Քաղաքական 13:08 18/02/2017 Հայաստան
Ինչպես միշտ՝ կոչ եմ անում շարունակել վառոդը չոր պահել, քանի որ մեր պայքարը դեռ շարունակվում է. Սերժ Սարգսյան
«Այսօր Ադրբեջանում ոմանք դեռ պատրանքներ ունեն, թե ընտրությունների վրա կենտրոնացած Հայաստանը լինելու է շատ զբաղված, հետևաբար՝ խոցելի: Այս սին պատրանքերից ելնելով՝ հակառակորդը միգուցե փորձի նաև նոր սադրանքների դիմել»,- ԵԿՄ 11-րդ համագումարում ունեցած ելույթում ասաց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը նշեց, որ հսկայական գումարներ քամու տալու ճանապարհով  դատարկ ու մեկշաբաթանոց  կյանք ունեցող PR ակցիաների սիրահար պաշտոնական Բաքուն վերջերս Արցախի հարցը կոչեց  Ադրբեջանի ներքին խնդիր:
«Ցավոք, մարդկանց հիշողությունը կարճ է: Որևէ իրավական ու բարոյական հիմք չունեցող հենց այդ մտածողությունը ժամանակին հանգեցրեց հակամարտության սրմանը և պատերազմին՝ բերելով բազմաթիվ անտեղի զոհեր ու տառապանքներ հենց առաջին հերթին Ադրբեջանի ժողովրդին: Ձեզանից շատերը հիշում են, թե 90-ական թվականների սկզբներին, երբ շաբաթը մեկ Ադրբեջանում պաշտպանության նախարար էր փոխվում, նրանից յուրաքանչյուրն իր պարտականությունն էր համարում ելույթ ունենալ և ասել, որ մի շաբաթ հետո, մի քանի օր հետ ինքը Ստեփանակերտում թեյ է խմելու: Ինչպես  պատմությունը ցույց տվեց, ձեր և մեր ժողովրդի այլ հերոս զավակաների ջանքերով  այնպես ստացվեց, որ ոչ միայն   Ստեփանակերտում թեյ չխմեցին, այլ նաև զրկվեցին Աղդամում, Ֆիզուլիում, Ջաբրայիլում,  Կուբաթուում, Քելբաջարում և այլ վայրերում թեյ խմելուց:
Մենք, անկեղծ եմ ասում, Ադրբեջանին տառապանք չենք ցանկանում, սակայն և ոչ մեկին թույլ չենք տա տենչալ մեր ժողովրդի տառապանքը»,- ասաց նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարը նշեց, որ Արցախի խնդիրը հայ ժողովրդի գործն է, հայության դատն է, ինչպես որ Արցախի ժողովուրդը որոշի, հենց այդպես էլ կլինի Արցախի ապագան:
«Ինչպես այստեղ ներկաները, այնպես էլ այս դահլիճից դուրս գտնվողները սարի պես կանգնած են Արցախի մեր քույրերի, եղբայրների թիկունքին: Բոլոր հնարավոր սադրանքներն արժանի հակահարված են ստանալու, պատրանքների վրա հիմնված քաղաքականությունն ապագա չունի և չի կարող ունենալ: Ասվածի ապացույցն անցած տասնամյակների փորձն է»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Դիմելով ԵԿՄ-ականներին՝ ՀՀ նախագահն ասաց. «Ինչպես միշտ՝ կոչ եմ անում շարունակել վառոդը չոր պահել, քանի որ մեր պայքարը դեռ շարունակվում է»:

Politics 14:33 18/02/2017
“Some people in Azerbaijan keep harboring hopes that Armenia will be vulnerable while being engaged with elections. The adversary may try to resort to new provocations out of those vain illusions,” President of Armenia Serzh Sargsyan declared at the 11th Convention of Yerkrapah Union on Saturday in Yerevan.
The president recalled the recent claims of the official Baku about Karabakh ‘to be its domestic issue’, suggesting Azerbaijan remains ‘a lover of vain PR campaigns of a week-long effect and wasted huge sums’.
“Regretfully, those people have short memory. That mentality, which lacks any legal and moral basis, once led to the conflict escalation and a war, causing numerous unnecessary victims and sufferings for the Azerbaijani people - first of all. Most of you may recall the 90s, when Azeri defense ministers were being replaced on weekly basis with each of them considering his duty to announce he, by all means, would drink a tea in Stepanakert within a week or several days.  As the history showed thanks to the heroic efforts of the sons of our people they failed to drink a tea not only in Stepanakert, but also in Aghdam, Jabrayil, Kubatli, Kelbajar, and elsewhere. I am sincere to state  - we do not wish sufferings to Azerbaijan, yet we will never allow anyone to wish sufferings of our people,” President Sargsyan stressed.
The head of the state went on stating the Artsakh issue remains the matter and the cause of the Armenian people, and only Artsakh people will determine their future.
“People inside and outside of this hall are standing like a rock in protection of our brothers and sisters in Artsakh. All possible encroachments will receive a worthy counterblow, the politics based on illusions has no and cannot have any future, as evidenced by the experience of the past decade,” the president stated.
Addressing the members of the Yerkrapah Union, Serzh Sargsyan said “As I have always stated, I call on you again to keep the powder dry, since our struggle continues.”