Մոտենում է ՀՀ-ԵՄ բանակցությունների եզրափակիչ փուլը
«Կարծում եմ՝ մոտ ապագայում հնարավորություն կունենանք արդեն հայտարարել, որ մենք եզրափակում ենք Հայաստան-Եվրամիություն բանակցությունների գործընթացը»,- 2016թ. դիվանագիտական տարվա ամփոփիչ ասուլիսիսում ասաց արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա հիշեցրեց, որ Եվրամիության հետ նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունները մեկնարկել էին 2015 թվականի դեկտեմբերին, այս տարվա փետրվարի ընթացքում կկայանա բանակցությունների 9-րդ փուլը:
«Կարծում եմ՝ մոտենում ենք եզրափակիչ փուլին, որովհետև համարյա համաձայնեցված են համաձայնագրում ընդգրկված թե քաղաքական, թե տնտեսական բոլոր դրույթների, գլուխների մեծ մասը: Մոտակա օրերին Եվրամիությունից Հայաստանում սպասվում է բավականին կարևոր պատվիրակություն, որի մեջ ընդգրված են նաև այս փաստաթղթի բանակցողները: Կարծում եմ՝ հնարավորություն կտա մեզ որոշ ճշգրտումներ անել բանակցային գործընթացում»,- ասաց Է.Նալբանդյանը:
Պատասխանելով հարցին թե արդյո՞ք ԵԱՏՄ անդամակցությունը չի կաշկանդում Հայաստանին այլ տնտեսական միավորումների հետ համագործակցության հարցում, Է. Նալբանդյանն ասաց. «Մենք հայտարարել էինք, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին չի նշանակում, որ մենք նվազեցնելու ենք մեր ներգրավածությունը, համագործակցությունն այլ կառույցների, երկրների հետ: Օրինակ, անդամակցությունից հետո մենք ԱՄՆ-ի հետ կնքեցինք առևտրի, ներդրումների համապարփակ կարևորագույն համաձայնագիր, ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո ԱՄՆ –ն Հայաստանում կատարեց ամենամեծ ներդրումը:
Բանակցություններ սկսվեցին Եվրամիության հետ, և ոչ միայն մենք, նա Բրյուսելից են ասում, որ դրանք արդյունավետ են, նաև ոլորտային, տնտեսական համագործակացության ուղղություններով: ԵԱՏՄ անդմակցությունից հետո կայացավ Հայաստանի նախագահի պետական այցը Չինաստան, ինչից հետո բավական մեծ զարգացում ունենք Չինաստանի հետ հարաբերություններում: Հայաստանը կողմնակից է փոխգործակցության զարգացմանը բոլոր նրանց հետ, ովքեր շահագրգիռ են, և մենք շարունակելու ենք այդ ուղղությամբ մեր ջանքերը»:
- ՀՀ ԱԳ նախարարը չմեկնաբանեց Թրամփի՝ փախստականների վերաբերյալ որդեգրած քաղաքականությունը
- Չնայած Ադրբեջանի բոլոր վայնասուններին, ԼՂՀ ավելի ու ավելի շատ զբոսաշրջիկներ են գնում. Է.Նալբանդյան

Политика 18:40 31/01/2017 Армения
«Считаю, что в ближайшем будущем у нас будет возможность объявить о завершении переговоров по формированию новой правовой базы отношений между Арменией и Европейским союзом», – заявил сегодня на пресс-конференции, посвященной подведению дипломатических итогов 2016 года, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
Глава армянского внешнеполитического ведомства напомнил, что  переговоры начались в декабре 2015 года, а в феврале 2017 года пройдет 9-й раунд переговоров по формированию новой правовой базы отношений между Арменией и Европейским союзом.
«Считаю, что приближаемся к финальному этапу, так как практически согласованы большинство глав соглашения, включенные туда как политические, так и экономические положения. В ближайшие дни ожидается прибытие в Армению достаточно важной делегации из ЕС, в составе которой также участники переговоров по данному документу. Считаю, это позволит нам внести определенные уточнения в переговорном процессе», – сказал министр.
Как известно, 18 января в Ереване состоялся восьмой раунд переговоров по формированию новой правовой базы отношений между Арменией и Европейским союзом. Как передала пресс-служба министерства иностранных дел Армении, в ходе встречи были обсуждены главы соглашения, касающиеся политических вопросов, а также общих, институциональных и заключительных положений. Сторонам удалось по ряду вопросов прийти к взаимопониманию. Подводя итоги переговоров, стороны также обменялись информацией и о результатах обсуждений глав, посвященных секторальным и торговым вопросам, и согласовали сроки следующего раунда переговоров, который состоится в Брюсселе.