Մշակույթ 12:45 22/03/2017 Հայաստան
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Աբու Դաբիում անցկացվող «Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ» ներդրումային համաժողովին: Համաժողովը կազմակերպվել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Աբու Դաբի էﬕրության թագաժառանգ, ԱՄԷ Զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի բարձր հովանավորությամբ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և մամուլի միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի և Աբու Դաբիի Առևտրի պալատի կազմակերպած համաժողովը նպատակ ունի խթանելու Հայաստանի և արաբական երկրների տնտեսական կապերի ակտիվացումը, գործարարների միջև շփումները, ներկայացնելու Հայաստանի ներդրումային միջավայրը և տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ ներդրումային նախագծեր: Համաժողովի շուրջ 300 մասնակիցների թվում են պետական պաշտոնյաներ, հիմնադրամների ղեկավարներ, վերազգային ընկերությունների, միջազգային կազմակերպությունների, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների հաջող փորձ ունեցող ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Համաժողովում ԱՄԷ էկոնոմիկայի նախարար Սուլթան բին Սայիդ Ալ Մանսուրի ողջույնի խոսքից հետո, Հանրապետության Նախագահը համաժողովում հանդես է եկել ելույթով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը  հայ-էմիրաթյան ներդրումային համաժողովին
«Մերագո՛ պարոն նախարար,
Անչափ հաճելի, նաև խորհրդանշական է իմ նախորդ պաշտոնական այցից ընդամենը չորս ամիս անց կրկին հյուրընկալվել այս բարեկամական հողում։ Ջերմորեն ողջունում եմ բոլորիդ այս հրաշալի սրահում. նման բացառիկ ներկայացուցչական միջոցառումը հայ-էմիրաթյան տնտեսական կապերին նոր որակ հաղորդելու՝ մեր երկրների բարձր ղեկավարության երկուստեք ցանկության ու հանձնառության վկայությունն է։ Ընդամենը ամիսներ առաջ սա միայն գաղափար էր, իսկ այսօր՝ արդեն իրականություն, որից մեր սպասումները մեծ են: Այս գաղափարը կյանքի կոչելու համար առանձնահատուկ երախտագիտություն եմ հայտնում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների իշխանություններին և հատկապես Աբու Դաբի էմիրության թագաժառանգ, ԱՄԷ զինված ուժերի գլխավոր հրամանատարի տեղակալ Նորին Վսեմություն Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանին:
Հայ և արաբ ժողովուրդների բարեկամությունը դարերի փորձություն է անցել և, հասնելով մեր օրերը, դարձել Հայաստանի ու բազմաթիվ արաբական երկրների միջպետական հարաբերությունների անսասան հենքը։ Հենց այդ հենքի վրա էր, որ Միացյալ Էմիրությունների լուսահոգի հիմնադիր Նախագահ Շեյխ Զայեդ բին Սուլթան Ալ Նահյանի օրոք սկիզբ առավ նաև Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջպետական համագործակցությունը: Եվ այսօր մեր ցանկությունն է ու նաև մեր պարտքը՝ ամրապնդել և խորացնել այս թանկ ժառանգությունը, որ ստացել ենք:
Հայաստանն իր պատմության ողջ ընթացքում գտնվել է Արևելքի և Արևմուտքի խաչմերուկում, ինչը հայ ժողովրդին երկու աշխարհների համար էլ դարձրել է ընկալելի: Միաժամանակ, Արևելքն ու Արևմուտքը միախառնվել են մեր հողում՝ արտացոլվելով հայ ժողովրդի մտածելակերպում և կենսակերպում: Սա նշանակում է, որ ձեզանից յուրաքանչյուրը, գալով Հայաստան, կբացահայտի ոչ միայն գործարարության համար բարենպաստ միջավայր, այլև հոգեհարազատ տարրեր, որոնցից ամենաբնորոշները, թերևս, ավանդական հայկական հյուրընկալությունն ու ջերմությունն են, որոնք հատուկ են նաև եղբայրական արաբ ժողովրդին։
Բնականաբար, ձեզնից շատերը Հայաստանի մասին իրենց պատկերացումն ունեն, շատերն էլ դեռ նոր պիտի բացահայտեն Հայաստանը` հատկապես որպես տնտեսական ներուժ։ Իսկ մինչ այդ ցանկանում եմ մի քանի շեշտադրումներ կատարել Հայաստանում գործարարությամբ զբաղվելու առնչությամբ, որոնք կարևոր նախադրյալներ են մեր փոխշահավետ գործընկերության տեսանկյունից:
