Հասարակություն 19:52 13/04/2017 Աշխարհում
Ամերիկացի հայտնի երգչուհի Շերը (Շերլին Սարգսյան) Մեծ Բրիտանիայի իշխանություններին կոչ է արել ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին նա հայտարարել է Լոս Անջելեում Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Խոստում» ֆիլմի պրեմիերայից հետո Press Association գործակալությանը  տված հարցազրույցում, գրում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Շերի խոսքերով՝ Մեծ Բրիտանիայի և Միացյալ Նահանգների իշխանությունները Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանությունը չեն ճանաչել որպես ցեղասպանություն, քանի որ Հայաստանը նրանց տալու բան չունի:
«Մենք փոքր ենք: Հայաստանը շրջափակված է: Մենք նավթ չունենք: Մենք նրանց ոչինչ  չունենք տալու»,- ասել է Շերը:
Հարցին՝  հույս ունի՞, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, Շերը պատասխանել է. «Ոչ»:

Cher criticises UK refusal to recognise the Armenian Genocide
Cher has called on the UK Government to recognise as genocide the mass killing of Armenians during the First World War, Irish News reports.
The 70-year-old star, whose father was Armenian-American, criticised Britain’s refusal to use the term to describe the 1915 atrocities when she attended the Los Angeles premiere of The Promise.
Cher said she believed the UK and US governments had not recognised the deaths as genocide because Armenia has “nothing to give them”.
She told the Press Association: “We’re small. Armenia is landlocked. We have no oil. We have nothing to give them. How much would it take (to recognise the genocide)?
“Armenians are a small group of people and we have nothing that they’re interested in.
“You’d think they’d do it out of the goodness of their hearts.” Asked if she was hopeful President Donald Trump would recognise the killings as genocide, Cher replied: “No!”