Մշակույթ 13:53 02/03/2017 Հայաստան
Խորհրդային տարիների կարդալու ու գրելու բուռն սերն այսօր սակավացել է, ինչի մասին են վկայում տպագրված գրքերն ու գրողների թիվը,-  Գրողների միջազգային օրվան (մարտի 3) ընդառաջ այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանի Գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը:
«Հիմա շատ քիչ երիտասարդներ են, որ գրել ուզում են: Երիտասարդ գրողների մուտքն է քչանում: Սա պետք է մեզ համար ցուցիչ լինի, որ գրականության, գրողի նկատմամբ մենք չունենք պատշաճ վերաբերմունքն: Պետք է այնպես անել, որ գրողի գիրքը ընթերցվի: Գրական հանդիպումների, քննարկումների պակաս կա այսօր»,- մտահոգություն հայտնեց ԳՄ նախագահը:
Նա հիշեցրեց, որ նախկինում՝ խորհրդային տարիներին գրական հանդիպումներ էին կազմակերպվում գյուղերում:
Կարևոր խնդիրներից Միլիտոնյանն առանձնացրեց հայ գրողների ստեղծագործությունների թարգմանությունները. «Պիտի կարողանանք լավագույն գրքերը զատել և հնարավորություն ստեղծել դրանց տպագրման ու թարգմանման  համար»:
Ինչ վերաբերում է դիտարկմանը, թե երիտասարդ ստեղծագործողներից շատերը նախընտրում են տպագրելու փոխարեն իրենց ստեղծագործությունը ներկայացնել համացանցում, Միլիտոնյանն ասաց. «Ես հարգում եմ դա, բայց բացի համացանցից, պետք է չմոռանալ գրական ամսագրերի, թերթերի մասին: Ինձ ավելի հետաքրքրում է այն մարդու կարծիքը, որն ունի գրական ճաշակ, ընթերցելու որակ»,- ասաց նա:

Culture 14:50 02/03/2017 Armenia
“The intense love towards reading and writing that was observed in the Soviet period has reduced today, which is proved by the number of printed books and writers,” President of the Writers' Union of Armenia Edward Militonyan expressed such an opinion during today’s press conference ahead of the World Writers Day (March 3), Panorama.am reports.
“Today we have few young fiction authors. This must stand as an indicator for us that we fail to show proper attitude towards literature and writers. We must make sure that a writer’s book is demanded. Today there is a lack of literary meetings and discussions,” Militonyan expressed concerns.
He reminded that previously, during the Soviet years, literary meetings were organized in villages.
As one of the important issues, Militonyan singles out the translations of the works of the Armenian writers. “We must be able to distinguish the best works and create opportunities for them to be printed and translated,” he said.
As for the observation that the majority of the young Armenian authors prefer to present their works via the internet, he said: “I respect it, but in addition to the internet, we must not forget about the literary magazines and newspapers. I am more interested in the opinion of those readers who have high literary taste,” he said.