Քաղաքական 12:13 27/01/2017
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Մշտական խորհուրդը հունվարի 24-ին հավանություն է տվել «ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի մասին» որոշման նախագծին և այն ուղարկվել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների վավերացմանը:
«Հայ-ռուսական» տեղեկատվական գործակալության փոխանցմամբ`  ՀԱՊԿ մամլո քարտուղար Վլադիմիր Զեյնետդինովը հայտնել է, որ քարտուղարի պաշտոնում համաձայնեցվել է Հայաստանի ներկայացուցչի հաստատումը:
«ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի մասին» ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի որոշման մեջ համաձայնեցվել է այն երկիրը, որի ներկայացուցիչը հանդիսանալու է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար: Դա Հայաստանն է: Նաև որոշվել է, որ ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարը ընտրվելու է 3 տարով»,-ասել է Զեյնետդինովը:
ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղարը նաև հայտնել է, որ Մշտական խորհրդի որոշումը քննարկվելու է 2017 թվականի ապրիլին ՀԱՊԿ անդամ երկրների նախագահների գագաթնաժողովում:
«Եթե նրանք հաստատեն որոշումը, կնշանակվի ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղար», - ասել է Զեյնետդինովը` ընդգծելով, որ հարցը, թե ով է լինելու ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Հայաստանի ներկայացուցիչը, հայկական կողմին պետք է ուղղել:

Politics 12:57 27/01/2017 Armenia
Permanent Council of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) has adopted on January 24 the draft decision on “Secretary General of the Collective Security Treaty Organization” and has submitted it for the ratification of the CSTO member states.
As the Armenian-Russian Information Agency reports, Press Secretary at CSTO Vladimir Zaynetdinov has informed an agreement had been reached on appointing a representative of Armenia to the post.
“The adopted decision by the Permanent Council names the country whose representative is set to assume the post for a three-year term. That is Armenia,” Zaynetdinov said, as quoted by the agency.
The press secretary at the military bloc has next detailed the decision of the Permanent Council will be discussed in April 2017 at the CSTO summit.
“If the decision is approved, the new Secretary General will be appointed,” Zaynetdinov noted, referring the reporter to the Armenian side to name the possible candidate.