Քաղաքական 17:34 26/01/2017 Հայաստան
Ստրասբուրգում նախօրեին ԵԽԽՎ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, ԵԽԽՎ և ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը և ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Թորբորն Յագլանդը հանդիպման ընթացքում քննարկել են  ապրիլյան քառօրյա պատերազմում ադրբեջանական կողմի անմարդկային ոճրագործությունների, քաղաքացիական բնակչության ու զինվորների նկատմամբ ադրբեջանցիների վանդալիզմի հետաքննության և գնահատականի անհրաժեշտության հարցերը։
ԵԽԽՎ և ԱԺ փոխնախագահի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ դրանց վերաբերյալ Հերմինե Նաղդալյանը, Հայաստանի այլ ներկայացուցիչներ, Հայաստանի հարցով մոնիտորինգի համազեկուցողներ Միլը և Գալատին տարբեր հանդիպումների ժամանակ լիարժեք և ամբողջական տեղեկատվություն են փոխանցել եվրոպացի պաշտոնյաներին, Մարդու իրավունքների հանձնակատար Մուժնիեկսին և գլխավոր քարտուղարին:
Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանն այս օրերին Ստրասբուրգում հանդիպումներ է ունեցել ու ներկայացրել լիարժեք և ամբողջական նյութեր, փաստեր ու փաստաթղթեր, նաև դեկտեմբերի վերջին Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի մոտ ադրբեջանական դիվերսիայի մասին, որոնց պետք է օբյեկտիվ գնահատական տրվի:
«Մենք կարևորում ենք ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Թորբորն Յագլանդի տեսակետը, որ մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության առումով Եվրոպայում չպետք է լինեն «սև կետեր»՝ փակ տարածքներ, և մարդու իրավունքների պաշտպանության եվրոպական կոնվենցիան պետք է գործի Եվրոպայի ողջ տարածքում: Մենք կիսում ենք այս տեսակետը և համարում ենք, որ ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը պետք է լինի Արցախում, որը հանձնառու է այդ չափանիշներին և որտեղ այդ չափանիշները լիովին գործում են, և պետք է իր դիրքորոշումները ավելի ակտիվ ներկայացնի: ԼՂ հակամարտությունը կոնֆլիկտի միակ գոտին է, որտեղ մարդու իրավունքների հանձնակատարն ու իր ներկայացուցիչները չեն եղել, մինչդեռ դա կարևոր հարց է թե ԼՂՀ-ում իրական վիճակի մասին պատկերացումը տեղում կազմելու, թե ԼՂՀ-ն կոնվենցիայի գործողության տարածքում ներգրավված տեսնելու առումով, հատկապես, որ Լեռնային Ղարաբաղը միակողմանի կարգով միացել է Մարդու իրավունքների մասին եվրոպական կոնվենցիային,-  հանդիպման մասին ասել է Հերմինե Նաղդալյանը:

Politics 20:40 26/01/2017 World
Armenia’s National Assembly (NA) Vice President, Head of the RA NA Delegation to PACE Hermine Naghdalyan has discussed the Azerbaijani brutalities during the April War in Karabakh as well as the recent sabotage infiltration attempt by Azerbaijani forces in Chinari village of Armenia at a meeting with Secretary General of the Council of Europe (CoE) Thorbjorn Jagland held on Thursday in Strasbourg.
According to the release by the National Assembly press service, Naghdalyan and other delegates of Armenia have submitted comprehensive materials about Azerbaijani violations of the human rights norms, specifically targeting the Armenian civilian population, cases of vandalism and other crimes in the meeting with Nils Muižnieks, the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe.
Naghdalyan has appreciated the Secretary General’s position that no “black hole” should remain in Europe where Council of Europe human rights mechanisms cannot be implemented.
Vice President of the National Assembly has raised the necessity for the Commissioner Nils Muižnieks and his representatives to visit Artsakh to get objective information about the human rights situation on the ground considering Artsakh has unilaterally joined the European Convention of Human Rights, at the same time remaining the only territory in the European continent where the Commissioner has paid no visit.