Մշակույթ 10:21 07/03/2017 Հայաստան
Մարտի 14-ից մեկնարկելու են Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային պետական թատրոնի հյուրախաղերը Արցախում և Հայաստանի սահմանային բնակավայրերում:
Համազգային պետական թատրոնի ֆեյսբուքյան էջում նշված է, որ հյուրախաղերն անցկացում են Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության նախաձեռնությամբ:
Նախաձեռնության նպատակն է նպաստել Հայաստանի և Արցախի սահմանային բնակավայրերի մշակութային կյանքի աշխուժացմանը, կանգնել սահմանում ապրող և սահման պահող հայ մարդու և զինվորի կողքին:
Հյուրախաղերի շարքը մեկնարկելու է  մարտի 14-ին Արցախի Հանրապետության Քարվաճառ քաղաքում, հաջորդ օրերին՝ Մարտակերտ, Մարտունի, Ստեփանակերտ: Արցախյան հյուրախաղերի ընթացքում հանդիսատեսը կդիտի Աստղիկ Սիմոնյանի «44 աստիճանի վրա» ներկայացումը (ըստ Տ. Հայրապետյանի պատմվածքի):
Հյուրախաղերի գլխավոր հովանավորն է Համազզային հայ կրթական և մշակութային միությունը, գլխավոր աջակիցը՝ Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը:

Culture 11:46 07/03/2017 Armenia
“Hamazgayin Theatre after Sos Sargsyan” plans to tour in the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) and Armenia’s border settlements. As the theatre reported in a Facebook post, the tour comes at the initiative of Armenian Educational and Cultural Society, that also acts as the sponsor of the event.
It is noted that the tour is aimed at invigorating the cultural life in Artsakh and Armenia’s border settlements, stand by people and soldier living at the border and protecting it.
The tour will kick off on March 14 in Karvachar town of the republic of Artsakh, followed by performances in Martakert, Martuni, Stepanakert towns, “Under 44 Degree” screenplay by Astghik Simonyan will be performed for the audience.