Քաղաքական 13:54 19/01/2017
Այսօր կառավարության հերթական նիստից հետո լրագրողները Հայաստանի փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանից հետաքրքրվեցին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Հայաստանի ներկայացուցչի չնշանակման պատճառների մասին, ինչին պաշտոնյան արձագանքեց մանրամասն՝ ներկայացնելով իրավիճակը.
«Ընդունվել էր որոշում, որի համաձայն, ՀԱՊԿ-ում գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը պետք է ռոտացիոն կարգով փոխարինվի, և բնական է, եթե ռոտացիան ուժի մեջ է մտնում, ապա առաջին պետությունը, համաձայն ռուսական այբուբենի, Հայաստանն է: Այդ որոշումը կայացվել էր: Նախորդ տարի արձանագրվել էր նաև, որ այո, ռոտացիան պետք է ուժի մեջ մտնի 2017-ի հունվարի 1-ից և բնական է, պետք է Հայաստանի ներկայացուցիչը լիներ: Երևանում երբ տեղի ունեցավ ՀԱՊԿ գագաթաժողովը, այդ ժամանակ չեղավ կոնսենսուս, որովհետև պահանջեցին, որ անդրադառնան այդ հարցին արդեն ՀԱՊԿ-ի մյուս հանդիպմանը, որը նախորդ տարի էր: Իսկ այդ հանդիպմանը ներկա չէր Բելառուսի նախագահը, ինչը հնարավորություն չի տվել որոշում կայացնել:
Արդյունքում հունվարի մեկից ոչ թե նոր գլխավոր քարտուղար կա, այլ ընդամենը պաշտոնակատար է դարձել գլխավոր քարտուղարի տեղակալը, որովհետև արդեն կար որոշում, որի համաձայն Բորդյոժան չէր կարող լինել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար: Մոտակա գագաթաժողովը այդ հարցում հստակեցում կմտցնի»:
Շավարշ Քոչարյանը պնդեց, որ այդ պաշտոնը Հայաստանինն է և առաջիկայում կայանալիք ՀԱՊԿ գագաթաժողովում կորոշվի Հայաստանի ներկայացուցչին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակելու մասին հարցը:
Դիտարկմանը, թե մամուլում շրջանառվում են տեղեկություններ, որ ՀԱՊԿ անդամ Ղազախստանն ու Բելառուսը չեն ցանկանում, որ Հայաստանի ներկայացուցիչը նշանակվի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում, Քոչարյանն արձագանքեց, որ մամուլում գրվող այդ տեղեկությունները իրականությանը չեն համապատասխանում:
«Ես միայն մի բան կարող եմ ասել՝ Ղազախստանը այդ հարցում երբևիցե խոչընդոտ չի առաջացրել: Իսկ ահա Բելառուսի նախագահի բացակայությունը նախորդ համաժողովին, խնդիրներ առաջացրեց», -հավելեց պաշտոնյան:

Politics 17:45 19/01/2017
Deputy foreign minister: Representative of Armenia to take up the post of CSTO Secretary General on rotation terms
Armenian deputy foreign minister has made clarifications regarding the reasons for not appointing the representative of Armenia to the post of the Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO).
“The initial decision was adopted to rotate the CSTO Secretary General every three years, choosing in turn a representative from one of the countries on the basis of the Russian alphabet. So the right to submit the candidacy was set to first go to Armenia. However, the rotations principle was decided to apply effective from January 1, 2017 with the expected candidate from Armenia. There was no consensus at the session of the CSTO Collective Security Council held in Yerevan though with a request to discuss the matter in the next session. The following session held last year was not attended by the President of Belarus that further delayed the adoption of decision. As a result, starting from January 1 we have Deputy Secretary General as an incumbent Secretary General since he could hold the post no more. The upcoming session will spread light on the matter,” Kocharyan said at a briefing with reporters on Thursday.
Kocharyan next insisted that Armenia’s representative is set to take up the post with the relevant decision to be adopted during the upcoming summit of the military organization.
He also dismissed media speculations that some of SCTO member states, namely Belarus and Kazakhstan, opposed Armenia’s candidate to hold the post as “not corresponding to reality.”
“I can only state that Kazakhstan has never caused impediments for the matter, while the absence of the Belarusian President during the last summit brought certain problems,” added the deputy minister.