Իրավունք 18:30 03/02/2017 Արցախ
Այսօր Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն այցելել է Ադրբեջանի քաղաքացի Էլնուր Հուսեյնզադեին, որը ձերբակալվել է փետրվարի 1-ին դիվերսիայի փորձ կատարելու և ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու կասկածով:
ԼՂՀ ՄԻՊ գրասենյակի հաղորդմամբ, այցելության ընթացքում Պաշտպանը հավաստիացել է, որ Հուսեյնզադեին տրամադրվել է հանրային պաշտպան և ադրբեջաներենի թարգմանիչ, որոնց մասնակցությամբ արդեն իսկ կատարվել են մի շարք դատավարական գործողություններ: Մեկուսի հաղորդակցման ընթացքում Հուսեյնզադեն առողջական վիճակի կամ իր նկատմամբ վատ վերաբերմունքի մասին որևէ գանգատ չի ներկայացրել։
Պաշտպանը պատրաստակամություն է հայտնել իր լիազորությունների շրջանակներում աջակցել Էլնուր Հուսեյնզադեի հիմնարար իրավունքների, այդ թվում` իր ընտրությամբ պաշտպան ունենալու իրավունքի կենսագործմանը:

Law 19:18 03/02/2017 NKR
Today Human Rights Defender of the Artsakh Republic Ruben Melikyan has paid a visit to Azerbaijani citizen Elnur Hussein Zadeh who was arrested on 1 February under the suspicion of attempting a sabotage infiltration and illegally crossing of the NKR state border.
As the NKR Ombudsman’s Office informed Panorama.am during his visit the NKR HRD has assured that Hussein Zadeh has been provided with a public defender and an Azerbaijani translator who have already participated in a number of proceedings regarding the captured soldier. During the private conversation Hussein Zadeh did not make any complaints over his health state or any ill-treatment towards him.
The NKR Ombudsman expressed readiness to provide assistance to Elnur Hussein Zadeh within his powers for the realization of his rights, including the right of choosing an advocate.