Քաղաքական 16:12 31/01/2017 Հայաստան
«Ռուս բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի շուրջ ստեղծված իրավիճակը որևէ մեկի հեղինակությունը չի ավելացնի, հակառակը»,- 2016թ. դիվանագիտական տարվա ամփոփիչ ասուլիսիսում ասաց արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարի  խոսքով, խայտառակություն է, երբ խոչընդոտում են, հետապնդում են մարդկանց հիմնարար ազատությունների, իրավունքների իրականացման հետ կապված:
«Բոլոր դեպքերում այդ խայտառակությունը որոշների ինքնության բնորոշիչ մաս է կազմում»,- հավելեց նախարարը:
Է.Նալբանդյանը չի կարծում, որ այդ դեպքը կարող է նախադեպ դառնալ. «Գնացել են, գնում են ու ավելի շատ կգնան Ղարաբաղ: Ադրբեջանի կազմած սև ցուցակում ովքեր են ընդգրկված՝ պետական, քաղաքական, հասարակական, մշակութային հեղինակավոր գործիչներ, համաշխարահային համբավ ունեցող դեմքեր: Որևէ մեկը կարո՞ղ է Ադրբեջանի հետ համագործակացել այս հարցով կամ հանձնել, խոչընդոել: Իհարկե, ոչ: Բացառություններ կարող են լինել»:
Նախարարի խոսքով, չնայած վերջին շրջանում Ադրբեջանի բոլոր վայնասուններին, ԼՂՀ ավելի ու ավելի շատ այցելուներ, զբոսաշրջիկներ են գնում, Ղարաբաղը դարձել է ձգող ուժ:
«Ինչքան խոչընդոտում են, այնքան ավելի շատ են գովազդում, ավելի շատ մարդ է ուզում գնալ ու տեսնել Ղարաբաղը: Ադրբեջանի նյարդերը տանուլ են տալիս, դրա համար էլ այդպիսի իրավիճակների մեջ են ընկնում: Կարծում եմ՝ միայն վնասում են Ադրբեջանի հեղինակությանը, նաև նրանց, ովքեր կփորձեն այսպիսի հարցերում համագործակցել Ադրբեջանի հետ»,- ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Politics 19:58 31/01/2017 NKR
No one will get credit for the situation around Russian-Israeli blogger and traveler Alexander Lapshin - quite the opposite, Armenian FM Eduard Nalbandian stated on Monday, while summing up the foreign ministry’s annual activities for 2016 at a press conference in Yerevan.
Asked to comment on the case of blogger Lapshin, who faces extradition to Azerbaijan over his visits to the Nagorno-Karabakh Republic (NKR), Nalbandian said any attempt of hindering fundamental human rights and freedoms is a ‘disgrace.’
“In all cases, that disgrace constitutes a vocal part of their identity,” added Minister Nalbandian, rejecting the idea the case may set a precedent of keeping people from visiting Karabakh.
“People used to visit, are visiting and will continue visiting. The black list comprised by Azerbaijani leadership contains political and public figures who have global reputation and recognition. Can you imagine anyone to cooperate with Azerbaijan over extraditing, handing over or obstructing them? – of course, no - with minor exceptions,” the minister stressed.
Minister Nalbandian went on suggesting more people are visiting the Nagorno Karabakh Republic despite the constant uproars and noise by the Azerbaijani side.
“The more they hinder, the more they advertise with more people wishing to visit and see Karabakh. Azerbaijan wastes its nerves and ultimately occurs in a situation we witness today. I think this has a damaging effect on Azerbaijani reputation and on those cooperating with it alike,” FM Nalbandian stated.