Քաղաքական 18:05 09/03/2017 Տարածաշրջան
Գևորգ Կոստանյան. ԵԽ-ում ներկայացրեցինք, թե որ դեպքում կստանձնենք ՄԻԵԴ վճռի կատարման պարտավորությունը
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում նախօրեին տեղի ունեցավ «Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» և «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների  կատարման վերաբերյալ քննարկումը։
Քննարկմանը մասնակցել են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ, ՀՀ նախագահի խորհրդական Գևորգ Կոստանյանը, Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի իրավական հարցերով խորհրդական Էմիլ Բաբայանը, ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը։ Քննարկումից հետո Գևորգ Կոստանյանը Եվրոպայի խորհրդում հարցազրույց է տվել Ստրասբուրգում Panorama.am-ի թղթակցին:
Հարցին, թե ինչով կարևորվեց ԵԽ նախարարների կոմիտեում առաջին անգամ «Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» և «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» ՄԻԵԴ վճիռների  կատարման վերաբերյալ քննարկումը, Գևորգ Կոստանյանը կարևորեց 2 փաստ․ առաջինն այն էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցիչն առաջին անգամ պաշտոնապես ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի դիրքորոշումն այս հարցի կապակցությամբ, որը ոչ միայն բովանդակային առումով էր շատ կարևոր, այլ նաև ձևի տեսակետից, որ ԼՂՀ ներկայացուցիչը ԵԽ 47 անդամ երկրների ներկայությամբ նախարարների կոմիտեի պաշտոնական նիստում դիրքորոշում հայտնեց, թե ինչպես է ԼՂՀ-ն վերաբերում այս վճիռների կատարման ընթացքին և բովանդակային տեսակետից ներկայացրեց իրենց մոտեցումները։
«Երկրորդ մասը շատ կարևոր էր հենց այդ մոտեցումների դրսևորման տեսակետից․ Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչը հայտնեց, որ վճռի կատարումը կարող է քննարկման առարկա դառնալ բացառապես այն դեպքում, երբ առնվազն կապահովվեն 3 պայմանների միաժամանակյա առկայություն․ առաջինն անվտանգության երաշխիքներն են Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում, երկրորդը վստահության մթնոլորտի ձևավորումն է, որն ինքնին կարող է նպաստել անվտանգության երաշխիքների ստեղծման գաղափարին ընդհանրապես և երրորդ, որ ամենակարևորն էր՝ հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումն է սահմանագծին։ Այս 3 պայմանների առկայության պայմաններում է միայն հնարավոր ապահովել կամ գործնականում խոսել որևէ վճռի փաստացի կատարման մասին»,-ասաց Գևորգ Կոստանյանը։
Հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում այս վճիռների կատարման հնարավորությունը, Գևորգ Կոստանյանն ասաց, որ այս պահին այն բավական աղոտ է և հենց խնդիրն էլ եղել է այն, որ Եվրոպայի խորհրդին ներկայացվի մեր դիրքորոշումը, որ մենք հարգում ենք թե՛ ՄԻԵԴ-ի, թե միջազգային իրավական որևէ այլ կառույցի ակտերը՝ անկախ հանգամանքից համաձայն ենք դրանց հետ, թե ոչ։
«Սակայն չկան գործնական, ռեալ հնարավորություններ, որոնք կարող են ապահովել այդ վճիռների կատարումը։ Այս պահի դրությամբ մենք չենք կարող խոսել վճիռների կատարման մասին, այլ կարող ենք խոսել այն պայմանների մասին, որոնց առկայության դեպքում մենք պատրաստ ենք քննարկել վճիռների կատարման հնարավորության հարցը»,-ասաց Գևորգ Կոստանյանը։
«Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» վճռի իրականացման հետ կապված Ադրբեջանի դիրքորոշումը, ինչպես ասաց Գևորգ Կոստանյանը, բավական զարմանալի ու տարօրինակ է եղել ոչ միայն իր, այլ նաև մյուս պատվիրակությունների համար։
«Եթե Ադրբեջանը տևական ժամանակ դիրքորոշում է հայտնում, թե Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում տեղակայված զորքերը խոչընդոտում են իր երկրի տարածքում մարդու իրավունքների պաշտպանության մակարդակի բարձրացմանը, ապա այսօր ԵԽ-ում Ադրբեջանը հայտարարեց, որ անգամ այն տարածքներում, որտեղ և՛ դե ֆակտո, և՛ դե յուրե տարածվում է Ադրբեջանի իշխանությունը, օրինակ Գյուլիստան գյուղի ու հարակից շրջաններում, Ադրբեջանը, ի զարմանս ինձ, հայտարարեց, որ ինքն անգամ այդ տարածքներում ի վիճակի չի ապահովել իր իշխանությունը»,-ասաց Գևորգ Կոստանյանը։
Ճշտող հարցին, թե Ադրբեջանն այսպիսով հրաժարվո՞ւմ է ՄԻԵԴ վճռի կատարումից, Գևորգ Կոստանյանն ասաց, որ Ադրբեջանը հայտարարում է, որ չունի մեխանիզմներ՝ այդ տարածքում իր իրավազորությունն իրականացնելու համար, սակայն արդեն իսկ ներկայացրել  է գործողությունների ծրագիր, թե ինչպես է պատրաստվում կատարել վճիռը՝ ստեղծելով հանձնաժողով, որոնք պետք է գնահատեն հայ փախստականներին հասցված վնասի չափը, փոխհատուցման եղանակները։
«Այսպես Ադրբեջանը միանշանակ ուզում էր հասնել նրան, որ նախարարների կոմիտեում ևս քննարկվի ու այնպիսի որոշում ընդունվի, որ Հայաստանն էլ պատրաստականություն հայտնի ներկայացնել գործողությունների ծրագիր, ինչն ինքնին կնշանակեր, որ մենք ստանձնել ենք այդ վճռի կատարման պարտավորությունը։ Բայց, բնականաբար, մենք չստանձնեցինք նման պարտավորություն և շատ համառոտ և պատկերավոր բոլորին ներկայացրեցինք, որ մենք կարող ենք կատարման մասին խոսել բացառապես վերը թվարկած պայմանների առկայության ու երաշխավորման պայմաններում»,-ասաց Գևորգ Կոստանյանը։
