2016թ-ին Հայաստանին տրամադրվել է 45 մլն 630 հազար դոլարի մարդասիրական օգնություն
Ըստ ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից տրամադրած բեռնամաքսային հայտարարագրերի տվյալների, 2016թ. հունվար-դեկտեմբերին մարդասիրական օգնության կարգով Հայաստանի Հանրապետություն է ներմուծվել 7 631.2 տոննա ապրանք, որի արժեքը կազմել է 21 859.3 մլն. դրամ կամ 45 630.0 հազ. ԱՄՆ դոլար:
Ինչպես տեղեկացնում ենք ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից, ստացված օգնության 51.7%-ը կազմել են քիմիայի և դրա հետ կապված արդյունաբերության ճյուղերի արտադրանքը, 14.3%-ը` մանածագործական իրերը, 7.3%-ը` տարբեր արդյունաբերական ապրանքները, 7.1%-ը` մեքենաներ, սարքավորումներ և մեխանիզմները, 5.8%-ը` սարքեր և ապարատները, իսկ 13.8%-ը` մնացած ապրանքները:
2016թ-ին Հայաստանին տրամադրված մարդասիրական օգնության ծավալների 21%-ը բաժին է ընկել ԱՄՆ-ին, 24,2%-ը՝ Եվրամիության երկրներին, 16,9%-ը՝Շվեյցարիային, 14.2%-ը՝ Չինաստանին:

According to the custom declarations data provided by the State Customs Committee under RA Government for the period of January-December 2016, 7 631.2 tones of goods were imported into Armenia as humanitarian aid with total value of 21 859.3 milliard AMD or $45 630.0.
According to data released by Armenia’s National Statistical Service (NSS), 51.7% of the received aid comprised products of chemical and related industries, 14.3% - articles of textile, 7.3% - different industrial products, 7.1% - machinery and mechanism, 5.8% - equipment’s and appliances, 13.8% - other goods.
For 2016, the US share of the provided humanitarian aid to Armenia has comprised 21.2%, 24,2% came from the EU countries, 16,9% – from Switzerland, and 14.2% - from China.