Մշակույթ 15:52 16/02/2017 Հայաստան
Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը փետրվարի 19-ին տեղի կունենա Մենակատարների պետական անսամբլ-«Արտ Սինեմա» դաշնամուրային կվարտետի առաջին համերգը:  «Արտ Սինեմա» անսամբլը ստեղծվել է 2010 թվականին խմբի առաջին ջութակահար Աշոտ Խոյեցյանի նախաձեռնությամբ, պետական կարգավիճակ է ստացել այս տարի:  Լրագրողների հետ հանդիպմանը Աշոտ Խոյեցյանը նշեց, որ փետրվարի 19-ի համերգին սպասվում է  հետաքրքիր ծրագիր. կհնչի հայկական ֆիլմերից երաժշտություններ՝  հեղինակած Տիգրան Մանսուրյանի, Ռոբերտ Ամիրխանյանի, Առնո Բաբաջանյանի կողմից, ինչպես նաև  համաշխարհային կինոկոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
«Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոն»-ի տնօրեն, ալտահար Վաչե Հովեյանի ներկայացմամբ, «Արտ Սինեմա»-ն  կատարում է կինոերաժշտություն դասական ոճի մեջ` ցանկում ընդգրկելով թե հայկական, թե արտասահմանյան ֆիլմերի երաժշտություն:  Նրա խոսքով, հաշվի առնելով խմբի երկար տարիների փորձը, վաստակը, առաջարկվել էր միանալ Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնում գործող Մենակատարների պետական անսամբլ անունը կրող խմբին, այսպիսով «Արտ սինեմա» անսամբլը ստացավ պետական կարգավիճակ:
Խմբի անդամների տեղեկացմամբ, այս տարվա ընթացքում համերգներ են ունեալու մարզերում, նաև արտասահմանում:
Խմբի անդամներն են՝ Աշոտ Խոյեցյան՝ առաջին ջութակ, Հայկ Վարդանյան՝ երկրորդ ջութակ, Լևոն Առաքելյան՝ թավջութակ, Կարեն Սարաֆյան՝դաշնամուր:

Культура 16:03 16/02/2017 Армения
В Доме камерной музыки им.Комитаса в Ереване 19 февраля состоится концерт ансамбля «Арт Синема»/ Государственный ансамбль солистов. Об этом сообщает пресс-служба министерства культуры Армении.
Удостоенный статуса государственного коллектива в 2017 году ансамбль «Арт Синема» был создан в 2010 году, по задумке его первого скрипача Ашота Хоецяна. Благодаря оригинальному репертуару и своеобразной манере исполнения, группа за короткое время добилась признания в Армении и за рубежом.
Не имеющий аналогов по своей стилистике в Армении и регионе этот коллектив дал много концертов: выступал с гастролями в Германии, Ливане, России и других странах, осуществил ряд программ, а также участвовал в различных кинофестивалях («Это я», «Золотой абрикос» и т.д.).
За недолгий срок своего существования ансамбль «Арт Синема» пополнил репертуар порядка 150 армянскими и мировыми произведениями, написанными для кино, в уникальной обработке и переложении Ашота Хоецяна.
Музыкальная группа выступает в следующем составе: Ашот Хоецян (первая скрипка), Айк Варданян (вторая скрипка), Левон Аракелян (виолончель), Карен Сарафян (фортепиано).