Աներկբա է` փոխշահավետ գործընկերության նախադրյալներից թերևս ամենակարևորը վստահության գործոնն է։ Հարափոփոխ մեր աշխարհի մրցակցային պայմաններում կարելի է երկարաժամկետ գործընկերություններ ստեղծել և ներդրումներ կատարել միայն այն դեպքում, երբ առկա է կայուն վստահության մթնոլորտ։ Մի բան, որ մենք, իսկապես, կիսում ենք։ Մեր ժողովուրդները պատմությամբ են ճանաչում միմյանց. պատմական հանգամանքների բերումով ապրելով արաբ ժողովրդի հետ կողք կողքի և հաղորդակից լինելով արաբական քաղաքակրթությանը՝ մենք լավ ենք գիտակցում վստահության արժեքը:
Չնայած պատմության ընթացքում մեզ բաժին հասած բազում դժվարություններին՝ մենք երբեք չենք ընկրկել, սփռվել ենք աշխարհով մեկ և դարձել նաև հաջողակ գործարարներ: Այսօր էլ մեզ չեն վախեցնում առկա սահմանափակումները, մենք փորձում ենք դրանք վերածել մրցակցային առավելությունների: Չունենալով էներգակիրներ՝ մենք զարգացնում ենք մարդկային ռեսուրսը, գտնվելով շրջափակման մեջ՝ մենք ստեղծում ենք ինտեգրացիոն կամուրջներ, չունենալով ելք դեպի ծով՝ մենք բացվում ենք աշխարհին մեր աշխարհասփյուռ հայ համայնքների միջոցով, հաղորդակցվում ենք՝ ստեղծելով այլընտրանքային ուղիներ և օգտվելով ժամանակակից տեխնոլոգիաներից։
Ասածիս լավագույն վկայությունն այն է, որ Հայաստանն այսօր վերածվել է ամբողջական բարդ տեխնոլոգիական լուծումներ և ծառայություններ առաջարկող երկրի՝ զբաղեցնելով իր յուրահատուկ տեղը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային քարտեզի վրա: Դուք հնարավորություն ունեք սեփական փորձով համոզվելու, որ Հայաստանում ստեղծված է գործարարությամբ զբաղվելու համար բարենպաստ դաշտ, օրենսդրորեն պաշտպանված և ազատ ներդրումային միջավայր։ Այդ մասին է վկայում Համաշխարհային բանկի «Դուինգ բիզնես 2017» զեկույցը, որի համաձայն Հայաստանը 190 երկրների շարքում 38-րդն է, ընդ որում բիզնես սկսելու դյուրինության ցուցանիշով՝ 9-րդ հորիզոնականում է: Ինչ վերաբերում է տնտեսական ազատության ցուցանիշին՝ այս տարի գրանցվել է աննախադեպ առաջընթաց. մեր երկիրը ներկայումս 180 երկրների շարքում զբաղեցնում է 33-րդ հորիզոնականը՝ նախորդ տարվա համեմատ 21 կետով բարելավելով իր դիրքը:
Մեր կառավարությունը պատրաստել է ներդրումային փաթեթներ, որոնք գտնվում են իմ անմիջական ուշադրության ներքո: Մենք կողջունենք և կաջակցենք Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում Միացյալ Էմիրությունների ներդրողներին:
Համագործակցության մեծ հնարավորություններ կան գյուղատնտեսության և սննդի արդյունաբերության ոլորտներում։
Հայաստանում օրեցօր ավելի մեծ տարածում է ստանում օրգանական և ջերմոցային գյուղատնտեսությունը, որի արտադրանքը, կարծում եմ, մեծ պահանջարկ ունի նաև ձեր երկրում։ Ինչպես հայտնի է, Հայաստանը միջազգային հեղինակություն է վայելում միրգ-բանջարեղենի վերամշակման, պահածոյացման, չրագործության, հյութերի արտադրության ոլորտներում, իսկ տեղական աղբյուրների քաղցրահամ խմելու ջուրը դարձել է Հայաստանի այցեքարտը: Հայաստանը բնօրրանն է աշխարհի ամենահամեղ մրգերից մեկի՝ արևահամ ծիրանի, որը գիտությանը հայտնի է, որպես «Պրունուս արմենիակա»:
Վերոհիշյալ ոլորտներում համագործակցության արդյունավետ հարթակ կարող են դառնալ Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիները՝ բարձր և նորարարական տեխնոլոգիաների արտադրության ուղղվածություն ունեցող «Ալյանսը» և ոսկերչության, ադամանդագործության, ժամագործության ոլորտների համար նախատեսված «Մերիդիանը», որոնց գործունեությունը գրեթե ամբողջությամբ ազատված է հարկերից և մաքսատուրքերից։ Նախատեսված է ստեղծել ևս մեկ՝ ավելի լայն ընդգրկմամբ ազատ տնտեսական գոտի, որը արդյունավետ հարթակ կդառնա ԵԱՏՄ, ԵՄ և Մերձավոր Արևելքի երկրների շուկաներ դուրս գալու համար։ Հայաստանն էմիրաթյան գործարարներին առաջարկում է անընդհատ ընդլայնվող շուկա, քանզի Եվրասիական ինտեգրացիան ընդլայնել է Հայաստանի տնտեսական սահմանները գրեթե մինչև համաշխարհային ցամաքի 1/7-րդ մասը:
