Կրթություն, գիտություն 10:52 22/02/2017 Հայաստան
Հաշվի առնելով զանգվածային լրատվության միջոցներում տեղ գտած հրապարակումներն ու ՀՀ ԿԳ նախարարություն ուղղված բանավոր հարցումները, նախարար Լևոն Մկրտչյանը շրջաբերական նամակով դիմել է ՀՀ մարզպետներին և Երևանի քաղաքապետին՝ առաջարկելով խիստ վերահսկողություն սահմանել, որպեսզի ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչները քարոզչական աշխատանքներում ներգրավվեն բացառապես օրենքի շրջանակում:
ԿԳ մամուլի ծառայությունից տեղեկացնում են, որ նախարարի շրջաբերականում մասնավորապես նշվում է. ««Հանրակրթության մասին» ՀՀ օրենքի 4-րդ հոդվածի 8-րդ մասի համաձայն՝ ուսումնական հաստատություններում արգելվում է իրականացնել քաղաքական գործունեություն կամ քարոզչություն: Միաժամանակ, ՀՀ ընտրական օրենսգիրքի 19-րդ հոդվածի 2-րդ մասը սահմանում է, որ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների դահլիճները թեկնածուներին ու ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին կարող են տրամադրվել միայն ժամը 18:00-ից հետո կամ ոչ աշխատանքային օրերին և միայն այն դեպքերում, եթե տվյալ համայնքում գոյություն չունեն նախընտրական քարոզչության անցկացման համար համապատասխան այլ դահլիճներ»:
ԿԳ նախարարը առաջարկել է Երևանի քաղաքապետին և ՀՀ մարզպետներին՝ իրենց ենթակայությամբ գործող ուսումնական հաստատությունների ղեկավար և մանկավարժական կազմերին հանձնարարական տալ, հիմք ընդունելով ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 19-րդ հոդվածի 5-րդ մասի պահանջները, իրենց լիազորություններն իրականացնելիս բացառել նախընտրական քարոզչությունը և ցանկացած բնույթի քարոզչական նյութի տարածումը:

Образование 15:00 22/02/2017 Армения
Глава Минобрнауки поручил мэру Еревана и губернаторам Армении исключить предвыборную агитацию в школах
В связи с муссируемыми в СМИ сообщениями, а также вопросами, поступающими в министерство образования и науки Армении, глава данного ведомства Левон Мкртчян с циркулярным письмом обратился к губернаторам областей РА и мэру Еревана Тарону Маргаряну, предложив установить строгий контроль для того, чтобы представители образовательных учреждений привлекались к агитационным работам исключительно в рамках закона.
Как передает пресс-служба Минобрнауки Армении, в циркуляре Л. Мкртчяна, в частности, отмечается: «В соответствии с ч.8 ст.4 Закона РА “Об общем образовании”, в образовательных учреждениях запрещается осуществлять политическую деятельность или агитацию.
В то же время, ч.2 ст.19 Избирательного кодекса РА устанавливает, что залы общеобразовательных учреждений могут предоставляться участвующим в выборах кандидатам и партиям только после 18:00 или в нерабочие дни – и только в случае, если в данной общине отсутствуют другие залы для проведения агитационной кампании».
Глава Минобрнауки Армении предложил мэру Еревана и губернаторам областей республики поручить руководителям и педагогическим составам подведомственных им образовательных учреждений, принимая за основу требования ч.5 ст.19 Избирательного кодекса РА, при осуществлении своих полномочий исключать проведение агитационной кампании и распространение любых агитационных материалов.