Հասարակություն 12:53 20/04/2017 Հայաստան
«Ես ուզում եմ հանրային քննարկման առաջարկել մի ծրագիր, որտեղ ժամկետային զինծառայության զորակոչվող նորակոչիկը կամավոր ընտրելով առաջին կարգի զորամասում ծառայությունը  ստանում է բացարձակ նոր կարգավիճակ, որը կարելի է  անվանել ժամկետային-պայմանագրային ծառայություն»:  «Ազգ-բանակ-2017» խորագրով համաժողովում հայտարարեց պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
Մանրամասնելով խոսքը, նախարարն ասաց, դա նշանակում է՝ երկու տարի ժամկետային ծառայության փոխարեն նրան առաջարկվում է ստորագրել պայմանագիր երեք տարի ժամկետով ծառայությունն անցնելու առաջին կարգի զորամասում, բայց մի քանի պայմաններով:
«Հինգ ամիս ուսումնական ցիկլն ավարտելուց հետո, ինչպես հիմա անցնում են մարտական հերթապահություն իրականացնող զորամասերում, նրանք անցնում են ծառայության 1+1+2 ձևաչափով: Յուրաքանչյուր ամիս մեկ շաբաթ անց են կացնում տանը,  մեկ շաբաթ՝ զորամասում պատրաստվելով մարտական հերթապահության և երկու շաբաթ առաջնագծում»,-պայմանները ներկայացրեց Վ. Սարգսյանը:
Նախարարի խոսքով, յուրաքանչյուր ամիս նրանք արձակուրդ գնալիս ստանում են որոշակի գումար, ճանապարհածախսի, ինչպես նաև այլ ծախսեր հոգալու համար, և միաժամանակ անհատական հաշվին կուտակվում է  գումար:
«Փաստացի ծառայությունը դառնում է 2 տարի 5 ամիս: Ծառայության ավարտին նրանք ստանում են մոտավորապես մոտ 5 մլն դրամին համարժեք գումար, որը կարող են ուղղել երեք նպատակային ծրագրի՝ մատչելի բնակարան, եթե գյուղական համայնքներից են, կարողանում են գյուղնախարարության աջակցությամբ ստեղծել փոքր ֆերմա կամ ձեռք բերել գյուղտեխնիկա, և երրորդ՝ ուսման վարձի փոխհատուցում»,-ասաց նախարարը:
Սարգսյանը նշեց, որ սա լինելու է զուտ կամընտիր ծրագիր:
«Հաշվի առնելով այս ծրագրի գրավչությունը, համարում եմ, որ հաջող աշխատանքի դեպքում  մենք տարիների ընթացքում պետք  է ի վիճակի լինենք առաջնագծում անցնել ծառայության հենց այս ձևին, դա հնարավորություն է տալու ձևավորել շատ ավելի ամուր և այդ գործին նվիրված անձնակազմով առաջնագծեր: Վստահ եմ, որ նրանցից շատերը հետագայում կցանկանան շարունակել ծառայությունը պայմանագրային հիմունքով»,-ասաց նախարարը:
Նախարարը նշեց, որ ներկայում  իրականացնող զորակոչում հստակ տարանջատվում են նորակոչիկների երկու տեսակ՝ նրանք, ովքեր մեծ նվիրումով իրենք են ցանկություն հայտնում ծառայելու առաջնագծում, և նրանք, ովքեր ամեն գնով փորձում են խուսափել «վտանգավոր» համարվող զորմասերից: Հաջողության հասած բազմաթիվ բանակներում պատվաբեր է համարվում ծառայությունն իրականացնել «էլիտար» զորամիավորումներում, որոնք միշտ մարտական հերթապահություն իրականացնողներն ու հատուկ առաջադրանք կատարողներն են:
««Ես եմ» ծրագիրը կոչված է խրախուսելու նրանց, ովքեր իրենք են կայացրել առաջնագծում ծառայություն անցկացնելու որոշումը»,-ասաց նա:

Политика 14:33 20/04/2017 Армения
«Честь имею» и «Это я»: глава Минобороны Армении В.Саркисян представил 2 новых проекта в рамках концепции «Нация-армия»
Министр обороны Армении Виген Саркисян в ходе проходящего сегодня в ереванском спортивно-концертном комплексе имени К.Демирчяна форуме «Нация-армия-2017» в рамках концепции «Нация-армия» представил на общественное обсуждение 2 новых проекта.
По его словам, до представления законодательных формулировок проекты будут всесторонне изучены экспертами, пройдут стадию общественных обсуждений.
Один из проектов называется «Честь имею». Идея проекта заключается в привязке академического отпуска к будущей офицерской службе.
«Заявки на включение в данную программу могут подавать все молодые люди, поступившие как в государственные, так и в частные вузы, имеющие государственную лицензию. В случае соответствия ряду требованиям (состояние здоровья, сдача психологических тестов, сохранение в ходе учебы определенного порога оценок),  молодые люди могут быть включены в данную программу, становясь кандидатом на получение звания офицера», – отметил министр.
По его словам, учащиеся гражданских вузов, решившие принять участие в данной программе, должны с 2 по 4 курсы каждую субботу проходить курсы военной подготовки в Военном институте имени Вазгена Саргсяна. По окончании обучения в вузе выпускники вместе со степенью бакалавра получат также звание лейтенанта и прослужат в ВС 3 года. В период прохождения службы им будет выплачиваться зарплата, а после службы – дополнительный финансовый бонус. По завершении срочной службы студенты будут получать финансовые средства для продолжения учебы в магистратуре.
Как подчеркнул Виген Саркисян, среди целей проекта – формирование серьезного офицерского резерва.
Второй проект называется «Это я». Он рассчитан на призывников, которые захотят служить на передовой.
В таком случае, по его словам, служба получает новый статус – срочно-контрактная служба. Срок службы – три года, но с рядом условий.
«После прохождения 5 месячного учебного цикла, как это сейчас установлено в воинских частях, военнослужащие которых несут боевое дежурство, военные приступят  к службе в формате 1+1+2. Каждый месяц неделю они будут проводить дома, еще неделю – в воинской части, готовясь к боевому дежурству, остальные 2 недели – на передовой», – пояснил Виген Саркисян.
Программа «Это я» призвана поощрить призывников, решивших служить на передовой, подчеркнул глава армянского оборонного ведомства.