Բացի այդ, վերջերս ավարտվեցին Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, ինչը նշանակում է նաև Եվրոպական միության հետ տնտեսական կապերի նոր մակարդակ, առևտրի և ներդրումների նոր հնարավորություններ: Հայաստանը մինչ այդ արդեն իսկ օգտվում էր Եվրամիության արտոնությունների ընդհանրացված GSP+ համակարգից, որը թույլ է տալիս մեր երկրում արտադրված շուրջ 6400 ապրանքատեսակներ արտոնյալ պայմաններով արտահանել ԵՄ։
Վստահ եմ, որ համատեղ աշխատելու պարագայում զգալի ձեռքբերումներ կունենանք։ Դրա լավագույն վկայությունը մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառության աննախադեպ աճն է` շուրջ երկուսուկես անգամ, որը նկատելի դարձավ նախորդ տարվա արդյունքների ամփոփմամբ։ Իսկ այս տարի արձանագրել ենք թռիչքային աճ՝ ավելի քան 8 անգամ, և պատրաստակամ ենք ապահովելու դրա շարունակականությունը:
Չեմ կարող չնշել զբոսաշրջության ոլորտը, որը ժողովուրդների բարեկամության, միջմշակութային երկխոսության և փոխճանաչողության լավագույն միջոցն է։ Ուրախալի է, որ Էմիրություններից Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը վերընթաց աճում է. միայն 2016-ին այն ավելացել է 44 տոկոսով։ Վստահ եմ՝ սա բնավ էլ սահմանագիծ չէ, մանավանդ, որ հենց այսօրվանից ուժի մեջ մտավ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների քաղաքացիների համար ազատ վիզային ռեժիմը։ Հայաստանում զբոսաշրջիկներին մատուցվող ծառայությունները հետևողականորեն կատարելագործվում են: Առհասարակ, ծառայությունների մատուցման ոլորտը Հայաստանում ամենաարագ զարգացողներից է, և այս առումով մեր երկիրը շահեկան դիրքերում է տարածաշրջանում:
Ի դեպ, ցանկանում եմ ևս մի կարևոր հանգամանքի անդրադառնալ. վերջին տարիներին Հայաստան են ժամանել շուրջ 20 հազար հայեր, որոնք որքան հայկական, նույնքան էլ արաբական ինքնության ու մշակույթի կրողներ են։ Թե՛ արաբախոս, թե՛ հայախոս և թե՛ նշանակալի գործարար ավանդույթներ ունեցող նման ստվար համայնքի ներկայությունը Հայաստանում կարող է ուղղակիորեն և զգալիորեն դյուրացնել էմիրաթցի ներդրողների գործունեությունը մեր երկրում։
Այսպիսով, ես հրավիրում եմ ձեզանից յուրաքանչյուրին բացահայտելու Հայաստանը՝ իր լեռնային յուրօրինակ բնաշխարհով, համեղ ուտեստներով, հայկական հյուրընկալությամբ և, անշուշտ, կրթված, աշխատասեր և իրենց գործի գիտակ կադրերով, որոնք մեծ նվիրումով կարող են ներգրավված լինել ցանկացած հեռանկարային ծրագրում:
Շնորհակալ եմ ուշադրության համար և մեկ անգամ ևս իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում Էմիրությունների ղեկավարությանն այս հրաշալի միջոցառումը կազմակերպելու համար:

Society 15:16 22/03/2017 Armenia
President Serzh Sargsyan, who is the United Arab Emirates on a working visit, participated today at the Armenia - United Arab Emirates investment forum. The forum is organized under the high auspices of the President of Armenia and the Crown Prince of Abu Dhabi Emirate, Deputy Supreme Commander of the UAE Armed Forces Sheikh Mohammed bin Zayed Al-Nahyan.
