Քաղաքական 12:32 30/03/2017 Հայաստան
Վիգեն Սարգսյան. Անցումը կառավարման խորհրդարանական համակարգին կնպաստի երկրի պաշտպանունակության բարձրացմանը
Հայաստանում անցումը կառավարման խորհրդարանական համակարգին կնպաստի երկրի պաշտպանունակության մակարդակի բարձրացմանը: Ռուսական լրատվամիջոցների հետ զրույցում այս մասին ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Նախատեսվում է, որ խորհրդարանում ձևավորվելիք մեծամասնությունը լինի կայուն մեծամասնություն, որը հնարավորություն կունենա ձևավորելու կառավարություն, որն էլ իր հերթին պատասխանատու կլինի երկրի պաշտպանունակության բարձրացման, ազգային անվտանգության համար: Պատերազմական իրավիճակում վարչապետը ստանձնում է գերագույն-գլխավոր հրամանատարի պարտականությունները: Կառավարման խորհրդարանական մոդելը նաև կարևոր նշանակություն կունենա ճգնաժամային իրավիճակներում, այն իրավիճակներում, երբ խորհրդարանի մեծամասնությունը պետք է որոշումներ կայացնի բյուջեում, հիմնական այլ օրենսդրական ակտերում անհրաժեշտ փոփոխությունների մասին, որոնք թելադրվում են իրավիճակի զարգացմամբ»,- նշել է Վիգեն Սարգսյանը:
ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում կազմակերպության անդամ երկրների հետ Հայաստանի փոխգործակցության վերաբերյալ նախարար Սարգսյանը նշեց, որ բոլոր այն խնդիրները, որոնք կարող են առաջ գալ որոշումների կայացման ընթացքում շատ արագ կլուծվեն:
«Ես որևէ լուրջ խնդիր չեմ տեսնում ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում կազմակերպության անդամ երկրների հետ Հայաստանի փոխգործակցության համար` կապված կառավարման նոր մոդելի անցնելու հետ»,- նշել է Վիգեն Սարգսյանը:
Անդրադառնալով «ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալության լրագրողի հարցին, թե ՀՀԿ-ի հաղթանակի դեպքում, Հայաստանի քաղաքական դաշտում որտեղ կլինի ձեր տեղը, նախարարը պատասխանել է, որ ամենայն հավանականությամբ կշարունակի իր գործունեությունը պաշտպանության նախարարությունում:
«Հույս ունեմ, որ եթե ՀՀԿ-ին հաջողվի ապրիլի 2-ին կայանալիք ընտրություններում հաղթանակ տանել, իմ գործընկերների կողմից ինձ վստահություն կընձեռվի շարունակել իմ աշխատանքը պաշտպանության նախարարությունում»,- նշել է նախարարը և հավելել, որ ժամանակ կլինի պաշտպանական ոլորտում իրականացնել մի շարք բարեփոխումներ, որոնք համարվում են ժամանակի մարտահրավեր և ուղղակիորեն ազդում են երկրի պաշտպանունակության վրա:

Политика 14:09 30/03/2017 Армения
Виген Саркисян: Переход к парламентской модели государственного управления будет способствовать повышению обороноспособности Армении
Переход в Армении к парламентской модели государственного управления будет способствовать повышению обороноспособности страны. Об этом заявил министр обороны Армении Виген Саркисян на состоявшейся 29 марта в административном комплексе МО РА встрече с представителями ведущих российских СМИ.
«Предусматривается, что большинство, которое формируется в парламенте, а это должно быть устойчивое большинство по внесенным в Конституцию изменениям, должно быть в состоянии сформировать правительство, в том числе отвечающее и за обороноспособность страны, за вопросы национальной безопасности. Особые функции отводятся Совету национальной безопасности в этом случае. И в случае военных действий на премьер-министра возлагается ответственность Верховного главнокомандующего», – сказал Виген Саркисян.
«В принципе опыт разных систем управления в одном и том же военно-политическом блоке в мире существует, это не новая модель. Я думаю, что все те вопросы, которые теоретически могли бы формально возникать в процессе принятия решений, будут быстро очень улажены. Я не вижу никаких особых проблем для взаимодействия Армении в рамках ОДКБ с учетом перехода на новую систему управления в государстве. Что касается обороноспособности страны, то уверен, что такая модель будет способствовать ее повышению – особенно в случаях кризиса и в случаях, когда большинство в парламенте должно принимать решение по внесению необходимых изменений в бюджет, в другие основные законодательные акты, которые диктуются развитием ситуации. Поэтому особых препятствий тут не вижу, уверен, что все будет нормально», – отметил Виген Саркисян.
В ответ на вопрос корреспондента ТАСС, каким он видит свое место в политическом поле Армении в случае победы Республиканской партии Армении на предстоящих в воскресенье, 2 апреля, парламентских выборах, Виген Саркисян сказал:
«Я очень надеюсь, что в случае победы Республиканской партии Армении на предстоящих 2 апреля выборах, мне будет доверено моими коллегами продолжить свою работу в министерстве обороны. Считаю Минобороны ключевой и очень важной позицией в системе государственного управления нашей страны с учетом существующих вызовов и угроз. Вижу огромное поле для работы и очень надеюсь, что будет время реализовать целый ряд реформ в оборонной сфере».