ՀՀ-ի մասնակցությունը Լապշինի հետ կապված այս պրոցեսում համարում եմ խնդրահարույց. Սիմոն Բաբայան
«Անձի հանձնումը չի կարող իրականացվել, եթե հանձնման հիմքում դրված են խոսքի ազատության իրացման իրավունքերը: Լապշինը բլոգեր է, իրականացնում է որոշակի առումով լրագրողական գործունեություն: Նա իր արտահայտած հայացքների իրացման կապակացությամբ է ենթարկվում համապատասխան զրկանքների»,-լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ փաստաբանական պալատում Լապշինի պաշտպանության հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի անդամ, Փաստաբանական դպրոցի տնօրեն Սիմոն Բաբայանը:
Նա նշեց, որ այս դեպքը կարող է նախադեպային նշանակություն ունենալ, երբ իրենց քաղաքական պահանջմունքները բավարարելու նպատակով պետություններն օգտագործում են համապատասխան փսևդո-իրավական լծակները:
ՄԻԵԴ բողոքարկելու հետ կապված հարցին ի պատասխան, փաստաբանն ասաց, որ անհրաժեշտություն կա դիմել Ադրբեջանի գործողությունները դիտարկելու համար, քանի որ Բելառուսը չի անդամակցում այդ կառույցին: Ս. Բաբայանը նշեց, որ արդեն բողոք ներկայացվել է ՄԱԿ, ինչի շրջանակներում այդ խնդիրը պետք է դիտարկվի:
«Հայաստանի մասնակցությունը կամ հայ փաստաբանների մասնակցությունն այս պրոցեսում համարում եմ խնդրահարույց: Բոլոր դեպքերում այս իրավիճակը պետք է վիճարկվի Լապշինի հարազատների կողմից»,- ասաց նա:
Փաստաբանը նաև տեղեկացրեց, որ ՌԴ սահմանադրությամբ ուղղակի արգելվում է հանձնել իր քաղաքացիներին այլ պետությունների պահանջներով, այսինքն Ա.Լապշինի արտահանձնումը, ով նաև ՌԴ քաղաքացի է, չպետք է իրականացվեր:
Ասուլիսին ներկա «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանն ասաց, որ այս գործընթացը ոչ միայն ապտակ է կամ սպառնալիք հայերին, այլ միջազգային վաղուց ճանաչված և կիրառվող նորմերի կոպիտ ոտնահարում և արհամարհանք:
«Մարտահրավեր է ոչ միայն հայերին, հայկական երկու պետությանը, այլ մարտահրավեր է միջազգային հանրությանը, այդ երկրների հասարակություններին»,- հավելեց նա:
- Լապշինի արտահանձնման դեպքում գործ ունենք բոլորովին այլ քաղաքական տարածքի հետ. Լարիսա Ալավերդյան
- HRW-ն հրաժարվում է մեկնաբանել Լապշինի արտահանձնումը
- Վարչապետը անտրամաբանական է համարում Լապշինի արտահանձնումը
- Լապշինի էպոպեան և Ռուսաստանի պարտությունը
- ՓՊ. Լապշինի արտահանձնումն իրականացվել է շրջանցելով ներպետական և միջազգային իրավական կարգավորումները

Law 15:00 09/02/2017 Armenia
“A person cannot be extradited if his extradition is based on the rights of exercising freedom of speech. Lapshin is a blogger carrying out journalistic activity in some respect. He is subjected to punishment for his expressed views,” member of the council of the RA Chamber of Advocates dealing with Lapshin’s protection, Director of the School of Advocates Simon Babayan expressed such an idea during today’s press conference. Panorama.am reports.
He noted that this case can become a precedent when states make use of the appropriate pseudo-legal arguments to meet their political needs.
Asked whether they intent to appeal the ruling to the ECHR (European Court of Human Rights) the advocate said that it is necessary to apply to the court demanding to observe the actions of Azerbaijan as Belarus is not a member of the organization. S. Babayan noted that an appeal has already been submitted to the UN within which the issue will be considered.
“I consider problematic the participation of Armenia or the Armenian advocates in this process. In all cases, this situation must be disputed by Lapshin’s relatives,” he said.
The advocate also noted that the Constitution of Russia prohibits extradition of its citizens upon the demand of other states. This means that Lapshin’s extradition should not have taken place as he is also a Russian citizen.
Head of the Foundation against Violation of Law NGO Larisa Alaverdyan, who also attended the press conference, noted that this case is not only a slap or a threat to the Armenians, but also a gross violation and negligence of the long adopted and used international norms.
“This is a challenge not only for the two Armenian states but also for the international community,” she added.