Հասարակություն 17:20 06/04/2017 Հայաստան
Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանում տեղի ունեցավ  Մայրության և գեղեցկության տոնին նվիրված  «Զրույց՝ հայերեն» խորագրով միջոցառումը, որի  հյուրերը Հայաստանում հավատարմագրված կին դեսպաններն էին, դեսպանների կանայք և հայ կին գործիչները։
Միջոցառման շրջանակում հանդես եկավ երգչուհի Անուշիկ Հարությունյանը, Սիբիլը, «Տերյան» մշակութային կենտրոնը ներկայացրեց «Անցյալի ապագա» ցուցադրությունը: Հյուրերը շրջայց կատարեցին ցուցասրահներով:
Միջոցառման կազմակերպիչների խոսքով, հայ մշակույթը հաղորդակցվելու լավագույն միջոցն է, իսկ այս թանգարանն այն միջավայրն է, որը թույլ է տալիս առավելագույս հաղորդակցվել, փոխանակվել մշակութային արժեքներով:
Ապրիլի 7-ը  տոնը հռչակելու ակունքներում կանգնած է  սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ով ժամանակին լինելով ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի հանձնաժողովի նախագահ, ապրիլը 7-ը  հռչակել են մայրության և գեղեցկության օր և ներառվել ազգային տոնացույցում:
«Մեկամսյակ եմ նվիրել իմ սիրելի կանանց տղամարդկանց դժգոհ հայացքի ներքո: Բայց հիմա տղամարդիկ շատ լավ են ընդունում այս մեկամսյակը ու շատ  ձեռնարկներ են կազմակերպում մեկամսյակի շրջանակներում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նախարարը, ով նույնպես ներկա էր միջոցառմանը:
Նրա խոսքով, հայ կինն արժանի է, որ տարվա բոլոր օրերն էլ տոնական լինի իր համար. «Հայ կինն ընտանիքի սյունն է, նրա վրա է հիմնականում երեխաների կրթության, դաստիարակության հարցերը, հայ կինն այսօր տղամարդուն հավասար քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական, մշակութային, առողջապահական ոլորտում է: Համալսարաններում սովորողների 60 տոկոսը աղջիկներ են, հիմնականում լավագույն սովորողներն են: Չկա ոլորտ, որտեղ հայ կինն իրեն արդարացրած չլինի:
Ընդհանրապես, կինն իր նվիրվածությամբ, աշխատասիրությամբ, պատասխանատվությամբ, կարծում եմ, բոլորովին չի զիջում հայ տղամարդուն: Բայց բոլոր դեպքերում, կարծում եմ, հայ տղամարդը հատկապես ընտանիքում պետք է ունենա իր տեղը, դերը: Հայ կանայք պետք է միշտ մտածեն հայ տղամարդուն մեծարելու, բարձրացնելու մասին, մենք դրանով նաև սերունդ ենք դաստիարակում, հոր օրինակը կարևոր է երիտասարդության համար:
Պատահական չէ, որ մեծերից մեկն ասել է, որ հասարակության թիվ մեկ դաստիարակը կինն է, հետևաբար հասարակության կրթական, դաստիարակության մակարդակը շատ բանով պայմանավորված է կնոջից: Հայ կինը միշտ էլ ուզում է, որ իր երեխաները լինեն կիրթ, դաստիարակված,  մրցունակ, համալսարան ավարտած»:
Միջոջացմանը ներկա մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանն ասաց, որ հայ կանանց համար ամեն օր պետք է տոն լինի և այդպես էլ կա:
«Հուսամ, նաև վստահ եմ, որ  Հայաստանում այնպիսի մշակութային տարի կստեղծենք այս տարի, որ ամեն օր իսկապես տոնի կվերածենք կանանց, աղջիկների երեխաների համար: Ուզում եմ խոստանալ, որ այդ մշակութային տարին լինելու է կանացի գեղեցկությամբ, շնչով, բուրմունքով լցված»,- նշեց նախարարը:

Culture 19:19 06/04/2017 Armenia
“Conversation in Armenian” event, dedicated to Motherhood and Beauty Day celebrated in Armenia on April 7, was held on Thursday at the Charents Museum of Literature and Arts, attended by wives of the diplomats accredited in Armenia, women public figures and art workers.
Singers Anushik Harutyunyan, Sibil performed at the event, while Teryan Cultural center showed the “Future of the past” exhibit. The guests toured the exhibit halls.
Organizers of the event stressed the Armenian culture is the best means of communication, while the environment of the museum enabled exchange of cultural values and intercultural communication.
“I gifted a month-long holiday to women under the sour look of men. Now men accept the holiday with pleasure though and celebrate the month of women’s holiday,” Minister of Diaspora Hranush Hakobyan said, who had been one of the pioneers of adopting the respective legislation, while working in the National Assembly Standing Committee on Education, Science and Culture.
In Minister Hakobyan’s words women deserve to be honored the other 364 days of the year as well. “The Armenian woman is the pillar of the family, mainly carrying the burden of education and growing up children, at the same time being equally represented in the political, economic, cultural, and health spheres. 60 perc cent of the studentship in universities are females, and there is virtually no sphere when women are not exceled,” Hakobyan said.
Armenian Minister of Culture Armenia Amiryan, present at the event, noted every day should be marked as a holiday for women.
“I hope and confident that we will be able to design cultural events for this year to make a real holiday for women and girls. I vow that the cultural year will be filled with feminine beauty, breathe, and aroma,” the minister said.