Հասարակություն 16:50 23/02/2017
ONEArmenia-ի մեկնարկած` «Լաչինն առանց ականների» արշավը ճանապարհ է բացելու Լեռնային Ղարաբաղի տնտեսական զարգացման համար: Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ առերեսվում են մշտական սպառնալիքի հետ, և այդ  սպառնալիքը չի սահմանափակվում Ադրբեջանի հետ շփման գծով:
HALO Trust-ի տարածած հաղորդագրության մեջ ասված է. «Լեռնային Ղարաբաղը ողողված է ականներով, 1988 թվականին` Ադրբեջանի հետ սկսված արյունալի հակամարտության մնացորդներով: Այս ականները  թաքցվել  և մոռացվել են: Բնակիչները` տղամարդիկ, կանայք և երեխաները, մշտապես վտանգված են: Նրանք կարող են պատահաբար կանգնել ականներից մեկի վրա: 1995 թ.-ից ի վեր, եղել է 370 քաղաքացիական զոհ` չպայթած ականների և զինամթերքի հետևանքով: Դեպքերից ⅓ ում  ներգրավված են  երեխաներ: Այս թվերը մեկ շնչի հաշվով ամենաբարձր ցուցանիշներից մեկն է աշխարհում»:
ONEArmenia-ի և  The HALO Trust-ի  (HALO) համագործակցության արդյունքում մեկնարկում է «Ականազերծ Լաչին» քրաուդֆանդինգ արշավը, որի շրջանակներում կականազերծվի 31,839 մ² տարածք Լաչինի միջանցքում` Մեղվաձոր գյուղի շրջակայքում: Լաչինում մնացել է 31 ականադաշտ: Այս տարածքները մաքրվելուն պես, մարդիկ կկարողանան ապրել բնականոն կյանքով, մշակել իրենց դաշտերը, արածեցնել իրենց անասուններին, և այդ ամենին կհետևի իրենց համայնքի անվտանգ, և առանց դժբախտ պատահարների հետագա զարգացումը: Հողն ականներից ազատելը տարածաշրջանի զարգացման անբաժանելի մասն է:
HALO Trust-ի կողմից  մաքրվել է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում հայտնի ականապատ դաշտերի  88%-ը,  և կամակերպությունը հույս ունի, որ 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղը կլինի 100%-ով ականազերծված: Այդժամ, Լեռնային Ղարաբաղը կծառայի որպես փայլուն օրինակ, առ այն, թե ինչպես կարելի է երկրորդ շունչ տալ տարածքների, որոնք դարձել էին ոչ պիտանի պատերազմի պատճառով:
«Մենք աշխատում ենք մեկընդմիշտ լուծել խնդիրը:  Երբ հայտնաբերվում են ականները, դրանք միանգամից ոչնչացվում են: Այդպիսով մարդիկ կարող են հանգիստ ապրել, առանց ֆիզիկական,  մտավոր և էմոցիոնալ տրավմա ստանալու վախի», - ասել է Աշ Բոդդին,  HALO ծրագրի ղեկավարը Լեռնային Ղարաբաղում:
«Մեր առաքելությունը տնտեսական կայունության ճանապարհներ կառուցելն է ողջ Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում: Երևանից դեպի Լաչին․ ապագայի մեջ ներդրում կատարելու ժամանակը ՀԻՄԱ է», - ասել է ONEArmenia-ի հիմնադիր Պատրիկ Մ. Սարկիսիանը:
«Կատարե՛ք նվիրատվություն «Լաչինն առանց ականների» արշավին այսօր և ունեցե՛ք ձեր ներդրումն ապագայի մեջ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Society 18:00 23/02/2017 World
ONEArmenia, in partnership with The HALO Trust (HALO), has launched a crowdfunding campaign, Mine Free Lachin, to clear one minefield (31,839m² of land) in the Lachin Corridor, near the village of Meghvadzor.
According to the release by The HALO Trust, a total of 31 minefields remain in Lachin. Once this land is cleared, the people living there can go about their lives, cultivating the fields, grazing their cattle, and further developing their communities safely and without fear of life threatening accidents. Freeing the land of mines is an integral step towards development of the region.
It is noted that the HALO Trust, that has been working to clear Nagorno Karabakh of landmines since 2000, has cleared 88% of the known minefields in Nagorno Karabakh and is hopeful that by the year 2020 Karabakh will be 100% mine free. “When it is, Nagorno Karabakh will serve as a shining example of how very possible it is to revitalize a land that has been ravaged by war,” reads the statement.
To date they have cleared 453 minefields totalling 45,872,000m² of land and impacting the lives of approximately 125,000 people. They have engaged the local population, empowering them to take matters into their own hands when it comes to creating a safe environment for their children to grow up in.
“We are working to permanently remove a finite, solvable problem. Once the mines are found “and destroyed they don’t come back, allowing people to get on with their lives without fear of permanent physical, mental and emotional trauma.” said Ash Boddy, HALO Program Manager in Nagorno Karabakh.
Mine Free Lachin
During what has come to be known as the “Four Day War” in April of 2016, Armenians from around the world showed their support of Nagorno Karabakh by donating to a variety of crowdfunding campaigns. Over $200,000 was raised to support soldiers and their families, purchase medical supplies and to bring in international journalists to encourage objective coverage of the events in the media. It quickly became evident how much the global community wanted to do everything in their power to help. Their donations, emotional support and words of encouragement spoke volumes.
“Though the conflict between Nagorno Karabakh and Azerbaijan has not escalated to the severity it did in April, there is still a very real need to be addressed. It has been almost a year, and there is a long way to go towards the development of Karabakh. Clearing the land of mines is imperative to building a safe and productive environment for the people living there,” says the release.
“Our mission is to build paths towards economic sustainability throughout Armenia and Nagorno Karabakh.  From Yerevan to Lachin, the time to invest in the future is NOW.” said Patrick M. Sarkissian Founder of ONEArmenia.