ՄԱԿ-ը հայտարարել է 1945 թվականից հետո ամենամեծ հումանիտարի ճգնաժամի մասին
Աշխարհը 1945 թվականից հետո ապրում է ամենալուրջ հումանիտար ճգնաժամը, չորս երկրում ավելի քան 20 միլիոն մարդ տառապում է սովից: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, Associated Press-ին հայտնել է ՄԱԿ-ի հումանիտար հարցերով բաժնի ղեկավար Ստիվեն Օ’Բրայենը:
Նա հստակեցրել է, որ առանց միջազգային կազմակերպությունների «համակարգված գլոբալ ջանքերի» այդ մարդիկ ուղղակի կմահանան: Նրա խոսքով, աղետի կանխարգելման համար անհրաժեշտ է որքան հնարավոր է արագ ֆինանսական օգնություն ցուցաբերել Եմենին, Հարավային Սուդանին, Սոմալիին և Նիգերիային, մինչև հուլիսին անհրաժեշտ է հավաքել առնվազն 4,4 միլիարդ դոլար:
«Առանց այդ գումարի երեխաները կլինեն թերսնված և չեն զարգանա, չեն կարող գնալ դպրոց, ապագա չեն ունենա»,-ընդգծել է Ստիվեն Օ’Բրայենը:

he world faces the largest humanitarian crisis since the United Nations was founded in 1945 with more than 20 million people in four countries facing starvation and famine, the U.N. humanitarian chief said Friday, According to The Associated Press report, Stephen O'Brien told the U.N. Security Council that "without collective and coordinated global efforts, people will simply starve to death" and "many more will suffer and die from disease."
According to the source, he urged an immediate injection of funds for Yemen, South Sudan, Somalia and northeast Nigeria plus safe and unimpeded access for humanitarian aid "to avert a catastrophe."
"To be precise," O'Brien said, as quoted by the agency, adding: "we need $4.4 billion by July."
Without a major infusion of money, he said, children will be stunted by severe malnutrition and won't be able to go to school, gains in economic development will be reversed and "livelihoods, futures and hope will be lost."