Հասարակություն 12:04 24/03/2017 Հայաստան
Լուսանկարչուհի Լենա Մուհան հրապարակել է լուսանկարներ, որոնք ցույց են տալիս  առաջին կին կռվողներին՝ մի քանի տասնամյակի պատմություն ունեցող հակամարտությունում: Այսպես ՆԱև վերնագրված   Washingtonpost-ի՝  հայկական բանակում ծառայող աղջիկների ու երիտասարդ կանանց մասին հրապարակումը:
«Տասնյակ տարիներ տևող հակամարտությունում անցած տարի Կովկասում Ադրբեջանի ու էթնիկ հայերի զինված ուժերի միջև մի քանի  բախումները պատճառ դարձան, որ շատ երիտասարդ կանայք ու աղջիկները վիճարկեն ավանդական գենդերային դերն ու զենք վերցնեն: Նրանք առաջամարտիկներ են, ովքեր դիմադրում են շատ պահպանողականների, որովհետև նրանք որոշել են կարիերա անել այնտեղ, որտեղ կանայք դեռ մուտք չեն գործել»,-գրում է պարբերականը:
Աղբյուրը գրում է, որ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում 23 աղջիկներ առաջին անգամ ռազմական ակադեմիա ընդունվեցին 2014-ին, իսկ Ստեփանակերտում՝  անցած տարի:
Լուսանկարիչն այցելել է Երևանի ու Ստեփանակերտի ռազմական բարձրագույն հաստատություններ: Նա նշել է, չնայած շատ ընտանիքներ ունեն բանակում ծառայողներ, բայց կանանց ծառայելուն դեմ են:
«Կանայք չպետք է բանակում լինեն, դա նրանց տեղը չէ: Նրանք ուղղակի նման չեն տղամարդկանց»,-ասել է Երևանի ռազմական ակադեմիայի հրամանատարներից մեկը:
Չնայած բազմաթիվ խոչընդոտների՝ աղջիկներն ու երիտասարդ կանայք միմյանց հետ ստեղծել են ամուր կապեր:
Լուսանկարիչը նշել է. «Սովորաբար, երիտասարդ կինը չի լքում ծնողների տունը, քանի դեռ ամուսնացած չէ: Ամուսնանալուց հետո նա ապրում է ամուսնու ընտանիքի հետ:  Կարծում եմ, որ նաև այս պատճառով է, որ կանայք ամուր ընկերություն են ստեղծում, նրանք ավելին են, քան կուրսընկերները, նման են ընտանիքի»:

Общество 15:11 24/03/2017 Армения
Washington Post: Апрельское обострение карабахского конфликта побудило девушек в Армении и Арцахе взяться за оружие
Прошлогоднее обострение карабахского конфликта побудило ряд молодых женщин и девушек в Армении и Нагорно-Карабахской Республике (Арцахе) бросить вызов традиционным гендерным стереотипам и взяться за оружие. Об этом пишет сайт влиятельного американского издания «The Washington Post».
Так, согласно материалу, в 2014 году в военную академию Еревана поступили 23 представительницы женского пола. Через год в Арцахе девушки также впервые поступили в местное военное училище.
Как сообщила фотокорреспондент издания Лена Муха, посетившая в прошлом году оба учреждения, в обществе все еще существуют определенные препятствия для прохождения женщиной военной службы.
Как отметила фотокорреспондент, эти девушки, обучающиеся в военном вузе, почти ничем не отличаются от большинства молодых женщин мира, у них похожие заботы, мысли и мечты.
«Молодая женщина в Армении обычно не покидает свой родительский дом, пока не выйдет замуж и не переедет в семью мужа. Думаю, именно поэтому девочки там (в военном училище – примеч. ред.) между собой создали еще более крепкие отношения, они стали друг для друга больше, чем просто однокурсницы, и превратились в одну семью», - отметила Лена Муха.
Издание напоминает, что произошедшие в апреле прошлого года столкновения между азербайджанскими и армянскими вооруженными силами в зоне карабахского конфликта были самыми крупными с тех пор, как в 1994 году между сторонами было подписано соглашение о режиме прекращения огня.