Քաղաքական 14:26 08/04/2017 Տարածաշրջան
Կիպրոսի խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին ընդառաջ միջազգային հանրությանը կոչ է արել ճանաաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
Գրում է «Էրմենիհաբեր»-ը՝ վկայակոչելով  «Kibrispostasi» լրատվական կայքին:  Խորհրդարանի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսը նիստի սկզբում ելութ  ունեցել՝ նշելով, որ Թուրքիան հայերի նկատմամբ էթնիկ զտումների քաղաքականություն է իրականացրել, և չնայած Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի է անցել, Թուրքիան շարունակում է ժխտել այն։
Սիլուրիսը հիշեցրել է, որ Կիպրոսն առաջիններից էր աշխարհում, որ ճանաչեց և դատապարտեց Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ 1990 թվականին Կիպրոսի խորհրդարանը ապրիլի 24-ը միաձայն ընդունեց որպես ցեղասպանության հիշատակի օր։ Խորհրդարանը նաև հաստատել է ցեասպանության ժխտումը, մարդկության դեմ ուղղված և պատերազմական հանագործությունները քրեորեն պատժելու մասին օրենքը։
Խորհրդարանում ելույթ  ունեցել նաև  հայ պատգամավոր Վարդգես Մահտեսյանը՝ նշելով, որ Հայոց ցեղասպանության մեղավորները չեն պատժվել։
«Ավելի քան 100 տարի է մենք ոչ թե վրեժ, այլ արդարություն ենք փնտրում: Ցանկանում ենք, որ այս ողբերգությանն առնչվող պատմական իրողություններն ընդունվեն անքննելիորեն»։

Politics 15:07 08/04/2017 Region
Ahead of the 102nd anniversary of the Armenian Genocide, the Parliament of Cyprus has called on the international community to recognize the Armenian Genocide, Ermenihaber reports citing Kibrispostasi news agency.
At the beginning of the Parliament session, Speaker Demetris Syllouris delivered a speech noting that Turkey has implemented a policy of ethnic cleansing against the Armenian people, and although 100 years have passed since the committal of the Armenian Genocide, Turkey continues to deny it.
Syllouris noted that Cyprus was among the first states in the world to recognize and condemn the Armenian Genocide, and in 1990, the Parliament of Cyprus declared April 24 as Armenian Genocide Remembrance Day. The Parliament has also adopted the law on the criminalization of the genocide denial and the war crimes against the humanity.
Armenian MP Vartkes Mahdessian also delivered a speech at the Parliament, noting that the perpetrators of the Armenian Genocide still remain unpunished.
“More than one hundred year has passed. We do not seek vengeance, we seek justice. We want the historical facts over this tragedy to be unanimously accepted,” he added.