Քաղաքական 13:08 18/02/2017 Հայաստան
Ինչպես միշտ՝ կոչ եմ անում շարունակել վառոդը չոր պահել, քանի որ մեր պայքարը դեռ շարունակվում է. Սերժ Սարգսյան
«Այսօր Ադրբեջանում ոմանք դեռ պատրանքներ ունեն, թե ընտրությունների վրա կենտրոնացած Հայաստանը լինելու է շատ զբաղված, հետևաբար՝ խոցելի: Այս սին պատրանքերից ելնելով՝ հակառակորդը միգուցե փորձի նաև նոր սադրանքների դիմել»,- ԵԿՄ 11-րդ համագումարում ունեցած ելույթում ասաց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը նշեց, որ հսկայական գումարներ քամու տալու ճանապարհով  դատարկ ու մեկշաբաթանոց  կյանք ունեցող PR ակցիաների սիրահար պաշտոնական Բաքուն վերջերս Արցախի հարցը կոչեց  Ադրբեջանի ներքին խնդիր:
«Ցավոք, մարդկանց հիշողությունը կարճ է: Որևէ իրավական ու բարոյական հիմք չունեցող հենց այդ մտածողությունը ժամանակին հանգեցրեց հակամարտության սրմանը և պատերազմին՝ բերելով բազմաթիվ անտեղի զոհեր ու տառապանքներ հենց առաջին հերթին Ադրբեջանի ժողովրդին: Ձեզանից շատերը հիշում են, թե 90-ական թվականների սկզբներին, երբ շաբաթը մեկ Ադրբեջանում պաշտպանության նախարար էր փոխվում, նրանից յուրաքանչյուրն իր պարտականությունն էր համարում ելույթ ունենալ և ասել, որ մի շաբաթ հետո, մի քանի օր հետ ինքը Ստեփանակերտում թեյ է խմելու: Ինչպես  պատմությունը ցույց տվեց, ձեր և մեր ժողովրդի այլ հերոս զավակաների ջանքերով  այնպես ստացվեց, որ ոչ միայն   Ստեփանակերտում թեյ չխմեցին, այլ նաև զրկվեցին Աղդամում, Ֆիզուլիում, Ջաբրայիլում,  Կուբաթուում, Քելբաջարում և այլ վայրերում թեյ խմելուց:
Մենք, անկեղծ եմ ասում, Ադրբեջանին տառապանք չենք ցանկանում, սակայն և ոչ մեկին թույլ չենք տա տենչալ մեր ժողովրդի տառապանքը»,- ասաց նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Երկրի ղեկավարը նշեց, որ Արցախի խնդիրը հայ ժողովրդի գործն է, հայության դատն է, ինչպես որ Արցախի ժողովուրդը որոշի, հենց այդպես էլ կլինի Արցախի ապագան:
«Ինչպես այստեղ ներկաները, այնպես էլ այս դահլիճից դուրս գտնվողները սարի պես կանգնած են Արցախի մեր քույրերի, եղբայրների թիկունքին: Բոլոր հնարավոր սադրանքներն արժանի հակահարված են ստանալու, պատրանքների վրա հիմնված քաղաքականությունն ապագա չունի և չի կարող ունենալ: Ասվածի ապացույցն անցած տասնամյակների փորձն է»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Դիմելով ԵԿՄ-ականներին՝ ՀՀ նախագահն ասաց. «Ինչպես միշտ՝ կոչ եմ անում շարունակել վառոդը չոր պահել, քանի որ մեր պայքարը դեռ շարունակվում է»:

Политика 13:45 18/02/2017 Армения
«Чаепития не состоялось не только в Степанакерте»: президент Армении Серж Саргсян призвал Азербайджан отказаться от иллюзий
«В Азербайджане сегодня некоторые все еще питают иллюзии, будто сосредоточенная на выборах Армения будет очень занята, соответственно – уязвима. Руководствуясь подобными пустыми иллюзиями, противник, возможно, попытается прибегнуть к новым провокациям», – заявил сегодня президент Армении Серж Саргсян в своей речи на 11-м съезде Армянского Союза добровольцев «Еркрапа» в спортивно-концертном комплексе им. К. Демирчяна в Ереване.
Президент отметил, что официальный Баку как «любитель» имеющих недельную жизнь пустых PR-акций посредством пускания огромных сумм на ветер недавно назвал вопрос Арцаха внутренним делом Азербайджана.
«К сожалению, память у людей коротка. Именно подобное мышление, лишенное всяких правовых и моральных оснований, в свое время привело к обострению конфликта и войне, став причиной многочисленных неуместных жертв и мучений, в первую очередь, для народа Азербайджана.
Многие из вас помнят, как в начале 90-х, когда раз в неделю в Азербайджане сменялся министр обороны, каждый из них считал своей обязанностью выступать с речью и говорить, что через неделю, через несколько дней он будет пить чай в Степанакерте.
Как показала история, благодаря вам и другим героическим сынам армянского народа получилось так, что они не устроили чаепития не только в Степанакерте, но и лишились возможности попивать чай также в Агдаме, Физули, Джабраиле, Кубатлу, Кельбаджаре и других местах. Мы, говорю со всею искренностью, не желаем страданий Азербайджану, но никому не позволим мечтать о страданиях нашего народа», – заявил сегодня президент Армении Серж Саргсян
Глава государства отметил, что карабахская проблема – это дело всей армянской нации, судить в этом вопросе может только все армянство, и как решит народ, таковым и будет будущее Арцаха.
«Как присутствующие здесь, так те, кто сейчас находится не в этом зале, горой стоят за наших братьев и сестер в Арцахе. Все возможные провокации встретят адекватный контрудар. Политика, зиждущаяся на иллюзиях, не имеет и не может иметь будущего. Доказательством сказанному служит опыт минувших лет», – отметил С. Саргсян.
Обращаясь к участникам съезда, президент С. Саргсян заявил: «Как всегда призываю хранить порох сухим, поскольку наша борьба все еще продолжается».