Առողջություն 11:47 08/02/2017 Հայաստան
Զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելիս հրազենային վնասվածք ստացած Ռուզվելտ Թորոսյանի բուժումը Ռուսաստանի Դաշնությունում իրականացնելու նպատակով կառավարության պահուստային ֆոնդից 1 մլն 318.3 դրամ կհատկացվի ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը: Այս մասին որոշման նախագիծն ընդգրկված է գործադիրի փետրվարի 9-ի նիստի օրակարգում:
Ռուզվելտ Թորոսյանի բուժումը ՌԴ-ում իրականացնելու վերաբերյալ դրական եզրակացություն է տվել ՀՀ առողջապահության նախարարի համապատասխան հրամանով ստեղծված մասնագիտական հանձնաժողովը:
Հիշեցնենք, որ Ռուզվելտ Թորոսյանը վիրավորվել է 2014 թվականի մայիսի 27-ի լույս 28-ի գիշերը, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային ուղղությամբ հակառակորդի ձեռնարկած հերթական հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձի ժամանակ:
Գործողության ընթացքում զինծառայողը  հրազենային վիրավորում էր ստացել և հոսպիտալում ապաքինվելուց հետո տեսողության հետ կապված խնդիրները վերականգնելու նպատակով հետագա բուժում պետք է շարունակի արտերկրում:
Նշենք նաև, որ մարտական հենակետում ստեղծված արտակարգ իրավիճակում արագ կողմնորոշվելու, հակառակորդի դիվերսիոն գործողությունը կանխելու ընթացքում ցուցաբերած խիզախության համար Ռուզվելտ Թորոսայնը պարգևատրվել է «Գարեգին Նժդեհ» գերատեսչական մեդալով:
Տեղեկացնենք, որ մինչ ապրիլյան պատերազմը վիրավորված երկու զինծառայող ևս պետական միջոցներով այս տարի մեկնելու է արտերկիր` հետագա բուժումը շարունակելու համար:
Նրանցից մեկը Մհեր Արմենի Պետրոսյանն է, որը ծանր վիրավորվել է 2013թ-ին զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելիս:  Մարտական հենակետում նա ստացել է գլխուղեղի աջ ճակատ-գագաթային շրջանի հրազենային գնդակային միջանցիկ թափանցող վիրավորում: նա բուժումը կշարունակի Գերմանիայում:
Մյուս զինծառայողը Աշոտ Գրիգորյանն է, որը նույնպես մարտական հերթապահություն իրականացնելիս ստացել է հրազենային վնասվածք: Նրա արմնկային հոդը բացակայում է ու պրոթեզավորման անհրաժեշտություն կա: Նրան կպրոթեզավորեն Սանկտ Պետերբուրգում:

Общество 15:09 08/02/2017 Армения
Отразивший диверсию ВС Азербайджана армянский военнослужащий Рузвельт Торосян продолжит лечение в России
В целях организации лечения получившего огнестрельное ранение при исполнении обязанностей военной службы армянского военнослужащего Рузвельта Торосяна в России правительство Армении предоставит из резервного фонда 1 млн. 318.3 драмов министерству обороны РА. Проект соответствующего решения включен в повестку дня заседания правительства республики, которое состоится 9 февраля.
Решение относительно организации лечения Рузвельта Торосяна в РФ одобрила специализированная комиссия, созданная соответствующим указом министра здравоохранения Армении.
Напомним, что Рузвельт Торосян был ранен в ночь с 27 на 28 мая 2014 года – во время предпринятой ВС Азербайджана очередной попытки диверсионно-разведывательного проникновения в южном направлении линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск.
Рузвельт Торосян получил тогда огнестрельное ранение, после госпиталя для устранения проблем со зрением он должен был продолжить дальнейшее лечение за рубежом.
Отметим, что 18 июля 2014г. тогдашний министр обороны Армении Сейран Оганян наградил Рузвельта Торосяна ведомственной медалью «Гарегин Нжде» за оперативное реагирование в чрезвычайной ситуации и проявленную отвагу при предотвращении предпринятых противником диверсионных действий.
Следует сказать также, что в этом году лечение за рубежом за счет государственных средств также продолжат двое военнослужащих – Мгер Петросян и Ашот Григорян: они получили ранения до боевых действий в зоне карабахского конфликта в апреле 2016 года.
Мгер Петросян был тяжело ранен в 2013 году при исполнении обязанностей военной службы.  Раненый военнослужащий продолжит лечение в Германии.
Ашот Григорян получил огнестрельное ранение при несении боевого дежурства. В результате полученной травмы у А. Григоряна отсутствует локтевой сустав, требуется протезирование. Лечение А. Григорян продолжит в Санкт-Петербурге.