Ադրբեջանն ուզում է պրոպագանդայի միջոցով փոխել երկրի իմիջը. Քաղաքագետ
«Ադրբեջանն ունի պետական ծրագիր, որի հիմնական նպատակն է պրոպագանդայի միջոցով փոխել երկրի իմիջը: Բավականին անօգուտ է այդ ծրագիրը: Այն, ինչ արվում է թուլության նշան է հենց այդ ամենը կազմակերպող պետական ծառայությունների կողմից»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը
Նա նշեց, որ ծրագրի իրականացման համար ծախսվում է մեծ գումարներ, ռեսուրսներ, ու այդ ամենն արվում է պետության կողմից:
«Հատուկ գումար է հատկացվում, որպեսզի աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայերի գտնեն ու փորձեն տեղափոխել Բաքու: Որոշ դեպքերում ստացվում է»,- ասաց քաղաքագետը:

Azerbaijan attempts to change the country’s image through propaganda, political scientist says
“Azerbaijan has a state program which mainly aims at changing the image of the country through propaganda. That program is quite useless. All these measures show the weakness of the state services who take them,” Director of the Caucasus Institute Alexander Iskandaryan expressed such an opinion during today’s press conference.
He noted that significant amount of money and resources are used for the implementation of the program and all that is carried out on the state level.
“Money is allocated for the purpose of finding Armenians worldwide and trying to transfer them to Baku. In some cases they succeed in it,” the political scientist said.
In the words of A. Iskandaryan the case of the Russian-Israeli blogger A. Lapshin was within this program.