Հիշեցնենք, որ «Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» և «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» ՄԻԵԴ վճիռները վերաբերում են, համապատասխանաբար, Լեռնային Ղարաբաղի Բերձորի (Լաչին) շրջանից ազգությամբ քուրդ Չիրագովների ընտանիքի և Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղից Սարգսյանների ընտանիքի՝ իրենց տները վերադառնալու և ունեցվածքի նկատմամբ իրավունքները վերականգնելու կամ արդարացի փոխհատուցում ստանալուն: Վերոնշյալ  գործերով ՄԻԵԴ վճիռները հրապարակվել են 2015թ․-ի հունիսին։
Նշենք, որ ՄԻԵԴ որոշումների իրականացման վերահսկողությունը կատարում է ԵԽ Նախարարների կոմիտեն և այս ձևաչափով քննարկումներն իրականացվում են տարին 4 անգամ։

Право 20:08 09/03/2017 В мире
Геворк Костанян рассказал о странной позиции Азербайджана в вопросе исполнения вердикта ЕСПЧ по делу «Чирагов и другие против Армении»
В Комитете министров Совета Европы (КМСЕ) накануне, 8 марта, состоялось обсуждение касательно исполнения вердиктов Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) по делам «Чирагов и другие против Армении» и «Саркисян против Азербайджана».
В обсуждении принимали участие представитель правительства Армении в Евросуде, советник президента РА Геворк Костанян, советник по правовым вопросам президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Эмиль Бабаян, постпред Армении в СЕ, посол Паруйр Ованнисян.
Итоги обсуждения в интервью Panorama.am подвел представитель правительства Армении в Евросуде, советник президента РА Геворк Костанян.
Геворк Костанян отметил важность 2 фактов: во-первых, представитель НКР впервые официально представил позицию Степанакерта по данному вопросу, что было очень важным как в содержательном плане, так и с точки зрения формы – представитель НКР в присутствии представителей 47 стран-членов СЕ на заседании КМСЕ представил позицию и подходы Степанакерта в вопросе исполнения данных вердиктов.
«Во-вторых, очень важны представленные подходы. Представитель Республики Арцах сообщил, что исполнение вердикта ЕСПЧ может стать предметом для обсуждения исключительно в том случае,  когда будет обеспечено одновременное выполнение 3 условий: гарантии безопасности на территории Нагорного Карабаха; формирование атмосферы доверия, что само по себе может способствовать идее создания гарантий безопасности; внедрение механизмов расследования приграничных инцидентов. Только при наличии этих трех условий возможно обеспечить либо на практике говорить о фактическом исполнении какого бы то ни было вердикта», – сказал Г. Костанян.
В ответ на вопрос, как он оценивает возможность исполнения данных вердиктов, Г. Костанян сказал: на данный момент достаточно смутно. «И задача заключалась в том, чтобы представить СЕ нашу позицию, указать, что мы уважаем акты как ЕСПЧ, так и любой юридической структуры – независимо от того, согласны мы с ними, или нет», – добавил он.
«Однако нет практических, реальных возможностей, которые могут обеспечить исполнение этих вердиктов. На данный момент мы не можем говорить об исполнении данных вердиктов, можем лишь говорить об условиях, при обеспечении которых мы готовы обсудить вопрос возможности исполнения вердиктов», – сказал Геворк Костанян.
По словам Г. Костаняна, позиция Азербайджана в вопросе исполнения вердикта ЕСПЧ по  делу «Чирагов и другие против Армении» показалась довольно удивительной и странной не только ему, но и другим делегациям.
«Баку на протяжении длительного времени выступал с позицией, дескать, размещенные в Нагорном Карабахе войска препятствуют делу повышения уровня защиты прав человека на территории Азербайджана. Однако, к моему удивлению, сегодня в СЕ представители это страны заявили, что даже на территориях, на которые и де-факто, и де-юре распространяется власть Азербайджана, например, в селе Гюлистан и его окрестностях, они не в состоянии обеспечить власть Азербайджанской Республики», – рассказал Г. Костанян.
Г. Костанян также сообщил, что согласно заявлению Азербайджана, у них нет механизмов для реализации своей юрисдикции на данных территориях, однако уже предпринимаются шаги по исполнению вердикта, в частности, представлена программа действий, будет создана комиссия по оценке нанесенного армянским беженцам ущерба и разработке вариантов компенсации.
«Тем самым Азербайджан хотел добиться того, чтобы в Комитете министров Совета Европы также состоялось обсуждение и было вынесено решение о том, чтобы и Армения выразила готовность представить программу действий, что само по себе означало бы, что мы взяли обязательство к исполнению данного вердикта. Но мы, естественно, не взяли на себя такое обязательство и очень кратко и красочно представили всем позицию, согласно которой мы можем говорить об исполнении вердикта исключительно в случае выполнения и гарантирования вышеперечисленных условий», – отметил Г. Костанян.
Отметим, контроль за осуществлением вердиктов ЕСПЧ осуществляет КМСЕ, и обсуждения в подобном формате проводятся 4 раза в год.