Իրավունք 17:21 30/01/2017
Ռուսաստանի Պոդոլսկի շրջանում 2013-ին «Կամազ» մակնիշի բեռնատարի վթարի գործով 6 տարի 9 ամիս ազատազրկման դատապարտված Հրաչյա Հարությունյանը միջնորդություն է ներկայացրել ՌԴ իրավապահներրին՝ իրեն Հայաստան փոխանցելու համար։ Այդ մասին «Ազատություն» ռ/կ ուղիղ եթերում տեղեկացրել է Հարությունյանի պաշտպանությունն իրականացրած փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը։
«Բայց դա շատ երկար պրոցես է և այդքան շուտ չի արվում։ Պետք է տարբեր պետական մարմիններ իրենց համաձայնությունը դրան տան, որից հետո միայն այդ որոշումը կկայացվի։ Պետք է Հայաստանը իր համաձայնությունը տա, որ պատրաստ է ընդունել այդ մարդուն իր մոտ», -հավելեց փաստաբանը։
Հարցին, թե արդյոք տվե՞լ է Հայաստանն իր համաձայնությունը, Մարգարյանը պատասխանել է. «Հուսով եմ՝ տված կլինի։ Այս գործն այնքան աղմկոտ գործ է, որ կզարմանամ, եթե համաձայնություն տված չլինի»։
Հիշեցնենք՝ Հրաչյա Հարությունյանը, որն իր «Կամազ» մակնիշի մեքենայով 2013-ի հուլիսի 13-ին ՌԴ Պոդոլսկի շրջանի մերձակայքում բախվել էր մարդատար ավտոբուսին, ինչի հետևանքով զոհվել էր 18 մարդ, դատապարտվել է 6 տարի ու 9 ամիս ազատազրկման: Դատավճռի համաձայն, Հրաչյա Հարությունյանը մեղավոր է ճանաչվել երկու հոդվածներով, այն է` ճանապարհային երթևեկության և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ և կեղծ փաստաթղթի օգտագործումը:

Law 18:13 30/01/2017 Armenia
Armenian citizen Hrachya Harutyunyan, who has been sentenced to 6 years and 9 months in prison in Russia for his involvement in fatal bus crush, has filed a motion to the Russian law enforcement  officers to be transferred to Armenia. Hrachya Harutyunyan’s advocate Ruben Margaryan has announced about this during a live broadcast on the Armenian Service of the Radio Liberty.
“However it is a long-lasting process and will not be completed soon. Various state bodies are to give their consent to the petition, after which a decision will be adopted. Armenia also needs to give a consent that it is willing to accept the person,” the advocate added.
Asked whether Armenia has already given its consent, Margaryan answered: “I hope the consent has been given. This is such a scandalous case that I will be surprised to find out that Armenia has not given such a consent.”
To note, on July 13 2013, near Russia’s Podolsk Village, truck-driver Hrachya Harutyunyan in his “Kamaz” vehicle crashed into a passenger bus, as a result of which 18 people died. He was sentenced to 6 years and 9 months in prison. Pursuant to his verdict Hrachya Harutyunyan has been pleaded guilty under two articles_ violation of vehicle operation and traffic rules which causes grave consequences and usage of fake documents.