Քաղաքական 13:37 23/02/2017 Հայաստան
Արցախ այցելելը քրեականացնելը սպառնում է ՌԴ ազգային անվտանգությանը և տարածքային ամբողջականությանը. Դենիս Դվորնիկով
«Հիստերիա»: Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց հրապարակախոս, Միջազգային իրավունքի ռուսական ասոցիացիայի անդամ Դենիս Դվորնիկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս կգնահատեք Ադրբեջանի քայլը՝  քրեական գործ հարուցել ԵԽ պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելի (Լյուքսեմբուրգ), Ելենա Թեոհարիսի (Կիպրոս), Յարոմիր Շտետինի (Չեխիա) նկատմամբ,  դիմում ուղարկել Ինտերպոլին՝  միջազգային հետախուզում հայտարարարելու համար:
Նշենք, որ նրանք Արցախի սահմանադրական հանրաքվեում դիտորդական առաքելություն էին իրականացնում:
«Արցախում անցկացված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն հարևան երկրին խիստ նյարդայնացրել է: Բայց ես միանշանակ վստահ եմ, որ Ինտերպոլը նման դիմում չի ընդունի,  քանի որ կլինի վտանգավոր  նախադեպ ամբողջ աշխարում: Բացի այդ, Ինտերպոլում հարգում են իրենց ազատ ժամանակը և աշխատանքը, քանի որ եթե ստեղծվի մեկ նախադեպ, ապա աշխարհում բոլոր վիճելի տարածքների հետ կապված նմանատիպ դիմումներ կստանան: Քաղաքական հարց է»,- ասաց  Դենիս Դվորնիկովը:
Նա նշեց, որ Ադրբեջանի նման քայլն  ավելի շուտ ուղղված է ներքին լսարանին՝ ցույց տալու, որ իշխանությունն ինչ-որ կերպ ազդում է Արցախում անցկացված հանրաքվեի վրա:
Դենիս Դվորնիկովը հիշեցրեց ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Ս. Լավրովի խոսքերը, որ անընդունել է արգելել որևէ տարածք այցելելը:
«Նա հստակ ասաց, որ Արցախ կարելի է գնալ»,- ասաց ռուս հրապարակախոսը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով ի վերջո կզզվեցնի նաև միջազգային կազմակերպություններին, ինչպես զզվեցրել է Լավրովին:
«Արցախ այցելելը քրեականացնելը սպառնում է Ռուսաստանի ազգային անվտանգությանը և տարածքային ամբողջականությանը: Դա շատ կարևոր պահ է»,- ընդգծեց նա՝ նշելով Ղրիմի, Կուրիլյան կղզիների հարցը:

Politics 15:00 23/02/2017 Armenia
Criminalizing visits to Artsakh is a threat to Russia's national security and territorial integrity - Denis Dvornikov
“This is a hysteria,” during today’s press conference in Yerevan Russian publicist, member of the Russian Association of the International Law Denis Dvornikov said the above mentioned in response to a reporter’s question over his assessment on the Azerbaijani acts of launching a criminal case against MEPs Frank Engel (Luxembourg), Eleni Teoharus (Cyprus) and Jaromír Štětina (Czech Republic) and submitting request to Interpol to issue international arrest warrant against them.
“The referendum on Constitutional amendments held in Nagorno Karabakh has greatly irritated the neighbouring country. However, I am convinced that Interpol will reject such an application, as it will become a dangerous precedent in all over the world. In addition to that, Interpol officials have respect towards their spare time and work, as when one precedent is formed, they will receive similar requests regarding all the disputed territories of the world. This is a political issue,” Denis Dvornikov said.
He noted that such an act by Azerbaijan is more directed to its own population to show them the authorities can somehow affect the Nagorno Karabakh referendum.
Denis Dvornikov recalled the statement of Russia’s Foreign Minster Sergey Lavrov stating that it is unacceptable to ban someone from visiting a place.
“He made it clear that visits to Artsakh are not forbidden,” the Russian publicist said adding that eventually Azerbaijani actions will also pall the international organizations, as they have palled Lavrov.
Criminalizing visits to Artsakh is a threat to Russia's national security and territorial integrity. This is a very important matter,” he underscored referring to the disputes of Crimea and Kuril Islands.