Տնտեսություն 16:36 24/02/2017 Հայաստան
Հայաստանում շուտով կարտադրվեն առաջին արևային վահանակները։ Այդ նպատակով կստեղծվի արտադրական ձեռնարկություն, որը եզակի կլինի մեր տարածաշրջանում,- այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանի փոխանցմամբ, արևային վահանակների արտադրությունը Հայաստանում կսկսվի արդեն այս տարվա երկրորդ եռամսյակում։ Այդ նպատակով առաջին փուլում կիրականացվի շուրջ  315 մլն դրամի  ներդրում, որի շրջանակներում կստեղծվի ավելի քան 50 աշխատատեղ։
Ընկերությունը մտադիր է սկզբնական շրջանում արևային վահանակներ  մատակարարել ներքին շուկային։ Հաջորդ փուլերում դրանք կարտահանվեն նաև տարածաշրջանային և այլ երկրներ։
Նախարարությունից հիշեցնում են, որ արևային վահանակների արտադրության նպատակով, փետրվարի 23-ին կայացած նիստում կառավարությունը որոշեց «ՊՐՈՖՊԱՆԵԼ»  սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը  իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ազատել մաքսատուրքից՝ ներմուծվող տեխնոլոգիական սարքավորումների, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերի, հումքի և նյութերի ներմուծման համար:

Economy 16:59 24/02/2017 Armenia
The first solar panels will be produced in Armenia in the coming future. An industrial enterprise will be created which claims to be unique in our region. The Information and Public Relations Department of the Armenian Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources told Panorama.am about this.
As Deputy Minister of the RA Energy Infrastructures and Natural Resources Hayk Harutyunyan noted, the production of solar panels in Armenia will launch in the third quarter of this year. For this purpose 315 million AMD investment will be made in the initial state within which more than 50 jobs will be created.
In the initial period the company intends to supply solar panels to the domestic market, later on they will also be exported to the regional and other states.
The ministry notes that for the purpose of the solar panel production the Government decided to lift taxes from PROFPANEL LLC for the import of technical equipment, their components and other parts, as well as for the import of the raw and other materials during its session held on February 23.