Քաղաքական 14:50 01/02/2017 Աշխարհում
Ոչ մի երկիր իրավունք չունի միջամտելու Իրանի պաշտպանական քաղաքականությանը,-իրանական «Թասնիմ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ այսօր կառավարության նիստի ավարտին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է Իրանի պաշտպանության և ԶՈւ աջակցման նախարար Հոսեյն Դեհղանը:
Հիշեցնենք, նախօրեին ՄԱԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչ Նիքի Հեյլին հայտարարել է, որ Իրանի կողմից նոր բալիստիկ հրթիռների փորձարկումն անընդունելի է, քանի որ ՄԱԿ-ի ԱԽ 2231 բանաձևն է այն արգելում:
Իրանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը, արձագանքելով Միացյալ Նահանգների ներկայացուցչին, մասնավորապես ասել է. «Վերջերս կատարված հրթիռային փորձարկումն իրականացվել է մեր նախատեսած ծրագրերի շրջանակներում և ոչ մի երկրի թույլ չենք տա, որպեսզի միջամտի մեր պաշտպանական հարցերին»:
«Իրանի կողմից իրականացրած հրթիռային փորձարկումը չի հակասում միջուկային համաձայնությանը»,-հավելել է Իրանի պաշտպանության և ԶՈւ աջակցման նախարարը:
Իրանի ԱԳՆ մամլո խոսնակ Բահրամ Ղասեմին էլ հայտարարել է, որ հրթիռների փորձարկումը իրանցիների ազգային շահերը պաշտպանելու և երկրի անվտանգությունն ապահովելու Իրանի իրավունքն է:

Политика 16:16 01/02/2017 Регион
Министр обороны Ирана Хосейн Дехган подтвердил факт проведения испытания баллистической ракеты. Об этом сообщает «Интерфакс» со ссылкой на иранское агентство Tasnim.
«Эти действия (испытание) были проведены в рамках усиления оборонной мощи Ирана, они не противоречат ни ядерному соглашению, ни резолюции СБ ООН 2231», – цитирует СМИ слова Дехгана.
Дехган заявил, что проведенные испытания не имеют отношения к ядерному оружию, так как такой тип вооружений вообще не указан в военной доктрине страны.
Он подчеркнул, что Иран не позволит никому вмешиваться в его оборонную деятельность.
Испытание проведено в субботу. Заявление министра прозвучало в среду, когда в Иране отмечается День космических технологий.
Ранее сообщалось, что пуск зафиксировали системы слежения США. Согласно оценкам американской стороны, эта ракета могла нести боеголовку массой в 500 кг и имела дальность действия в 300 км.