Հասարակություն 10:05 11/02/2017 Հայաստան
«Պատերազմ ա, վիճակը լավ չի. մամային, պապային չասես, պետք լինի գլուխս էլ կտամ ձեր համար». տանկիստ Նորայր Գասպարյան
Փետրվարի 10-ին ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Ջրականում (Ջաբրայիլ) զոհված զինծառայող, տանկիստ Նորայր Գասպարյանը կդառնար 21  տարեկան:
Նորայրը Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքից էր: 2007թ-ին ընդունվել էր Կապանի մշակույթի կենտրոնի Պարի աստղեր շոու ստուդիան, տարիներ անց դարձել էր պարի խմբի պարուսույց:  Ընդունվել էր Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի Պարարվեստի բաժին: Նորայրը հետմահու պարգևատրվել է  «Պարի վաստակավորի» կոչմամբ:
Ապրիլյան պատերազմի հերոսը բանակ էր զորակոչվել 2014թ-ին, ծառայում էր տանկային գումարտակում: 2 ամսից պետք է զորացրվեր: Նորայրը 2016 թվականի հունվարի 1-ին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ իր համար այդ տարին ամենասպասվածն էր, քանի որ նա պետք է զորացրվեր. «Վերջապես եկավ իմ կյանքի, երևի թե, ամենասպասված թվականը՝ 2016 թվականը: Թե ինչու սպասված, որովհետև այս տարի իմ ու շատ զինվորների «ուվալնյատի» տարին է: Թող այս տարի լինի հաջողություններով լի տարի, թող բոլոր մարդիկ լինեն երջանիկ, թող կատարվեն բոլորիդ երազանքները, սիրեք իրար և եղեք սիրված: Իսկ իմ հարազատներին ասեմ՝ ես ձեզ շատ-շատ եմ սիրում ու շուտով կլինեմ ձեր կողքին: Ու վերջում՝ մեկ-մեկ էլ պատասխանեք զանգերիս»:
Ապրիլի 2-ին  գիշերը 04: 30-ի կողմերը Նորայրը զանգահարել է եղբորը ու ասել.  «Պատերազմ ա, վիճակը լավ չի, մամային, պապային չասես, պետք լինի գլուխս էլ կտամ ձեր համար»,- պատմել է եղբայրը՝ Միշա Գասպարյանը։
Տանկիստ Նորայրը զոհվել է մարտի դաշտում՝ թշնամու կողմից արձակված անօդաչու թռչող սարքի հարվածից:  Նրա հետ նույն տանկում եղել են Հայկ Գրիգորյանը և Վահե Զաքարյանը:

Society 12:23 11/02/2017 Armenia
On 10 February NKR soldier, tanker Norayr Gasparyan, who fell during the April four-day war, would have turned 21 years old.
Norayr lived in Kapan, Syunik Region. In 2007 he joined the Dance Stars Show Studio of Kapan Culture Centre becoming a dance troupe choreographer years later.
Norayr entered Dance Department of Armenian State Pedagogical University. He was posthumously awarded with the “Honored Dancer” title.
The April war hero was drafted into the Armenian Army in 2014 serving in a tank battalion. He had two months left to finish his mandatory military service. On 1 January 2016, in a post on facebook Norayr noted that 2016 was the most expected year in his life as he was to be demobilized together with many other servicemen. “May this year be full of successes, may all the people be happy, may all your dreams come to life. Love and be loved. And I tell my relatives that I love you very-very much and soon will be by your side. And at the end, answer my calls sometimes,” his post read.
Overnight 4 April, as around 04:30, Norayr spoke to his younger brother, Misha, telling him that a war had broken out, the situation was tense and he was going to the frontline. He also asked his brother not to tell their parents about it.
Tanker Norayr Gasparyan fell in the battlefield when his tank was hit by a drone of the adversary. Servicemen Hayk Grigoryan and Vahe Zakaryan were together with him in the same tank.