Քաղաքական 20:30 27/02/2017 Աշխարհում
ԼՂ հակամարտությանը անհրաժեշտ է շուտափույթ՝ միջազգային իրավունքի նորմերին համահունչ քաղաքական հանգուցալուծում. Տուսկ
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության քաղաքական, տնտեսական, մամուլի և տեղեկատվության բաժինը տարածել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հայտարարությունը Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո:
«Ուրախ եմ այսօր ողջունել Նախագահ Սարգսյանին Բրյուսելում:
Հայաստանը հանդիսանում է Եվրոպական միության կարևոր գործընկերը,  որի  անկախությանը, ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը մենք աջակցում ենք:
Ուրախ եմ այսօր հայտարարել, ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրի շուրջ բանակցությունների ավարտը:
Նոր համաձայնագիրը  կընդլայնի ԵՄ-Հայաստան  հարաբերությունների շրջանակը՝ հաշվի առնելով համաշխարհային, քաղաքական և տնտեսական նոր հետաքրքրությունները, որոնք մենք կիսում ենք, և նաև առկա մարտահրավերները, որոնց ցանկանում ենք  միասնաբար դիմակայել:
Մենք ձգտում ենք ամրապնդել համագործակցությունը էներգետիկայի, տրանսպորտի, և բնապահպանության ոլորտներում, ստեղծել առևտրի և ներդրումների նոր հնարավորություններ և, նաև ընդլայնել շարժունությունը՝ ի շահ մեր քաղաքացիների:
Այսօր քննարկեցինք մեր ընդհանուր արժեքները, ներառյալ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության նկատմամբ հանձնառությունը, որոնք հանդիսանում են նոր Համաձայնագրի և մեր հետագա համագործակցության հիմքը:
ԵՄ-ն արդեն հանդիսանում է Հայաստանի առաջին առևտրային գործընկերը, առաջին միջազգային դոնորն ու բարեփոխումների ամենահզոր աջակիցը: Մեր նպատակն է հետագա տարիների ընթացքում ավելի ընդլայնել առկա հարաբերությունները, և քաջալերում ենք  Հայաստանին շարունակել բարեփուխումները տնտեսական զարգացման, բիզնես միջավայրի, դատական համակարգի և մարդու իրավունքների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինչպես նաև ազատ և արդար ընտրություններն ապահովող միջացառումների ուղղությամբ:
Քննարկեցինք նաև Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցը: Ստատուս-քվոյի պահպանումն անբեկանելի է: Հակամարտությանը անհրաժեշտ է շուտափույթ՝  միջազգային իրավունքի նորմերին համահունչ քաղաքական  հանգուցալուծում: Այն չունի ռազմական լուծում: ԵՄ-ն շարունակում է լիարժեք աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդության ջանքերին և նրանց կողմից ներկայացվող առաջարկներին:
Անչափ շնորհակալ եմ Բրյուսել կատարած  այցի, Ձեր բոլոր ջանքերի և մեր համագործակցության համար»:
Հիշեցնենք, որ աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր առանձնազրույց է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ: Բանակցությունները շարունակվել են ԵԽ նախագահի անունից ի պատիվ աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի տրված աշխատանքային ճաշի շուրջ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հանդիպման արդյունքներն ամփոփել են զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների առջև համատեղ հայտարարություններով

Politics 21:02 27/02/2017 World
Nagorno-Karabakh conflict needs an early political settlement in accordance with international law – Donald Tusk
The Political, Economic, Press and Information Section of the EU Delegation to Armenia has released the statement of President of the European Council Donald Tusk made after the meeting with President of Armenia Serzh Sargsyan in Brussels.
The statement is as follows:
“I am pleased to welcome President Sargsyan to Brussels today.
Armenia whose independence, sovereignty and territorial integrity we support is an important partner for the European Union.
I am very pleased to announce today the conclusion of negotiations on the new EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
This new agreement will broaden the scope of our relations, taking into account the new global, political and economic interests we share and challenges we want to face together.
We are looking forward to stronger cooperation in sectors such as energy, transport and the environment, for new opportunities in trade and investments, and for increased mobility for the benefit of our citizens.
We have discussed today our shared values including our commitment to democracy, human rights, and the rule of law, which underpin the new agreement and our future cooperation.
The EU is already the first trade partner of Armenia, its first international donor and strongest supporter to reforms. We intend to expand these relations further in the coming years and have encouraged Armenia to continue reforms across a range of issues, including economic development, the business environment, the judiciary, human rights, the fight against corruption and measures to ensure free and fair elections.
We also discussed the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. The status quo is unsustainable. The conflict needs an early political settlement in accordance with international law. It does not have a military solution. The EU continues to fully support the mediation efforts and proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Mr President, thank you very much for coming to Brussels for your visit, for all your efforts and for our cooperation.”
To note, Armenia’s President Serzh Sargsyan has paid a working visit to Belgium. In the framework of the meeting, Sargsyan met with President of the European Council Donald Tusk. Armenia’s President and Donald Tusk summed up the results of the meeting during a joint press conference.