Հասարակություն 17:58 20/04/2017 Հայաստան
Այսօր ՀՀ ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) տարածաշրջանային գրասենյակի պատվիրակության ղեկավար Ֆուշիմի Կացուտոշիին, ում հետ քննարկել է Ճապոնիայի և Հայաստանի կառավարությունների կողմից համատեղ իրականացվող դրամաշնորհային ծրագրերը, մասնավորապես՝ «Հրշեջ սարքավորումների բարելավման» և «Ճգնաժամային և աղետների ռիսկի կառավարման հանրային իրազեկման ցանց» ծրագրերը:
ԱԻՆ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ «Հրշեջ սարքավորումների բարելավման» ծրագիրը նպատակ ունի բարելավել և հրշեջ-փրկարարական նոր տեխնիկայով համալրել Հայաստանի մարզերը:
«Ճգնաժամային և աղետների ռիսկի կառավարման հանրային իրազեկման ցանց» ծրագիրը ենթադրում է ԱԻ նախարարությունում ճգնաժամային հաղորդակցության և հանրային իրազեկման կարողությունների հզորացում, ինչը կհանգեցնի նաև մարզերում արտակարգ իրավիճակների ոլորտում հանրային իրազեկման մակարդակի բարձրացմանը:
Իր խոսքում՝ նախարար Տոնոյանն ընդգծել է, որ Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության հետ համատեղ աշխատանքն էլ ավելի ընդլայնվելու հնարավորություններ ունի՝ ինչը կնպաստի Հայաստանի մարզերում աղետներին դիմակայունության մակարդակի բարձրացմանն ու ռիսկերի նվազեցմանը:
ՀՀ ԱԻՆ փրկարար ծառայությունը և Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալությունը (JICA) ստորագրելու են «Հայաստանում հրշեջ-փրկարարական գույքի բարելավում» ծրագրի նախապատրաստական ուսումնասիրության (դաշտային երրորդ՝ վերջին ուսումնասիրության) վերաբերյալ քննարկումների արձանագրությունը:

Society 18:43 20/04/2017 Armenia
Armenia’s Minister of Emergency Situations Davit Tonoyan today held a meeting with Fushimi Katsutoshi, Head of the Delegation of the Regional Office of the Japan International Cooperation Agency (JICA). The interlocutors discussed the grant programs jointly implemented by the Armenian and Japan governments, namely “Improvement of fire equipment” and “Public awareness network for crisis and disaster risk management” projects.
As Press Service of Armenia’s Ministry of Emergency Situations (MES) told Panorama.am, the “Improvement of fire equipment” program aims at providing the Armenian provinces with new fire and rescue equipment.
The second program titled “Public awareness network for crisis and disaster risk management” intends to strengthen the public awareness capacity and crisis communication, which will lead to raising the public awareness regarding the emergency situations sphere in Armenia regions.
In his speech minister Tonoyan underscored that there is a potential for expending the cooperation with the JICA, which will lead to increasing the resilience to disasters and reducing the risks in Armenia’s provinces.