Քաղաքական 10:33 13/02/2017 Հայաստան
Այս գիշեր՝ փետրվարի 12-ին և լույս 13-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճ: Ըստ ԼՂՀ ՊԲ հաղորդման՝ հակառակորդը Դ-44 տիպի հրանոթներից, ականանետերից, նռնականետերից ու տարբեր  տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանաման ռեժիմը խախտել է շուրջ 80 անգամ:
Panorama.am-ը մի քանի հարց տվեց քաղաքական փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանին, ով վերջերս նաև իր ֆեյսբուքյան էջում ակտիվ վերլուծում է  շփման գծում տիրող իրավիճակը:
Panorama.am.-Պարոն Աբրահամյան, շփման գծում հակառակորդը կրկին հրետանային միջոցներ է կիրառում՝ ականանետեր, հրանոթներ: Ու թեև ՊԲ-ն հաղորդում է, որ  հայկական ստորաբաժանումները անհրաժեշտ քայլեր են ձեռնարկել հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար, այնուամենայնվ՝ ինչո՞վ է պայմանավորված հակառակորդի նման ակտիվացումը:
Տ.Աբրահամյան.Հրետանու ակտիվացումը հիմնականում երկու գործոնով է պայմանավորված. առաջին, շփման գծի ողջ երկայնքով հայկական զինուժը տեխնիկական սարքավորումների զինման ծավալուն գործընթաց է իրականացնում, որի պարագայում դիվերսիոն հետախուզական խմբերի գործողությունները ոչ էֆեկտիվ են դարձել: Իսկ Ադրբեջանը վերջին տարիներին, հիմնական սադրանքները հենց դիվերսիոն գործողությունների միջոցով էր իրականացնում:
Միաժամանակ կարող ենք արձանագրել, որ այն ուղղություններում որտեղ դիտարկման ժամանակակից սարքեր են տեղադրված, այնտեղ դիվերսիոն գործողությունների շրջափուլն ավարտվել է:
Երկրորդ, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը վերջին շրջանում կոշտացնում է իր դիրքորոշումը, ինչը ենթադրում էր շփման գծում իրականացվող քաղաքականացման կոշտացում: Իսկ դա առաջին հերթին ենթադրում է առաջնագծում կիրառվող զինատեսակների տրամաչափերի մեծացում:
Panorama.am. Ի՞նչ վտանգավոր զարգացումներ են տեսանելի այդ կոշտացումից:
Տ.Աբրահամյան. Առաջնագծի ռազմականացումը շարունակվում է, այն առավել ընդգծված բնույթ է կրում հատկապես վերջին 1-2 ամիսներին: Ադրբեջանը տարաբնույթ միջոցառումների անվան տակ, իսկ որոշ դեպքերում առանց գործընթացի ձևական կողմը պահելու, առաջնագիծն անընդհատ նոր ուժերով է համալրում:
Բացի տեխնիկական միջոցների համալրումից բավականին ակտիվ են հատուկ նշանակության ստորաբաժանումները, հատկապես նրանց կազմում գործող դիպուկահար խմբերը, որոնք առաջնագծում մշտական լարվածություն են ստեղծում:
Panorama.am. Վերջին շրջանում սահմանագծին մի շարք միջադեպեր գրանցվեցին, եղան վիրավորներ, զոհեր...:  Ի՞նչ հակազդող քայլեր կան, որոնց մասին դուք կարող եք  բաց խոսել:
Տ.Աբրահամյան. Բացի նրանից, որ պաշտպանության բանակի պաշտոնական հաղորդագրություններում ժամանակ առ ժամանակ ակնարկվում է իրականացվող պատժիչ գործողությունների մասին, հայկական զինուժի հակազդման մասին կարելի է կարծիք կազմել վերլուծելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ների լրահոսն ու սոցիալական ցանցերում շրջանառվող տեղեկությունները:
Ճիշտ է՝  ԶԼՄ-ներում տեղեկատվությունն այդքան էլ հարուստ չէ հատկապես ռազմական ոլորտին վերաբերող լուրերով, սակայն սոցիալական ցանցերը, որտեղ չկա այն վերահսկողությունը, որը կա լրատվամիջոցներում, շատ ժամանակ վերլուծության և տեղեկացվածության համար հարուստ նյութեր է մատուցում:
Վերջին օրերին, ադրբեջանական լրահոսում կարելի է գտնել բանակում գրանցված մահվան ելքով մի շարք միջադեպերի՝ «տարբեր փաթեթավորմամբ»:
Մեր հասարակության համար, իհարկե, կարևոր է և հետաքրքիր, թե հայկական զինուժը որ ուղղությամբ և կոնկրետ ինչ պատժիչ գործողություններ է իրականացրել, սակայն դրանց մանրամասն լուսաբանումները ոչ միշտ է նպատակահարմար, քանի որ փակ տեղեկատվության էլեմենտներ են պարունակում:

Политика 12:27 13/02/2017 Армения
Накануне, 12 февраля, и в ночь на 13 февраля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск зарегистрирован рост напряженности. Как сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики, ВС Азербайджана из пушек Д-44, минометов, гранатометов и стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня около 80 раз.
Ситуацию в интервью  Panorama.am проанализировал эксперт по политическим вопросам Тигран Абрамян.
Panorama.am: Г-н Абрамян, на линии соприкосновения противник вновь применяет артиллерийское орудие – минометы и гранатометы. Чем обусловлена подобная активность ВС Азербайджана?
Тигран Абрамян: Активизация в основном обусловлена двумя факторами. Во-первых, по всей протяженности линии соприкосновения армянские ВС осуществляют масштабный процесс по оснащению техническими средствами, в данном контексте действия разведывательно-диверсионных групп противника стали неэффективными. А Азербайджан в последние годы основные провокации совершал именно посредством диверсионных действий.
Одновременно можем констатировать, что по направлениям, где размещены современные устройства наблюдения, эра диверсионных действий закончилась.
Во-вторых, очевидно, что Азербайджан в последнее время ужесточает свою позицию, что предполагало ужесточение политики, проводимой на линии соприкосновения. А это, в первую очередь, подразумевает увеличение калибра применяемого на передовой оружия.
Panorama.am: Какими опасными развитиями чревато подобное ужесточение?
Тигран Абрамян: Милитаризация передовой продолжается, это носит более подчеркнутый характер особенно в последние 1-2 месяца. Азербайджан под видом различного рода мероприятий, а в некоторых случаях пренебрегая соблюдением формальной стороны процесса, постоянно оснащает передовую новыми силами.
Помимо оснащения техническими средствами, достаточно активны подразделения специального назначения, в частности действующие в их составе группы снайперов, которые создают на передовой постоянную напряженность.
Panorama.am: В последний период на передовой был зарегистрирован ряд инцидентов, в результате были раненые и жертвы… Какие контрмеры предпринимаются?
Тигран Абрамян: Помимо того, что в официальных сообщениях Армии обороны НКР время от времени содержатся намеки о предпринятых карательных мероприятиях, а контрмерах армянской стороны можно составить представление, анализируя азербайджанскую прессу и сведения, которые циркулируют в азербайджанском сегменте соцсетей.
Публикации в СМИ, правда, не столь богаты информацией, особенно касающейся военной сферы, однако в соцсетях, где нет того контроля, который наблюдается по отношению к СМИ, очень часто содержится богатая информация для анализа. В последние дни в информационном потоке в Азербайджане можно найти информацию о ряде инцидентов в армии со смертельным исходом – «в различной упаковке».
Для армянского общества, конечно, важно и интересно, в каком направлении и конкретно какие карательные мероприятия осуществили армянские ВС, однако подробное освещение вышеотмеченного не всегда является целесообразным, поскольку содержит в себе элементы закрытой информации.