Նիդեռլանդներում խորհրդարանական ընտրություններում հաղթել է վարչապետի կուսակցությունը
Նիդեռլանդներում հայտարարվել է նախօրեին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքները: Հերտ Վալդերսի «Ազատություն» կուսակցությունը, որը դեմ է ներգաղթին, իսլամին, միասնական Եվրամիությանը, չի կարողացել դառնալ լիդեր: Վեստի.ռու կայքը գրում է, որ այդ կուսակցությունը կարող է խորհրդարանում հավակնել միայն 19 տեղի: Նմանատիպ արդյունք ունեն ևս երեք կուսակցություն:
«Հանուն ազատության ու ժողովրդավարության ազգային կուսակցություն»-ը, որը գլխավորում է վարչապետ Մարկ Ռյուտեն, առաջին տեղում է և կարող է ունենալ 32 մանդատ: Այնուհանդերձ, այս արդյունքը կարելի է ասել պարտություն է վարչապետի համար, քանի որ անցած ընտրություններում նրա կուսակցությունը երկու անգամ ավելի շատ մանդատի հնարավորություն էր ստացել:
Եվրոպացի առաջնորդներն ուշադիր հետևել են ընտրություններին, արդեն շնորհավորել են Մարկ Ռյուտեին և չեն թաքցրել իրենց ուրախությունը եվրոսկեպտիկի պարտության համար:

Политика 10:25 16/03/2017 В мире
«Партия свободы», которая выступает против мигрантов и единого Евросоюза, не смогла выйти в лидеры. Она может претендовать лишь на 19 мест в парламенте. Такой же результат – еще у трех партий.
А вот движение действующего премьера Марка Рютте занимает первое место и может рассчитывать на 32 мандата. Впрочем, этот результат стал своего рода поражением для премьера. На прошлых выборах партия получила на девять кресел больше.
Пристально наблюдали за голосованием и европейские лидеры, указывает СМИ. Они уже поздравили Рютте с победой и не скрывали своей радости из-за поражения евроскептиков.
Для формирования правящей коалиции в Нидерландах необходимо простое депутатское большинство. Это значит, что голландцам придется запастись терпением – впереди крайне сложные переговоры по объединению. Наблюдатели отмечают, что у «Партии свободы» Герта Вилдерса – минимальные шансы войти в правящую коалицию. Все крупные движения уже заявили о том, что не собираются сотрудничать с крайне правыми.