As the Public Relations and Mass Media Department of the RA President’s Office reports, the forum organized by Armenia’s Development Fund and Chamber of Commerce of Abu Dhabi is called to boost economic relations between Armenia and Arab states, encourage contacts between the entrepreneurs, present the investment climate in Armenia and mutually beneficial investments projects in different areas. Among over 300 participants of the forum are state officials, heads of funds, pan-national companies, international organizations, representatives of the companies which have successful experience of making investments in Armenia.
At the forum, after the welcoming remarks of the Minister of Economy of UAE Sultan bin Saeed Al Mansoori, President Serzh Sargsyan made a statement.
Remarks by the President Serzh Sargsyan at the Armenia-UAE Investment Forum:
“Distinguished Mr. Minister,
Dear Ladies and Gentlemen,
I am extremely delighted, and it is also of symbolic significance that only four months after my previous official visit I am hosted once again at this friendly land. I salute you cordially in this wonderful hall: such an exceptionally representative event comes to attest to the mutual desire and commitment of the highest authorities of our countries to elevate to a qualitatively new level the economic relations between Armenia and UAE. Only months ago, this was merely an idea, whereas today it has become a realiy, of which we expect a lot. I would like to express my particular gratitude to the authorities of the United Arab Emirates and especially to the Crown Prince of the Emirate of Abu Dhabi, Deputy Supreme Commander of the UAE Armed Forces, His Highness Mohammed bin Zayed Al Nahyan for bringing this idea to life.
The Armenian-Arab friendship withstood the test of time and, in our days it has become a solid foundation for the relations between Armenia and amny Arab states.
It was on this foundation, during the reign of the blessed memory Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, the founder of the United Emirates, that the official cooperation between the Armenia and the United Arab Emirates took root. And today it is our wish and also our duty to strengthen and deepen the precious legacy we received.
Throughout its history Armenia, was at the crossroads of the East and the West, and because of that the Armenian people were recognizable in both these worlds. At the same time the East and the West had mingled on our soil which is reflected in the mindset and lifestyle of our nation. This means that if you come to Armenia, you will not only discover the environment conducive for doing business, but will also find familiar features the most characteristic of which, perhaps, is traditional Armenian hospitality and warmth, so typical for our fraternal Arab people as well.
Naturally, some of you have your own perception of Armenia, though many yet have to discover it, especially as a country with economic potential. But before you do, let me highlight some aspects of doing business in Armenia, some important prerequisites from the perspective of a mutually beneficial partnership.
It is incontestable that perhaps the most crucial factor for the mutually beneficial partnership is trust. In this rapidly changing competitive world, long-term partnerships may be forged and investments may be made only if there exists the atmosphere of trust. This is something we do share in earnest. Our peoples know each other historically, and by virtue of history having lived side by side with the Arab people and being exposed to the Arab civilization, we appreciate the value of trust very well.
