Կրթություն, գիտություն 16:47 20/03/2017 Հայաստան
«Երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոնը» (ԵԶՄԿ) միջանկյալ հարթակ է ձևավորել  աուտիզմ և զարգացման առանձնահատկություններ ունեցող երեխաների համար: Մասնագետները ներառական կրթության արդյունավետ մոդել են գործարկել մայրաքաղաքի հիմնական դպրոցներից մեկում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ 30 երեխայի համար ստեղծվել է միջազգային չափորոշիչներին համապատասխանող «Ռեսուրսային դասասենյակ», որը թիրախային այս խմբին թույլ կտա առավելագույնս ներգրավվել կրթական ընդհանուր գործընթացում: Մասնավորապես, ունենալ մասնագիտական ծրագիր, ուսումնառության օրվա միայն որոշակի ժամանակահատվածում լինել «Ռեսուրսային դասասենյակում», իսկ հիմնականում՝ համադասարանցիների հետ:
Ներառական կրթության այս մոդելի կիրառմանն աջակցել են ոչ միայն տարբեր կազմակերպություններ, այլև՝ ծնողներ: «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը վերանորոգել է դասասենյակը, իսկ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը՝ դեռևս 2007 թվականից ստանձնել և շարունակում է մնալ կենտրոնի հիմնական աջակիցը: 2010թ.-ին, ներառական կրթության փորձնական մոդելը, նույն՝ Հենրի Մորգենթաուի անվան հիմնական դպրոցում որպես նախագիծ ներդրվել է Հայաստանում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորի հետ գործընկերության շնորհիվ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը աշխատավարձային ֆոնդ է տրամադրել նաև երեխաների հետ կենտրոնում և տանն աշխատող մասնագետներին:
2007-2017 թվականների համագործակցության ընթացքում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոնին»  հատկացրել է ավելի  քան 170 մլն դրամ՝ աուտիզմ ունեցող երեխաներին կիրառական վարքային վերլուծության սկզբունքների սահմաններում հատուկ վերականգնողական թերապիա ապահովելու համար: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցության շնորհիվ 2016 թվականին այդ ծրագրից օգտվել է աուտիզմ ունեցող 42 երեխա: Իսկ 2007 թվականից մինչև օրս՝ ինտենսիվ վարքային թերապիա է ստացել ավելի քան 180 երեխա:
Գործընկերության շնորհիվ նաև՝ կենտրոնն առաջընթաց է արձանագրել. բարձրացել է դպրոցի հարմարավետության և նրա նկատմամբ վստահության ցուցանիշը: Բարելավվել են այդ երեխաների հաղորդակցվելու հմտությունները և լուծվել է ներառական դպրոցում նրանց ինտեգրման խնդիրը:

Education 16:53 20/03/2017 Armenia
“International Child Development Center” (ICDC) has created an international platform for children with autism and other developmental disorders. The specialists have realized a productive model in one of the basic schools in the capital.
As the Press Service of VivaCell-MTS reports, a resource classroom with international standards was opened for 30 children to give them opportunity to be maximally included in general education process. They will have a specialized program which will be realized at a partial time of the educational day. The most part of the educational day children will spend with their peers from primary classrooms.
This project was assisted both by various organizations and parents. The classroom was renovated with financial assistance of “Electric Networks of Armenia” and VivaCell-MTS which has been the general supporter of the center since 2007. In 2010 the experimental model of inclusive education started in the same basic school after Henry Morgenthau by the financial support of Armenia’s leading telecommunication operator. VivaCell-MTS also has provided salary fund for specialists, who work with children in the center and in-home.
Within the cooperation period 2007-2017, VivaCell-MTS provided the “International Child Development Center” with more than AMD 170 million for applied behavior analysis therapy (ABA) with autistic children. Owing to VivaCell-MTS support, 42 children with autism disorder had opportunity to be involved in ABA program. Starting from 2007 ABA has involved more than 180 children with autism.
Owing to the partnership the center has registered progress: confidence in the basic school and comfort level are increased; communication skills of these children have been increased and the problems with inclusion at school have been solved.