Քաղաքական 19:18 13/03/2017
Տարածաշրջանը նոր լարվածության առաջացմանը դիմադրելու կարողություն չունի,-իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանին:
Իրանի Մեջլիսի նախագահը լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանում առաջած լարվածությանը, մասնավորապես ասել է. «Մենք միշտ հայտարարել ենք, որ տարածաշրջանը նոր լարվածության առաջացմանը դիմադրելու կարողություն չունի: Տարածաշրջանում նոր լարվածության առաջացումն ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի համար վնասակար է: Մենք համոզված ենք, որ պատերազմը մեծապես կվտանգի տարածաշրջանի անվտանգությունը, ուստի կողմերը պետք է ուշադրություն դարձնեն, որպեսզի թույլ չտան, որ լարվածություն առաջանա»:
Հիշեցնենք, որ մարտի 5-ին Թեհրանում Ադրբեջանի և Իրանի նախագահների միջև տեղի ունեցած հանդիպմանը քննարկվել էր նաև արցախյան հիմնախնդիրը:
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին այս առնչությամբ հայտարարել է. «Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշումն այն է, որ բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությունը պետք է հարգել։ Հուսով ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կլուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ բանակցությունների միջոցով և տարածաշրջանում անվտանգություն ու կայունություն կհաստատվի»:

Politics 19:55 13/03/2017 Region
“The region cannot withstand a new round of tension,” Speaker of the Iranian Parliament (Majlis) Ali Larijani noted, according to a report by ISNA Iranian news agency.
During today’s press conference, Speaker of the Iranian Majlis turned to the recent rise in tension across the Nagorno-Karabakh (NKR/Artsakh)-Azerbaijan border and particularly noted: “We have always announced that the [Caucasus] region cannot withstand the emergence of a new tension, which is harmful both for Armenia and Azerbaijan. We are convinced that the outbreak of war will put the regional security at a great risk. Thus, the sides should pay attention to prevent escalation of tension.”
To note, the March 5 meeting between the presidents of Azerbaijan and Iran held in Tehran also addressed the NKR conflict.
In this regard, Iran’s President Hassan Rouhani announced: “The Islamic Republic of Iran has adopted a position according to which the territorial integrity of all states must be respected. We hope that the Nagorno-Karabakh conflict will be settled peacefully – through negotiations, and security and stability will be maintained in the region.”