Despite the hard time that befell upon us throughout our history, we never gave in, spread all over the world and became successful businessmen. We are not intimidated by constraints imposed upon us, and we do our best to turn them into competitive advantages. Having no fossil fuel, we develop human resources; subjected to a double blockade, we build integration bridges; being a landlocked country, we open up to the world through our Armenian communities spread all over the world, we communicate setting up alternative ways and taking advantage of the state of the art technology.
This is best testified to by the fact that Armenia today has turned into a country offering sophisticated turnkey technological solutions and services, taking up its specific niche on the mainstream global ICT map. You have the opportunity to see fpr yourself through your own experience that Armenia has created a conducive framework for doing business and a free investment environment protected by law.
This is attested to by the World Bank 2017 Doing Business Report in which Armenia ranks the 38th among 190 countries; moreover, it ranks the 9th with regard to simplicity of starting a business. As for the economic freedom indicator, this year marked unprecedented progress: our country currently is the 33rd, which means we have improved our standing over last year by 21 notches.
Our government has created investment packages which I keep in the focus of my immediate attention. We shall welcome and support investors from the United Arab Emirates in various sectors of the Armenia economy.
There are great opportunities for cooperation in agriculture and food processing. Organic and greenhouse farming is growing in Armenia day by day, the produce of which, I believe, is in great demand in your country as well. Armenia has earned itself a reputaion in canning and drying fruits and vegetables, producing juices, and drinking water from our springs has long been the country’s showpiece. One of the world’s tastiest fruits - sun-drenched apricot, is indigenous to Armenia, in academic taxonomy it is called Prunus Armeniaca.
Armenia’s free economic zones may serve as an effective platform for cooperation in these sectors. Alliance, geared towards high-tech and innovative production, as well as Meridian for jewelry, precious stones and watchmaking; operation within these zones enjoys an almost total examption of taxes and duties. Another one is in the pipeline, a free economic zone with a broader scope, to become an effective platform for entry to the markets of the EAEU, EU and the Middle East countries. Armenia offers to the UAE businessmen a continually increasing market as Eurasian integration has expanded Armenia’s economic boundaries to nearly 1/7th of the world’s mainland.
Along with that recent negotiations between Armenia and the EU on the Comprehensive and Enhanced Partnership have been completed. It creates a new level of our economic relations with the European Union, new opportunities for trade and investments. Armenia had already been benefitting from the GSP+ regime with the EU, which allows to export to Europe more than 6,400 products made in Armenia on preferential terms.
I am certain that working together we will register substanial accomplishments. This is best witnessed by the unprecedented growth of trade turnover between our countries: almost 2.5 times, as of the end of last year. Whereas this year there has been an exponential increase of more than 8 times, and we intent to keep up the pace.
I have to mention tourism here - the best medium for friendship and people to people contacts, intercultural dialogue and getting acquainted with each other. I will acknowlwdge with pleasure that the number of tourists visiting Armenia from the United Arab Emirates is growing progressively: it increased by 44% just in 2016. I am certain that this is far from being the limit, especially considering that today, as we speak, a visa free entry regime to Armenia takes effect for the UAE citizens. Services available for tourists improve in Armenia consistently. The service sector in Armenia is the fastest growing sector in general, and our country stands out advantageously in the region in this respect.
Incidentally, I would like to reflect on one more circummstance: within recent years Armenia has received 20,000 peope of the Armenian descent, who are equally bearers of the Armenian as well as Arab identity and culture. The presence in Armenia of such a solid cohort of bilingual individulas with remarkable entrepreneurial traditions, may directly and significantly facilitate the activities of the UAE investors in our country.
I hereby invite every one of you to discover Armenia, with its remarkable mountaineous landscape, delicious cuisine, traditional Armenian hospitality, and, certainly, educated, hardworking and knowledgeable workforce, fit for contributing to any long-term project.
Thank you for your attention, and I once again express my gratitude to the leadership of the Emirates for organizing this splendid event.