Դավիթ Բաբայան. Նման դեպքերը լինում են միայն Բաքվի կողմից
Պարբերաբար նման դեպքեր լինում են ադրբեջանական կողմից: Սա առաջին դեպքը չէ և, կարծում եմ, ոչ էլ վերջինը: Պարզապես, ադրբեջանական կողմը տարբեր պատճառաբանությամբ ԵԱՀԿ առաքելությունը առաջապահ դիրքեր դուրս չի բերում: Անդրադառնալով Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում այսօր անցկացրած պլանային դիտարկման ժամանակ ադրբեջանական կողմի՝ ԵԱՀԿ առաքելությանը իր առաջապահ դիրքեր դուրս չբերելուն, «Panorama.am»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է Արցախի հանրապետության նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Նշենք, որ այսօր ԵԱՀԿ առաքելության կողմից ԼՂՀ Հադրութի շրջանի ուղղությամբ անց է կացվել շփման գծի պլանային դիտարկում:
Բաբայանի խոսքով, ադրբեջանական կողմից հիմնականում նման քայլերը պայմանավորում են անվտանգության նկատառումներով:
«Նմանատիպ դեպքերը դժվարացնում են ԵԱՀԿ առաքելության աշխատանքները: Առաքելության դիտարկումները որևէ քաղաքական նշանակություն չունեն: Դրանք նպատակ ունեն ցույց տալու, թե ինչպիսին է իրավիճակը տվյալ պահին: Իսկ Ադրբեջանական կողմը նույնիսկ նման հարցերում դրսևորում է ապակառուցողական դիրքորոշում»,- նշեց Բաբայանն ու հավելեց, որ չի եղել մեկ դեպք, որ հայկական կողմի պատճառով առաքելությունը դուրս չգա դիտակետ, այդպիսի դեպքերը միշտ արձանագրվում են Բաքվի կողմից:
Բաբայանի խոսքով, հասկանալի է, որ խաղաղության և կայունության պահպանման տեսանկյունից կարևորագույն ուղղություններից է  հետաքննության մեխանզիմների ներդրումը: Իսկ եթե այս պայմաններում պարբերաբար խախտումներ են անում այսպիսի տեխնիկական հարցերում՝ դրսևորելով իրենց ապակառուցողական մոտեցումները, ապա ի՞նչ կարելի է ակնկալել կարևոր խնդիրների քննարկումից:
«Այսինքն սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ մենք գործ ունենք ոչ ադեկվատ հարևանի հետ, որից կարելի է ամեն ինչ սպասել»,- նշեց նա:

Политика 19:47 07/02/2017 НКР
Подобное случается периодически. Это не первый случай, и не последний. Просто, азербайджанская сторона под различными предлогами не выводит миссию ОБСЕ на свои передовые рубежи. Об этом заявил в интервью корреспонденту Panorama.am пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Давид Бабаян, коснувшись проведенного сегодня миссией ОБСЕ планового мониторинга линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана.
Отметим, как сообщила сегодня пресс-служба МИД НКР, миссия ОБСЕ 7 февраля провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в направлении Гадрутского района НКР, севернее Горадиза. Мониторинг прошел в соответствии с намеченным графиком. Нарушений режима прекращения огня не зафиксировано. Однако азербайджанская сторона не вывела миссию ОБСЕ на свои передовые рубежи.
По словам Давида Бабаяна, азербайджанская сторона, как правило, обосновывает подобные шаги соображениями безопасности.
«Подобные случаи усложняют работу миссии ОБСЕ. Мониторинги миссии ОБСЕ не имеют никакого политического значения. Их целью является показать, какова ситуация на данный момент. А азербайджанская сторона даже в подобных вопросах демонстрирует деструктивный подход», – сказал Бабаян, добавив: не было ни одного случая, чтобы из-за армянской стороны миссия ОБСЕ не была выведена на наблюдательный пункт, такие случаи всегда регистрируются из-за Баку.
Как отметил собеседник Panorama.am, понятно, что с точки зрения обеспечения мира и стабильности важнейшим направлением является внедрение механизмов расследования инцидентов. «Но если азербайджанская сторона периодически идет на нарушения в таких технических вопросах, демонстрируя деструктивные подходы, то что можно ожидать от Баку  при обсуждении важных вопросов?» – сказал Д.Бабаян.
«То есть, это еще раз показывает, что мы имеем дело с неадекватным соседом, от которого можно ожидать все, что угодно», – отметил он.