Հասարակություն 09:45 12/04/2017 Աշխարհում
Գերմանիայի ոստիկանությունը չի հաստատում, որ Դորտմունդ քաղաքում «Բորուսիա» ֆուտբոլային ակումբի ավտոբուսի մոտակայքում տեղի ունեցած պայթյունը ահաբեկչություն է:  Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, հայտարարել է  քաղաքի ոստիկանապետը:
«Ես չեմ ուզում ենթադրել, որ դա եղել է ահաբեկչական հարձակում: Ամեն ինչ քննվում է: Մենք ուզում ենք զգույշ գործել: Հետաքննությունն անցկացվում է շատ պրոֆեսիոնալ մակարդակով»,- ասել է նա:
Ավելի վաղ Ռոյթերսը, հղում անելով Գերմանիայի դատախազությանը, հայտնել էր, որ դեպքի վայրում հայտնաբերվել է նամակ, քննիչներն այն ստուգում են:
Ռիա նովոստին, հղում անելով Ասոշիեյթիդ պրեսին, գրում է, որ այդ նամակի հեղինակը ստանձնել է հարձակման պատասխանատվությունը:
«Բորուսիա» ֆուտբոլային թիմը նախօրեին  Չեմպիոնների լիգայի քառորդ եզրափակչի շրջանակներում  խաղալու էր «Մոնակոյի» հետ: Խաղից գրեթե մեկ ժամ առաջ ԶԼՄ-ները հայտնել էին ավտոբուսի մոտ պայթյունի մասին: Նրանք պատրաստվում էին գնալ մարզադաշտ:  Ավելի ուշ ոստիկանությունը հաստատել էր այդ տեղեկատվությունը, որ ավտոբուսի մոտ  երեք պայթյուն է որոտացել: «Բորուսիա»-ի խաղացող Մարկ Բարտրան տեղափոխվել էր հիվանդանոց: Նրա ձեռքը վնասվել էր ապակու կտորից:

Society 10:57 12/04/2017 World
German police say they have discovered a letter which claims responsibility for explosions near Borussia Dortmund’s team bus on Tuesday night that left one player injured.
The Irish Times reported, three explosive devices went off by the side of the bus carrying the German football team at about 7.15pm local time in Dortmund’s Hochstem district, about 10km from the club’s stadium, where they were due to play a Champions League quarter-final against Monaco.
Police now say they are trying to authenticate a letter which contained a claim responsibility for the attack. Authorities confirmed there were three explosions near the bus, breaking some of the vehicle’s windows.
The defender Marc Bartra was injured by shards of glass and was taken to hospital. He was due to undergo surgery on his injured arm to repair a fracture and remove shrapnel.
Dortmund police tweeted: “After the initial investigation, we assume that this was an attack with serious explosives.”
A spokesman later told a press conference they were treating the incident as a “targeted attack on Borussia Dortmund’s team” and said a fourth, undetonated device was found in the vicinity of the team hotel.