Մենք ուրիշների իրավունքներին չենք բռնանում, բայց և մեր իրավունքները միշտ կպաշտպանենք. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ: Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, ուղերձում ասվում է.
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ:
1988 թվականի փետրվարի 20-ը մեր ժողովրդի տարեգրության մեջ մտավ որպես ճակատագրական և վճռորոշ օր, որն ազդարարեց արցախահայության` ազատ ու անկախ ապրելու անսասան կամքի մասին: Այն դարձավ համազգային միասնության և անպարտելի ոգու զարթոնքի խորհրդանիշ: Սկիզբ առավ օտարի լծի դեմ ըմբոստացման համաժողովրդական ալիք, որը վերածվեց ազգային-ազատագրական շարժման և մեր ազգային պետականության վերակերտման` ժողովրդավարության արժեքներին և միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին համապատասխան:
Հանուն մեր արդար պայքարի հաղթանակի` սեփական կյանքը զոհեցին քաջ հայորդիներ, ովքեր իրենց անօրինակ խիզախությամբ ու սխրանքով գրեցին հայ ժողովրդի նորագույն պատմության հերոսական էջերը: Հավերժ փառք ու պատիվ հայրենիքի նվիրյալներին:
Այս բոլոր տարիների ընթացքում Մայր Հայաստանի և Սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ միասին մենք կառուցում ու շենացնում ենք բոլորիս համար թանկ ու սիրելի Արցախը, պաշտպանում ենք մեր պապենական հողն ու օջախը, մեր երեխաների ապագան: Մենք ուրիշների իրավունքներին չենք բռնանում, բայց և մեր իրավունքները միշտ կպաշտպանենք:
Թանկագի՛ն արցախցիներ,
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս պետական կարեւորագույն տոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն ու մեծագույն հաջողություններ ազատ ու անկախ Արցախի Հանրապետությանը և մեր ողջ ժողովրդին»:

Politics 12:48 20/02/2017 NKR
The President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan has issued a congratulatory Address on the Artsakh Revival Day. As the Information department at President’s Office reports, the address reads as follows: “February 20 of 1988 entered into the chronology of our people as a crucial and decisive day that heralded the unshakable will of the Artsakh people to live freely and independently. It has become the symbol of national unity and the revival of invincible spirit. A wave of protests against the foreign yoke turned into a national-liberation movement and recreation of our national statehood corresponding to democratic values, principles and norms of international law.
For the sake of our fair struggle brave sons of the Armenian nation sacrificed their lives, carving the heroic pages of the modern Armenian history through their unparalleled courage and brevity. Eternal honor and glory to all the devotees!
During all these years together with our brothers and sisters from Armenia and the Diaspora we are building and developing our dear and beloved Artsakh, defending our ancestral land and hearth, our children's future. We don't violate the rights of other people, but will always protect our own ones.
I once again congratulate all of us on this significant holiday and wish peace and great successes to the independent Artsakh Republic and our whole people.”