Հասարակություն 12:04 24/03/2017 Հայաստան
Լուսանկարչուհի Լենա Մուհան հրապարակել է լուսանկարներ, որոնք ցույց են տալիս  առաջին կին կռվողներին՝ մի քանի տասնամյակի պատմություն ունեցող հակամարտությունում: Այսպես ՆԱև վերնագրված   Washingtonpost-ի՝  հայկական բանակում ծառայող աղջիկների ու երիտասարդ կանանց մասին հրապարակումը:
«Տասնյակ տարիներ տևող հակամարտությունում անցած տարի Կովկասում Ադրբեջանի ու էթնիկ հայերի զինված ուժերի միջև մի քանի  բախումները պատճառ դարձան, որ շատ երիտասարդ կանայք ու աղջիկները վիճարկեն ավանդական գենդերային դերն ու զենք վերցնեն: Նրանք առաջամարտիկներ են, ովքեր դիմադրում են շատ պահպանողականների, որովհետև նրանք որոշել են կարիերա անել այնտեղ, որտեղ կանայք դեռ մուտք չեն գործել»,-գրում է պարբերականը:
Աղբյուրը գրում է, որ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում 23 աղջիկներ առաջին անգամ ռազմական ակադեմիա ընդունվեցին 2014-ին, իսկ Ստեփանակերտում՝  անցած տարի:
Լուսանկարիչն այցելել է Երևանի ու Ստեփանակերտի ռազմական բարձրագույն հաստատություններ: Նա նշել է, չնայած շատ ընտանիքներ ունեն բանակում ծառայողներ, բայց կանանց ծառայելուն դեմ են:
«Կանայք չպետք է բանակում լինեն, դա նրանց տեղը չէ: Նրանք ուղղակի նման չեն տղամարդկանց»,-ասել է Երևանի ռազմական ակադեմիայի հրամանատարներից մեկը:
Չնայած բազմաթիվ խոչընդոտների՝ աղջիկներն ու երիտասարդ կանայք միմյանց հետ ստեղծել են ամուր կապեր:
Լուսանկարիչը նշել է. «Սովորաբար, երիտասարդ կինը չի լքում ծնողների տունը, քանի դեռ ամուսնացած չէ: Ամուսնանալուց հետո նա ապրում է ամուսնու ընտանիքի հետ:  Կարծում եմ, որ նաև այս պատճառով է, որ կանայք ամուր ընկերություն են ստեղծում, նրանք ավելին են, քան կուրսընկերները, նման են ընտանիքի»:

Society 11:55 24/03/2017 Armenia
The Washington Post has published photos of female militaries who have decided to challenge the traditional gender roles and pick up arms following the last year clashes around the Nagorno Karabakh
“They are groundbreakers, facing resistance from many conservatives because they decided to go to a career where women are still not accepted,” photographer Lena Mucha told the newspaper, after her trip to Armenia and Karabakh.
The photographer has told that in Armenia’s capital of Yerevan, 23 female recruits entered the military academy in 2014, the first year women were accepted. A year later in Nagorno-Karabakh, girls joined the military high school in Stepanakert for the first time,
Mucha visited both institutions last year and said that despite the fact that many had family members who served in the military, there was still much resistance to women joining. “Women should not be in the army, it’s not their place,” one of the physical instructors at the Yerevan Military Academy told Mucha, “They are just not like men.”