Armenian side also suffered losses during the combat operations. During the battle for the defense of the state border of the Republic of Armenia, senior Lieutenant Shavarsh Meliqseti Meliqyan, private Edgar Grigori Narayan, and private Erik Gariki Abovyan passed away. The Ministry of Defense stated to be in possession of proof of illegal violation of the state border of the Republic of Armenia by the Azerbaijani side.