Տնտեսություն 13:40 15/03/2017
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Թուրքմենստանի էներգետիկայի նախարար Չարիմիրատ Պուրչեկովին, ով Հայաստան է ժամանել հայ-թուրքմենական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է զարգացնելու երկու երկրների միջև հարաբերությունները՝ ավելացնելով, որ տնտեսության ու հատկապես էներգետիկայի ոլորտում առկա է համագործակցության մեծ ներուժ: Դրա իրացման համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են ՀՀ վարչապետի՝ առաջիկայում նախատեսված պաշտոնական այցը Թուրքմենստան, որի շրջանակում կողմերը կքննարկեն երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, նախագծեր ու ծրագրեր:
Կարեն Կարապետյանը և Չարիմիրատ Պուրչեկովն անդրադարձ են կատարել առևտրատնտեսական հարաբերությունների, էներգետիկ միջանցքների, իրավապայմանագրային դաշտի զարգացման, գյուղատնտեսության, օդային հաղորդակցության, կրթության և գիտության, մշակութային, հումանիտար բնագավառներում համագործակցությանը:

Economy 14:09 15/03/2017 Armenia
Armenian Prime Minister Karen Karapetyan received on Wednesday Minister of Energy of Turkmenistan Charymyrat Purchekov who is on a visit to Armenia to attend the eight meeting of the intergovernmental Turkmen-Armenian commission on economic cooperation.
As the government press service reports, PM Karapetyan has noted that Armenia is interested in development of the relations between the two states, highlighting the great potential in the economic sphere and, especially, the energy sector. With a view to foster the cooperation, the interlocutors have stressed the importance of PM Karapetyan’s upcoming official visit to Turkmenistan to discuss matters, projects and programs of mutual interest.
According to the official release, PM Karapetyan, Minister Purchekov have reflected on the trade and economic relations, energy corridors, the importance of expanding the legal field as well as the cooperation in the sphere of agriculture, air connection, education, science, culture, the humanitarian sphere.